Ulrika Elione och Alina - TOP

Ulrika Holmquist, Elione Chaves och Alina Öhgren har alla tillbringat vintern utomlands.

Jockeys återvänder lagom till vårpremiären

19 april 2023 08:03

De flyr Sverige på vintern, men kommer – i de flesta fall – tillbaka på våren. Och de har med sig massor med inspiration, idéer och personlig utveckling. Vid vårpremiären på Bro Park på onsdag hittar ni Ulrika Holmquist, Elione Chaves och Alina Öhgren redan i den första löpningen.

Den gemensamma nämnaren är att alla tre tillbringat en del av vintern utomlands.

  • Elione Chaves i Gold Coast, Australien.
  • Ulrika Holmquist i Frankrike, men hon hann också med en sväng till USA.
  • Alina Öhgren var för andra vintern i rad på Irland.

Du får en helt annan insikt om sporten, du utvecklar dig själv och kommer hem med nya idéer och tankar. Dessutom får du ny inspiration genom att byta miljö under en period, säger Alina Öhgren.

Elione Chaves är väl den som fått mest uppmärksamhet under sin tid i Australien. Han red 13 vinnare och utvecklades som ryttare rent taktiskt.

– Jag fick verkligen lära mig att rida smart, speciellt på gräs gällde det att spara mark. Kan du spara mark tjänar du längder tillslut.

Elione har varje vinter de senaste åren varit utomlands. Han har utvecklat sin teknik när det gäller att få en häst att öppna snabbt och hitta sin position. Nu fokuserade han på smarta vägval.

Det gäller att vara med. Utomlands är det oftast en snabb öppning, sen går det lite långsammare innan det blir en snabb avslutning. Och det gäller att vara smart när det går som fortast.

Elione har skaffat sig kontakter i Australien och planen är att återvända dit när den svenska huvudsäsongen är slut i november.

Duca Di Como och Elione Chaves

Fick hoppa mycket

Alina Öhgren har för andra året i rad varit hos Willie Mullins på Irland. Och den här vintern med lite speciell inriktning.

Jag fick hoppa väldigt mycket. Han har ju hinderhästar och när engelsmännen ändrade färgen på bommarna fick vi väldigt mycket jobb. Vi skulle helt enkelt vänja alla hästarna vid den vita färgen.

Och det betyder att du tävlar på hinder hemma i Sverige i år?

Kanske det. Vi får se, men eftersom de visste att jag ridit på hinder fick jag chansen där borta.

Alina tar också med sig känslan av att jobba på en stor yard, hur det är att rida ut 40 stycken tillsammans på ett långt led.

Det gäller att du har kontroll på din häst, är följsam.

Alina upplevde också att hästarna på Irland jobbades hårdare och på ett annat underlag än hemma i Sverige. Låt vara att det handlade om hinderhästar.

Här hemma jobbar de flesta hästarna kanske två gånger i veckan. Där jobbar de varannan dag måndag–lördag, sen är det fritt söndagar. Vi jobbade hästarna på en flisbanan som var mjuk, jag skulle vilja säga att den varierade mellan tung och mycket tung. Skonsamt men ändå jobbigt.

Så nu kan du tipsa din arbetsgivare Patrick Wahl om nya idéer?

Nja, men jag kommer säker med en del inspel.

Cimmaron och Alina

Olika stilar

Ulrika Holmquist har varit i Frankrike och även fått rida löp. Hon erkände rakt av att det gett resultat.

Jag tycker att jag har utvecklats, inte minst genom att jag fått anpassa sig till olika stilar.

Ulrika tycker att det är viktigt att få rida mycket löp, snudd på varje dag.

Du tappar mycket om du inte rider löp och sen tar det ett tag innan du är tillbaka igen.

Frankrike var bra, men hon låter nästan mer entusiastisk över tiden i USA.

Jag skapade fina kontakter och fick chansen att rida bra hästar. Du lär dig också mycket bara av att du får sitta på bra häst.

Fredrik Johansson, jockeycoach på Svensk Galopp, ser också fördelarna med att aktiva tar en period under några vintermånader när det är lågsäsong i Sverige.

Det är otroligt lärorikt och på så sätt kan vi också höja klassen på sporten i Sverige och det tjänar vi alla på.

Miss Mehmas och Ulrika Holmquist

Fakta/Svenskar ute i världen

Shane Karlsson, Australien*
Malva Blademo, Australien*
Elin Ahlin, Australien
Elione Chaves, Australien
Ulrika Holmquist, Frankrike/USA
Malin Holmberg, Förenade Arabemiraten
Alina Öhgren, Irland
Elliot Öhgren, Irland**

*Har avslutat sin svenska licens. ** Rider på irländsk licens.

Fakta/Svenskar ute i världen

Shane Karlsson, Australien*
Malva Blademo, Australien*
Elin Ahlin, Australien
Elione Chaves, Australien
Ulrika Holmquist, Frankrike/USA
Malin Holmberg, Förenade Arabemiraten
Alina Öhgren, Irland
Elliot Öhgren, Irland**

*Har avslutat sin svenska licens. ** Rider på irländsk licens.

Fler nyheter, artiklar och annonser

Skärmbild 2026-03-02 141505
Skärmbild 2026-03-02 141505

Återupplev höjdpunkterna och andra stora och viktiga händelser från året som gått i årskrönikan Galoppåret 2025. Läs mer

Danska stjärnskottet Taifuu fick dessvärre se sin fina segerrad bruten som femma i lördagens Jumeirah 1000 Guineas (L) på Meydan. Istället var Sweet Sunshine den klarast lysande skandinaviska stjärnan i den 1 600 meter långa stolöpningen.

Efter en spårsnål resa signerad Francisco Goncalves avslutade Veronika Jandovas adept lysande och skar mållinjen som trea, endast en halv längd bakom segraren Piana.

Great Wish från Bent Olsens stall kom från en mäktig skrällseger i slutet av januari. I lördagens Grupp 3-löpning över 1 200 meter svarade irlandsimporten åter för en klart gedigen prestation som fyra under Kieran Shoemark.

Lördagens fjärde skandinaviska hopp var Fredrik Reuterskiölds stallstjärna Lamborghini BF, som nu gjorde sin första start sedan segern i Bro Park Sprint i september. Med Elione Chaves vid tyglarna kom femåringen iväg bra från start. Därefter tappade han några positioner över upploppsrakan och slutade sjua i det tio hästar starka startfältet.

> Fullständiga resultat och lopprepriser finns på emiratesracing.com

Den här veckan arrangeras ”Super Saturday” på Meydan-banan i Dubai. Som namnet antyder är både klassen och prissummorna högre jämfört med fredagskvällarna tidigare i år. I startfälten hittar vi fem hästar från Skandinavien, bl a Fredrik Reuterskiölds stallstjärna Lamborghini BF, som tillsammans med Elione Chaves tar sig an nio motståndare i en 1 200 meter lång Grupp 3-löpning med motsvarande tre miljoner kronor i samlad prissumma.

Det här blir Lamborghini BF:s första start sedan segern i Bro Park Sprint (L), då han besegrade sprinterstjärnan Aphelios med närmare två längder. För en dryg vecka sedan finslipade Hästgruppen i Lunds irlandsimport formen i en trial på Meydan och avverkade kilometern på tiden 59,72. Motståndet i lördagens Grupp 3-löpning är naturligtvis respektingivande. Baserat på handicaptalet är Lamborghini BF rankad sjua i fältet.

Topprankad är däremot Sören Jensen-tränade Taifuu i Jumairah 1000 Guineas för treåriga ston med en samlad prispott på motsvarande två miljoner svenska kronor. Precis som vid den strålande segern på Meydan i slutet av januari är det Oliver Wilson som rider den danskuppfödda Japan-dottern. I det åtta hästar starka startfältet finns ytterligare en häst från Danmark; LT Racings Sweet Sunshine, tränad av Veronika Jandova.

Från Danmark kommer även Great Wish. Bent Olsens adept svarade för sin livs främsta prestation när han tillsammans med stjärnjockeyn Mickael Barzalona lämnade motståndarna bakom sig i en Listed-löpning på Meydan den 30:e januari. Nu spänner den femåriga fuxen bågen ytterligare ett snäpp och möter 14 konkurrenter i en Grupp 3-löpning. Uppgiften ser inte omöjlig ut. Med en ”rating” på 109 är Great Wish faktiskt tredjerankad i fältet.

Under ”Super Saturday” rids även tre Grupp 2-löpningar, samt Jumeirah 2000 Guineas. Startlistor till samtliga lopp hittas som vanligt på emiratesracing.com.