Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Junior jagar fjärde Derbysegern

12 juli 2019

Hela säsongen har Lennart Jr Reuterskiölds träning av Two Eyed Jack riktats in mot den 14 juli klockan 17.10. Mot Svenskt Derby.

Two Eyed JackTwo Eyed Jack vinner på Jägersro som tvååring. På söndag kan han ge jockeyn Jacob Johansen första segern i Svenskt Derby. Foto: Stefan Olsson/Svensk Galopp

På söndag ska Two Eyed Jack vara på topp.

– Det vill jag tro att han är, säger tränaren Lennart Reuterskiöld Jr. Jag är nöjd med hur han sköter träningen och han vann i sin senaste start.

Two Eyed Jack vann Svenskt Kriterium förra året, valdes till Årets tvååring 2018 och redan då var tränare Reuterskiöld inne på att det var hans Derbyhäst.

Matchningen har sedan siktats in mot Derbyt, att hästen ska vara på topp vid just det tillfället. Något som ”Junior” har lyckats med tidigare. Om vi backar bandet sex år och tittar på Svenskt Derby från 2013 till 2018 så har Lennart Reuterskiöld vunnit tre av dessa – alltså hälften.

2013 Hurricane Red.
2016 Duke of Burden.
2017 Dorcia.

Finns det några likheter mellan stallets tidigare Derbyvinnare och årets Two Eyed Jack?

– Hurricane Red var liksom bara bäst i sin kull och vann allt. Han var speciell på det viset. Dorcia visade sig ju också vara en riktigt bra häst. Så om jag ska jämföra med någon så är det Duke of Burden.

Duke of Burden var en knapp 20–oddsare i Svenskt Derby 2016 och kom till det stora löpet med en enda seger bakom sig – en delad seger med Suspicious Mind i debuten.

Men även där satte stall Reuterskiöld tidigt upp ett mål att sätta hästar i toppform till det STORA löpet.

Det lyckades och efteråt var tränaren rörd och belåten:

”Vi siktade på att ha honom som bäst till 16 juli. Att vi lyckades sätta honom i form. Jag är stolt över mig själv och mitt team, och att ägarna litade på oss. En otrolig känsla, det är så mycket jobb som ligger bakom", sa han då.

Lennart Junior Reuterskiöld foto Elina BjörklundLennart Jr Reuterskiöld har vunnit tre av de senaste sex upplagorna av Svenskt Derby. Foto: Elina Björklund

Nu kan alltså historien upprepa sig.

– Two Eyed Jack är som Duke of Burden, en massa problem och mycket jobb. Duke of Burden var som bäst den dagen det gällde och jag hoppas att vi kan göra likadant med Two Eyed Jack.

Two Eyed Jack kommer från en seger, ett löp med bara tre hästar.

– Det såg kanske inte så märkvärdigt ut, men det var en bra tid och handicapen var nöjd och höjde honom två kilo.

Men nu är alla förberedelser gjorda, hästarna preparerade så bra det går och om vi tar Lennart Reuterskiöld på pulsen så låter han nöjd:

– Two Eyed Jack har tagit träningen fram till nu jättebra, mer kan vi inte göra så får vi se om det räcker.

Orb CraftOrb Craft (röd/vit dress) vinner på Jägersro som tvååring. Foto: Stefan Olsson/Svensk Galopp

Stallet har även med Orb Craft i Svenskt Derby. Han har två segrar i bagaget men såg inte riktigt lika vass ut i senaste starten.

– Orb Craft inte helt optimalt senast, jag vet inte om det berodde på värmen eller vad. Det var ingen riktig studs i honom.

Efter det har Orb Craft, rids av Fredrik Janetzky, visat förbättrade takter i träningen.

– Han har tränat jättebra. Så jag hoppas att han ska kunna visa lite bättre takter nu när det är allvar.
 

Fler nyheter, artiklar och annonser

30 januari 2026 | Notis Dansk dundersuccé i Dubai

Det blev en riktig jubelkväll för skandinavisk och dansk galopp i Dubai på fredagen. Först levererade Sören Jensen-tränade Taifuu en klockren prestation under Oliver Wilson. Lite senare på kvällen lämnade Great Wish från Bent Olsens stall motståndarna bakom sig i Listed-löpningen Dubai Sprint.

Danskuppfödda Taifuu, som i höstas spurtade hem både Appel Au Maitre Svealandlöpning och Mr Ascot Vinterfavoriternas Pris på Bro Park, hade konserverat sin fina vinnarform på bästa sätt. Efter en perfekt ritt signerad Oliver Wilson lade Japan-dottern i en extra spurtväxel över de sista 200 meterna och säkrade en ny komfortabel viktoria i Mawj Stakes för treåriga ston. En prestation som belönades med hela 300 000 AED, motsvarande drygt 700 000 SEK.

Bakom Taifuu skar Veronika Jandova-tränade Sweet Sunshine mållinjen som sexa och Surpreme Shine från Oscar Berneklints stall slutade på en trettondeplats.

Den danska segereuforin blev naturligtvis inte mindre när Bent Olsens sprinter Great Wish gick ut och levererade sin livs prestation i Listed-löpningen Dubai Sprint. Franska toppjockeyn Mickael Barzalona hade fuxen perfekt positionerad redan från start och när Night of Thunder-avkomman fick marschorder drygades segergreppet snabbt ut till närmare två längder. Även den här prestationen var värd 300 000 AED.

I Dubai Sprint gjorde även Rebel’s Gamble sin första start för tränare Oscar Berneklint. Med Silvestre De Sousa vid tyglarna skar fyraåringen mållinjen som elva. Fredrik Reutersköld-tränade Lamborghini BF ströks dessvärre tidigare i veckan.

Från fredagens tävlingar på Meydan noterar vi även att:

  • Niels Petersens norska Derbyvinnare War Socks svarade för en riktigt fin insats som trea i den avslutande handicapen. Silvestre De Sousa red fyraåringen.
  • Oscar Berneklint-tränade Nocutsnobuts fick nöja sig med en niondeplats under Sandro De Paiva i kvällens inledande lopp, där Niels Petersen-tränade Bruce Almighty för övrigt var struken.
  • En sjätte- respektive niondeplats blev det för Niels Petersens Doc Holliday och Fredrik Reuterskiölds Ferrari BF bakom en överlägsen vinnare i en maidenlöpning för treåringar.

> Fullständiga resultat, lopprepriser och målfoton finns på emiratesracing.com

På fredag kväll startar inte mindre än elva skandinaviska hästar på den stora galoppbanan Meydan i Dubai. Ur svensk synvinkel ser Dubai Sprint (L), med en samlad prispott på motsvarande 1,2 miljoner kronor, lite extra intressant ut.

Här gör nämligen Fredrik Reuterskiöld-tränade Lamborghini BF sitt första framträdande i ökenlandet och får vår egen championjockey Elione Chaves i sadeln. I samma lopp sadlar Oscar Berneklint ut nyförvärvet Rebel’s Gamble. Den fyraåriga irlandsimporten kommer att ridas av toppjockeyn Silvestre De Sousa. De två svensktränade hästarna möter hela 13 konkurrenter i den 1 200 meter långa uppgörelsen, bland annat Great Wish från Bent Olsens stall i Danmark.

Redan i fredagens inledande treårslöpning på gräsbanan sadlar Oscar Berneklint ut Nocutsnobuts. Irlandsimporten, som segrade i Manoustielöpning på Jägersro i höstas, rids av Sandro De Paiva och möter bland annat Bruce Almighty från Niels Petersens stall.

Fredrik Reuterskiöld och Hästgruppen i Lund har ytterligare en starthäst i Ferrari BF. Tillsammans med Elione Chaves går treåringen ut i kvällens andra uppgörelse, en maidenlöpning för treåringar. USA-importen möter bland annat Niels Petersen-tränade Doc Holliday, som i vanlig ordning rids av Carlos Lopez.

Tre skandinaviska ston ställer upp i aftonens tredje löpning. Oscar Berneklint-tränade Surpreme Shine har nu fått ett lopp i kroppen och får precis som i förra starten Rebecca Stålhandske i sadeln. Danska tränaren Sören Jensen sadlar ut Taifuu, vinnare av både Mr Ascot Vinterfavoriternas Pris och Appel Au Maitre Svealandlöpning i höstas. Oliver Wilson rider det danskuppfödda stoet. Den skandinaviska trion fullbordas med Sweet Sunshine från Veronika Jandovás stall.

Nu har vi nämnt tio skandinaviska hästar och det återstår alltså ytterligare en. Det är Niels Petersen-tränade War Socks, som startar i fredagens avslutande handicap över 1 600 meter. Silvestre De Sousa rider fjolårets norska Derbyvinnare.

Tävlingarna på Meydan börjar klockan 14.30 svensk tid (17.30 lokalt). Startlistor till samtliga lopp finns som vanligt på emiratesracing.com.

På onsdagen slipar Fredrik Reuterskiölds båda treåringar Ferrari BF och Willoch formen i en Trial över 1 000 meter på Meydan-banan i Dubai.

Elione Chaves rider Ferrari BF, som i Hästgruppen i Lunds ägarfärger debuterade med en fin tredjeplats i Skånelandlöpning på Jägersro för snart tre månader sedan.

Willoch gick endast ut i en kvalificeringslöpning på Jägersro i höstas. På onsdag kommer Mr Ascots USA-import att ridas av Lorenzo Putzulu.

> Startlistan till onsdagens trial finner du på emiratesracing.com