Jan-Erik Pettersson hyr in sina vinnare hos Malmö stad

24 oktober 2020

Jan–Erik Pettersson, kallad Janne på stallbacken, tillhör inventarierna på Jägersro. Han blev tränare i slutet av 1990-talet och är näst mest rutinerad på banan – bara Hans-Inge Larsen kan skryta med fler år som proffstränare.

WhatyoucallitJan-Erik Petterson och hästen Whatyoucallit. Foto: Stefan Olsson/Svensk Galopp

Vi adresserar Jan-Erik Pettersson till Jägersro, men ska vi vara petiga så håller Janne till i Kvarnby, fem-tio minuters skritt från själva banan.

– Jag flyttade in här 2001, jag var först in och har trivts alldeles utmärkt, berättar han om stallet som varit hans ”hem” i snart 20 år.

Det är Malmö Stad som är hyresvärd och Janne pratar om ett bekymmersfritt sätt att sköta stallet. Just nu bygger staden en ny byggnad hos Janne och de andra hyresgästerna – det är lite Gott & Blandat över stallet med galopphästar, ridhästar och ett par travare – utan att någon ens bett om det.

– Nej, de tyckte helt enkelt att den gamla byggnaden inte höll måttet, så den revs och nu byggs det nytt.

Det blir en byggnad för foder, hö och halm – samt en förrådsdel alldeles intill stallet där Janne och hustru Eva sköter om tiotalet hästar.

– Vi är jättenöjda och det är inte speciellt dyrt heller.

Att ta ett snack med Janne Pettersson tillhör livets glädjeämnen, på ytan lite småbutter men med ett stort hjärta och gott om humor och vassa repliker. Han sadlar ut vinnare varje säsong, men oavsett hur många det blir skulle du aldrig får honom att erkänna att det går bra. Han har några trogna hästägare som försett honom med hästar och för tillfället finns det tio hästar på listan.

– Jag skulle väl egentligen önskat mig ett 15-tal, men det är tufft att få in nya hästar. Idag har jag inte någon ettåring i stallet och det är synd.

Bara så ni vet så finns det plats för några hästar hos en tränare som dessutom inte drar sig för att rida en tur själv. Att prata framtid med Janne (fyllde 70 i slutet av augusti) är förstås inte det lättaste, men det är ingen djärv gissning att han fortsätter i sitt stall så länge han bara orkar.

Amazing HaloJan-Erik Pettersson med Amazing Halo efter en seger på Jägersro Galopp. Foto: Stefan Olsson/Svensk Galopp

Imorgon, söndag, startar han fyra hästar på Jägersro och har tro både på Amazing Halo och Cibelle.

– Amazing Halo är nog en bättre chans än Tindalltrendeagle även om det inte är någon dålig häst, Cibelle får gå upp i distans och det tror jag ska passa. Nemuranthes vill ha det på sitt sätt, men när han får det kan han en del.

Och ni ska ta hans ord på allvar, han har koll på sina hästar och på motståndet.

Det är väl vad vi kan kalla rutin.

Anders Engman

Fler nyheter, artiklar och annonser

Scandinavian Open Yearling Sale 2025
Scandinavian Open Yearling Sale 2025

700 000 danska kronor. Det blev rekordbudet för Derbyvinnaren Brigadiers helsyster i samband med fredagens Scandinavian Yearling Open Sale på York Stutteri Danmark. Men som vanligt var det stor variation på slutpriserna. En betydande del av åringarna gick dessutom åter till sina respektive säljare. Läs mer

Stockholm Cup 2024
Stockholm Cup 2024

Den här veckan kan alla galoppfans i Skandinavien se fram emot en riktigt spännande och fullspäckad weekend. På fredag arrangeras den stora åringsauktionen i Danmark, som sedan följs upp med Dansk Auktionsløb på Klampenborg under lördagen. Därefter kulminerar helgen med årets främsta storloppsfest på Bro Park med Stockholm Cup International som söndagens huvudnummer. Läs mer

Ami De Vega Oslo Cup TOP
Ami De Vega Oslo Cup TOP

På söndag arrangerar Bro Park årets största tävlingsdag med Grupp 3-löpningen Stockholm Cup International som givet huvudnummer. Därutöver rids ytterligare tre löpningar med Listed-status. Nedan finner du startfälten till de fyra Black Type-löpningarna. Ett klick på respektive häst leder dig vidare till galopp-appen med massor av information. Läs mer