Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Josefin Landgren svensk representant i VM för kvinnliga jockeys

19 juni 2018

27-åriga jockeyn Josefin Landgren från Höör har blivit utsedd till Sveriges representant i årets upplaga av Lady Jockeys’ Thoroughbred World Championship som äger rum på galoppbanan Bro Park i Stockholm den 5 augusti.

Tillkännagivandet gjordes under Nationaldagsgaloppen på Gärdet i Stockholm, där Landgren red Toutatix, tränad av Maria Hagman-Eriksson, till en fjärdeplats i Sheikh Zayed Bin Sultan Al Nayhan Cup.

Josefin Landgren, som avslutade sin lärlingstid förra månaden, sa:

-Jag ser verkligen fram emot att delta i Lady Jockeys’ Thoroughbred World Championship. Det är en utmärkt möjlighet att träffa ryttare från hela världen och delta i en så viktig internationell tävling.  Jag följde tävlingarna förra året och standarden på ridning var otroligt hög, så jag vet att jag måste göra mitt allra bästa för att vinna.

Landgren kommer att möta en rad toppjockeys från hela världen, inklusive fjolårsvinnaren Maryline Eon från Frankrike, brasilianskan Victoria Mota och Storbritanniens representant Megan Nicholls, som fick en inbjudan efter att ha vunnit fjolårets Silk Series, en serie för kvinnliga jockeys som sponsras av brittiska Arena Racing Company (ARC).

Svensk Galopps sportchef Dennis Madsen:

-Vi är glada att välkomna Josefin Landgren till Lady Jockeys’ Thoroughbred World Championship som nu kommer att arrangeras för andra gången. Det kommer att bli ett mästerskap med mycket hög kvalitet. Det är många ryttare som har uttryck intresse, och vi arbetar hårt med logistiken.

Lady Jockeys’ Thoroughbred World Championship har snabbt blivit en av höjdpunkterna på Bro Park. Vi ser fram emot att välkomna publiken tillbaka för ett fantastiskt evenemang med mycket hög kvalitet på sporten.

Mer nyheter om världsmästerskapet och live uppdateringar under evenemanget finns på:

Twitter: @ljchampionship
Facebook: Lady Jockeys’ Thoroughbred World Championship
Instagram: ladyjockeysworldchampionship
Hemsida: www.ljtwc.com

För ytterligare information kontakta:

Dennis Madsen                                            Philip Brannan
Sportchef Svensk Galopp                            Sportsguide Limited
T: + 46-879 92800                                       T: +44 (0) 1189 341 280
                                                                    M: +44 (0) 7774 964119
E: dennis.madsen@svenskgalopp.se         E: philip@sportsguidelimited.com

Om Lady Jockeys’ Thoroughbred World Championship
Lady Jockeys’ Thoroughbred World Championship sätter fokus på kvinnliga jockeys runt om i världen. Världsmästerskapet arrangerades för första gången ifjol på Europas nyaste galoppbana, Bro Park i Stockholm, och sponsrades av Benny Anderssons Chess Racing. Franska jockeyn Maryline Eon besegrade sina åtta rivaler i premiärupplagan, som avgjordes genom ett poängsystem i fem löpningar under en tävlingsdag i juli.


 

Fler nyheter, artiklar och annonser

Celtic Lullaby - Stott - Lensvik
Celtic Lullaby - Stott - Lensvik

Vi har samlat några av årets bästa bilder från galoppbanan! Våra fotografer delar sina favoriter, med allt från de största ögonblicken till härliga scener från vardagen på tävlingsbanan. Ta en titt och återupplev 2025 genom kamerans lins! Läs mer

Inte mindre än fem skandinavisktränade hästar var ute i hetluften i samband med fredagskvällens tävlingar på Meydan-banan i Dubai. Dessvärre blev det inga framskjutna placeringar för kvintetten. Bäst gick det för Niels Petersen-tränade Doc Holliday, som skar mållinjen som god sexa under Carlos Lopez.

För Oscar Berneklint och Rebecca Stålhandske var det ett lite extra stort ögonblick. Det äkta paret gjorde nämligen sina första framträdanden på den mytomspunna kapplöpningsbanan - som tränare respektive jockey.

De två treåringarna Surpreme Shine (R Stålhandske) och Nocutsnobuts (S De Paiva) mötte jämnåriga hästar som hävdat sig i Grupp-löpningar under fjolåret. Motståndet var med andra ord riktigt tufft och de båda stallkamraterna hade svårt att hänga med de topprankade konkurrenterna sista biten. Segern i den 1 200 meter långa uppgörelsen gick till brittiska hästen Flying Comet, som tillsammans med Silvestre De Sousa betvingade Charlie Applebys duo Worlds of Truth och Maximized.

Långt slagen var även Dark Stream från Veronika Jandovas stall i Danmark. Under Sandro De Paiva anförde sexåringen fram till upploppets början, därefter tog krafterna slut.

Något bättre gick det då för Niels Petersens treåring Doc Holliday. Efter en spårsnål resa signerad Carlos Lopez höll Appel Au Maitre-avkomman starkt till en sjätteplats.

Senare på kvällen red Carlos Lopez även stallkamraten Mr Pirelli, som fick kämpa för att hänga med i det höga tempot över de avslutande 400 meterna.

Bent Olsen-tränade Great Wish var dessvärre struken i en handicap över 1 200 meter.

> Fullständiga resultat från kvällen och lopprepriser finns på emratesracing.com

Inte mindre än sex skandinaviska hästar, varav två från Oscar Berneklints stall, finns med i startlistorna inför fredagens tävlingar på Meydan-banan i Dubai.

Oscar Berneklints båda treåringar Nocutsnobuts och Surpreme Shine möter jämnåriga hästar i Al Wasl Stakes, en uppgörelse över snabba 1 200 meter på den raka gräsbanan. I slutet av oktober segrade Nocutsnobuts i Manoustielöpning över samma distans på Jägersro. På fredag är det Sandro De Paiva som rider El Kabeir-avkomman. Rebecca Stålhandske sitter upp på stoet Surpreme Shine, som avlade sitt maidenship på Klampenborg i början av september.

Motståndet ser inte lätt ut på pappret. Topprankad i fältet är Words of Truth, tränad av Charlie Appleby och riden av William Buick. Lope De Vega-avkomman segrade i Grupp 2-löpningen Mill Reef Stakes på Newbury i september.

Norska stortränaren Niels Petersen har redan hunnit göra en handfull starter på Meydan, dock utan några framskjutna placeringar. På fredag sadlar han ut två hästar. Den danskuppfödda hingsten Doc Holliday går ut i en treårsmaiden över 1 600 meter på dirttracken. Senare på aftonen startar fyraåriga Mr Pirelli i en handicap över snabba 1 000 meter på gräset. Båda hästarna rids av Carlos Lopez.

Bent Olsen-tränade Great Wish var tvåa i både Challenge Stakes (L) och Zawawi Sprint Cup (L) under fjolårssäsongen. På fredag är han en av de högre viktade hästarna i en 1 200 meter lång handicap på dirttracken. Den femåriga irlandsimporten får den brittiska toppjockeyn Kieran Shoemark i sadeln.

Från Veronika Janovas stall Danmark kommer Dark Stream, som tillsammans med Maikel Narvaez Bravo startar i kvällens inledande handicap. Sexåringen, som huvudsakligen tränades av Flemming Paulsen ifjol, har redan hunnit göra två starter på Meydan.

> Fullständiga startlistor och resultat från Dubai finns på emiratesracing.com