Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Julia tog sin första seger!

13 september 2013

ALMNSJulia Blom och Almnäs Macarena får pris av Hans Hansson och Kjell Olsson.
Fotograf: stefan Olsson, Svensk Galopp

Igår reds Täby Stall och Foder Novislöpning på Täby Galopps storloppstävlingar.
Det var ett fullt startfält med 10 ponnyer som inte har vunnit under 2012 eller 2013. Segern gick till Julia Blom och Almnäs Macarena. Julia fick här sitt livs första seger inom ponnygaloppen, stort grattis! I vinnarcirkeln togs hon emot av Svensk Galopps ordförande Hans Hansson och av loppets sponsor Kjell Olsson från Täby Stall och Foder.

Tvåa blev fint spurtande Danstorps Manolito med Alexandra Lane och trea blev Smevallens Furir med Elin Hedman. Fyra blev kämpen Kolviks Dennis under Elin Nordin som gjorde en liten vurpa efter mål men som på ett föredömligt sätt fångade in ponnyn direkt. Femma slutade årsdebuterande Storm och Ida J Hedman.

Klicka på länken nedan för att läsa hela resultatet från loppet. Det finns även en länk till bilderna från hela tävlingsdagen vilken även innehåller bilder från ponnygaloppen.

Vi tackar dagens sponsor Täby Stall och Foder för fina priser och hälsar alla hjärtligt välkomna till Strömsholm nu på söndag då vi rider SM i ponnygalopp.

Hoppas att vi ses då!

Länkar:
Här kan du läsa hela resultatet från loppet
Här kan du se bilderna från tävlingarna

Fler nyheter, artiklar och annonser

Jockeyklubben Cup 210815
Jockeyklubben Cup 210815

Sedan 2016 har Jockeyklubben Cup arrangerats i ponnygaloppen. Ryttarna samlar poäng i varje avdelning som avgörs på våra tre galoppbanor med en avslutande final i oktober på Bro Park. Här är årets vinnare! Läs mer

DSC_2532 copy
DSC_2532 copy

Det avreds sex fina ponnylopp på förmiddagen den 26 oktober på Bro Park, som sponsrades av Stockholms Galoppsällskap och med en final av Jockeyklubben Cup 2025. Läs mer

DSC_3467

24 oktober 2025 | Artikel

En dag med ponnyryttaren Adriana

DSC_3467

Adriana Lopera är 14 år och delar sin tid mellan två passioner – hästar och fotboll. Hon har vuxit upp med galoppen och tillbringar så mycket tid hon kan i stallet. Hästintresset har hon fått med sig hemifrån – hennes pappa, Jose Lopera, har varit tränare och är nu amatörjockey, hennes mamma Anna har ridit galopphästar både i Sverige och Spanien och hennes gudfar är ingen mindre än världsjockeyn Christophe Lemaire. Att Adrianas stora dröm är att själv bli jockey kommer därför inte som någon överraskning. Adriana är dessutom en av tre ponnyryttare som rider i världscupen Fegentri Junior i år. Följ med när vi får en inblick i Adrianas vardag i stallet – klicka på pilarna bredvid varje bild för att se hela serien med text! Läs mer