Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Josephine Ingvarsson och Cornelia Hartsmar – nya lärlingar hos Adielsson

9 april 2017

Hans Adielsson har förstärkt lärlingsstyrkan med ytterligare två lärlingar. I söndags red Josephine Ingvarsson och Cornelia Hartsmar upp för lärlingslicensen och på onsdag hittar vi dem i startlistan till Jägersros lunchgalopp.

cornelia hartsmar josephine ingvarsson
Cornelia Hartsmar (tv) och Josephine Ingvarsson är Hans Adielssons nya lärlingar och utgör stallets lärlingsstab tillsammans med Liam Doran.

 

Vi börjar med att presentera Josephine Ingvarsson. Hon är 17 år och började rida på en ridskola i Kristianstad som amatörtränaren Tommy Benlow driver. Efter att ha fått börja nosa på galoppen på hans hästar gjorde Josephine sin Prao-tid hos Isadora Karlsson Gomez.

Jag vill verkligen tacka Tommy som har gjort ett fantastiskt jobb med Josephines grundutbildning. Annie Nilsson Lindahl kommer även hon från Tommys ridskola så han vet verkligen hur han ska utbilda nya ryttare, kommenterar Hans Adielsson.

Via Isadora (som vid det laget hade flyttat sin tränarrörelse till Bro Park) fick Josephine tips om Hans Adielsson och i november i fjol började hon att rida i hans stall. Trots att det är 10 mil enkel resa mellan skolan och stallet red hon i stort sett varje dag inne på Jägersro.

Nu har jag tagit ett tillfälligt uppehåll med skolarbetet och arbetar heltid hos Hans, berättar Josephine som kan rida 50 kilo som lägst, och fortsätter:

Det ska verkligen bli spännande att debutera på onsdag. I nuläget känner jag mig ganska lugn men jag lär nog vara ganska nervös när onsdagen kommer. Jag har lärt mig väldigt mycket hos Hans och vill även poängtera att måndagsträningarna med Fredrik Johansson har gjort mycket för min ridning. Jag är oerhört tacksam för all hjälp jag får både från Hans och från Fredrik, avslutar Josephine.

Josephine Ingvarsson har två ritter på Jägersro nu på onsdag, Last Interviewer och Call Me Back.

Nästa tjej som debuterar på onsdag heter Cornelia Hartsmar och är 17 år. Även hon började på ridskola och fick sedan upp ögonen för ponnygaloppen där hon har tävlat framgångsrikt under många år. Sedan ett par år tillbaka har hon tävlat D-ponnyn Poker Face och ekipaget har vunnit en rad lopp tillsammans.

Här måste jag lyfta fram Marianne Colldins ridskola där Cornelia har fått sin grundutbildning. Även hon har gjort ett strålande arbete med Cornelias grunder inom ridningen, betonar Hans Adielsson.

Cornelia går på Malmö Lärlingscenter (före detta Frans Suell) på Naturbruk trav och galopp på måndag och tisdagar. Sedan är hon, genom skolans försorg, hos Hans onsdag till fredag. Sedan blir det oftast även ridning även på helgerna. På onsdag är det alltså dags för debut inom den stora galoppen då Cornelia sitter upp på Label.

Jag tycker att det ska bli spännande, kul och lite nervöst att rida mitt första lopp på onsdag. Jag ska rida Label som jag känner väl så det känns tryggt. Jag hoppas på att bli så bra som möjligt och fortsätta att utveckla mig, jag har lärt mig väldigt mycket hos Hans. Jag tränar varje måndag för Fredrik Johansson vilket har gjort en stor skillnad för mig, berättar Cornelia som har 50 som sin lägsta ridvikt.

Tränare Adielsson håller en låg profil inför onsdagens debutlopp.

Det får gå som det går. Jag har inga som helst krav på tjejerna så här första gången de ska rida lopp. De har en lång väg att vandra innan de får rutin och får koll på vad det här handlar om, säger Hans och fortsätter:

Båda tjejerna är målmedvetna, intresserade, trevliga, välutbildade och väldigt ambitiösa. Jag har bara gott att säga om både Josephine och Cornelia. Men i förlängningen är det upp till dem själva hur långt dom ska gå, avslutar Hans.

 

Lotta Malmborg

 

 

Fler nyheter, artiklar och annonser

Danska stjärnskottet Taifuu fick dessvärre se sin fina segerrad bruten som femma i lördagens Jumeirah 1000 Guineas (L) på Meydan. Istället var Sweet Sunshine den klarast lysande skandinaviska stjärnan i den 1 600 meter långa stolöpningen.

Efter en spårsnål resa signerad Francisco Goncalves avslutade Veronika Jandovas adept lysande och skar mållinjen som trea, endast en halv längd bakom segraren Piana.

Great Wish från Bent Olsens stall kom från en mäktig skrällseger i slutet av januari. I lördagens Grupp 3-löpning över 1 200 meter svarade irlandsimporten åter för en klart gedigen prestation som fyra under Kieran Shoemark.

Lördagens fjärde skandinaviska hopp var Fredrik Reuterskiölds stallstjärna Lamborghini BF, som nu gjorde sin första start sedan segern i Bro Park Sprint i september. Med Elione Chaves vid tyglarna kom femåringen iväg bra från start. Därefter tappade han några positioner över upploppsrakan och slutade sjua i det tio hästar starka startfältet.

> Fullständiga resultat och lopprepriser finns på emiratesracing.com

Den här veckan arrangeras ”Super Saturday” på Meydan-banan i Dubai. Som namnet antyder är både klassen och prissummorna högre jämfört med fredagskvällarna tidigare i år. I startfälten hittar vi fem hästar från Skandinavien, bl a Fredrik Reuterskiölds stallstjärna Lamborghini BF, som tillsammans med Elione Chaves tar sig an nio motståndare i en 1 200 meter lång Grupp 3-löpning med motsvarande tre miljoner kronor i samlad prissumma.

Det här blir Lamborghini BF:s första start sedan segern i Bro Park Sprint (L), då han besegrade sprinterstjärnan Aphelios med närmare två längder. För en dryg vecka sedan finslipade Hästgruppen i Lunds irlandsimport formen i en trial på Meydan och avverkade kilometern på tiden 59,72. Motståndet i lördagens Grupp 3-löpning är naturligtvis respektingivande. Baserat på handicaptalet är Lamborghini BF rankad sjua i fältet.

Topprankad är däremot Sören Jensen-tränade Taifuu i Jumairah 1000 Guineas för treåriga ston med en samlad prispott på motsvarande två miljoner svenska kronor. Precis som vid den strålande segern på Meydan i slutet av januari är det Oliver Wilson som rider den danskuppfödda Japan-dottern. I det åtta hästar starka startfältet finns ytterligare en häst från Danmark; LT Racings Sweet Sunshine, tränad av Veronika Jandova.

Från Danmark kommer även Great Wish. Bent Olsens adept svarade för sin livs främsta prestation när han tillsammans med stjärnjockeyn Mickael Barzalona lämnade motståndarna bakom sig i en Listed-löpning på Meydan den 30:e januari. Nu spänner den femåriga fuxen bågen ytterligare ett snäpp och möter 14 konkurrenter i en Grupp 3-löpning. Uppgiften ser inte omöjlig ut. Med en ”rating” på 109 är Great Wish faktiskt tredjerankad i fältet.

Under ”Super Saturday” rids även tre Grupp 2-löpningar, samt Jumeirah 2000 Guineas. Startlistor till samtliga lopp hittas som vanligt på emiratesracing.com.

Norska Derbyvinnaren War Socks svarade än en gång för en riktigt stark prestation när han tillsammans med Silvestre De Sousa slutade god trea i Dubai. Därmed var Niels Petersens adept den klarast lysande stjärnan i den skandinaviska kvartett som startade i samband med fredagens tävlingar på Meydan.

War Socks fick en fin start och tog tidigt positionen utvändigt om ledaren, Stockholm Cup-tvåan Claymore. Mitt på upploppsrakan övertog The JC Organizations fux kommandot och höll starkt innan han tvingades sträcka vapen mot hästarna Dividend och Masai Moon.

För de resterande tre skandinaviska hästarna blev det lite mer blandade resultat:

  • Med Elione Chaves vid tyglarna hittade Fredrik Reuterskiölds debutant Willoch snabbt en bra position bakom tätgruppen. Över upploppsrakan blev fältet rejält utdraget och USA-importen skar till slut mållinjen som sjua.
  • Efter två starter på gräset testade Oscar Berneklint-tränade Rebel’s Gamble dirttracken. Med Rebecca Stålhanske i sadeln låg fyraåringen initialt positionerad som utvändig fyra. Men redan genom svängen började skimmeln tappa fart och var sist i mål.
  • Sist över mållinjen var även det norska stoet Capitana Bling i Grupp 2-löpningen Balanchine. Under Manuel Martinez anförde Silja Störens adept fältet fram till ca 600 meter kvar. Därefter kunde hon inte längre freda sig mot konkurrenterna.

Fullständiga resultat och lopprepriser finns på emiratesracing.com.