Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Josephine Chini femma i Schweiz

17 maj 2016

Josephine Chini slutade femma i gårdagens Fegentrilopp i Schweiz.

fegentri 2015 chini
Bild från 2015 års Fegentrilopp på Jägersro. I fjol vann Josephine Chini hela serien och är alltså titelförsvarare i år.

 

Josephine Chini red hästen Nightdance Music till en femteplats i Frauenfeldt, Schweiz. Hon ligger nu fyra i tabellen. Nästa tävling för damernas Fegentri blir den 22 maj i Rom därefter åker de till Milano där det tävlas den 29 maj.

- Tränaren tyckte att jag gav hästen en bra löpning. Men tyvärr hade jag ingenting att åka med, berättade Josephine efter loppet.

Ställningen i Fegentri, damer 2016

1 Lara Le Geay,  Frankrike 69 p
2 Hana Jurankova,  Österrike  58 p 
3 Celina Weber,  Schweiz  52 p 
4 Joséphine Chini, Sverige 47 p 
5 Larissa Biess Tyskland 36 p 
6 Sabina Groenbaek Danmark 29 p 

Lotta Malmborg
 

Fler nyheter, artiklar och annonser

Nathalie, Nina och Yasmine - montage
Nathalie, Nina och Yasmine - montage

De är framtiden. En ny, ung, generation som tar för sig. På söndag kommer Yasmine Nilsson, Nathalie Johnsson och Nina Lensvik att följa Jockeyklubben Svenskt Derby med extra stort intresse. Och det är oerhört stort för alla tre att finnas med i det finaste som Svensk Galopp kan erbjuda. Läs mer

Derby 1235.jpg
Derby 1235.jpg

Vad krävs egentligen för att vinna Jockeyklubben Svenskt Derby på söndag? Vi har analyserat de senaste 25 årens vinnare för att hitta mönster, undantag – och möjliga ledtrådar inför söndagens stora lopp. Läs mer

Grandpa's Prince
Grandpa's Prince

Det började med en kärlek till hästen – alla typer av hästar. Det gav också en spänning och en häftig upplevelse. På söndag kan Rainer Ström få en riktig pulshöjare då han har Grandpa’s Prince i Svenskt Derby. Läs mer