Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Jersey Stakes nästa för Volatile

4 juni 2015

The Jersey Stakes över 1400 meter på Royal Ascot. En grupp–3 löpning med nästan 75 000 pund i total prissumma för treåringar. Där har ni nästa uppgift för galoppstjärnan Volatile.

Så är planen, meddelar tränaren Jessica Long. Tanken är att Volatile reser ner på kvällen den 11 juni, loppet avgörs sedan onsdagen den 17:e juni.

Volatile har tagit loppet i Paris och resan hem på bästa sätt och jobbar nu bra inför löpningen på Royal Ascot. Han får ytterligare en vecka hemma i Klågerup innan han tillsammans med skötaren Josefine Svensson inleder resan till England. Det blir övernattning i Holland och sedan en kanalresa från Calais till Dover.

– Allt är bara bra med honom och han ser väldigt fin ut.

Volatile är det stora affischnamnet för den svenska galoppsporten. Han inledde sina äventyr utomlands med en tredjeplats på Newmarket. Äventyret fortsatte sedan till Dubai där han avslutade en tre starter lång turné med en imponerande seger i Meydan Classic. Efter en lätt seger på hemmaplan, lite av en folkfest på Jägersro, blev det så en resa till Paris och start på Maisons–Laffitte. Där slutade han trea, bara slagen med ett drygt huvud. Nu fortsätter alltså satsningen på klassisk mark i Royal Ascot. En grupp 3–löpning över 1400 meter.

Distansen är nog perfekt, gissar Jessica.

Loppet avgörs kl 15.30 (svensk tid) och är det första loppet för dagen på Royal Ascot.
Nytt den här gången är att Volatile kommer att få ressällskap i form av Red Robin.

Volatile sa till oss att han gärna ville ha någon med sig den här gången, berättar Jessica Long. Vi har dessutom hittat ett lopp för Red Robin i Leicester dagen efter.

Större delen av ägarkretsen planerar också att åka över till England för att se hästen. Och de personliga förberedelserna för en start på Royal Ascot har redan inletts.

Hatt och jackett är införskaffade, säger Jessica Long och skrattar.

Det är dags att skriva nästan kapitel i sagan om Volatile.
Noterbart är att ATG tar emot spel och visar loppen från samtliga fem dagar under The Royal Meeting i Extrakanalen. För övrigt finns det också möjlighet att spela till Epsom Derby redan till helgen.

 

 

Fler nyheter, artiklar och annonser

Ami De Vega Oslo Cup TOP
Ami De Vega Oslo Cup TOP

På söndag arrangerar Bro Park årets största tävlingsdag med Grupp 3-löpningen Stockholm Cup International som givet huvudnummer. Därutöver rids ytterligare tre löpningar med Listed-status. Nedan finner du startfälten till de fyra Black Type-löpningarna. Ett klick på respektive häst leder dig vidare till galopp-appen med massor av information. Läs mer

Veckosvep 37 top
Veckosvep 37 top

Med mindre än två veckor kvar till den stora Stockholm Cup-söndagen på Bro Park tävlas det på fyra skandinaviska galoppbanor de närmaste dagarna. På de brittiska öarna avgörs både engelska och irländska St Leger i veckoslutet. Och redan på torsdag rids det klassiska kraftprovet i Norge. Läs mer

No Surrender
No Surrender

No Surrender, My Fortune och Bruce Almighty har en sak gemensamt; alla är uppfödda på Stutteri Hjortebo i Danmark. På söndagen triumferade trion i de penningstinna Breeders Trophy-löpningarna för två- tre- och fyraåriga hästar på Bro Park. De två förstnämnda reds dessutom till seger av Oliver Wilson. Läs mer