Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Jägersro söndag: Travlopp med både galopp- och travprofiler

10 november 2015

På söndag rids årets sista storloppsdag Jägersro med bland andra Svenskt Kriterium, Jockeyklubbens Avelslöpning, Götalandlöpning och Hurricanelöpning. Dessutom kryddas dagen med ett prestigefyllt travlopp med välkända galopp- och travprofiler.

Missa inte chansen att se Jacob Johansen, Per Anders Gråberg och Peter Jardby ta sig an de rutinerade kuskarna Ludde Kolgjini, Johnny Takter och Joakim Lövgren som tillsammans har cirka 6500 segrar.

Peter Jardby har ”fuskat” lite och har faktiskt kört ett tiotal travlopp förut, för sju-åtta år sedan, med en andraplats som bäst medan Jacob och Per Anders är helt noviser inom travets värld. PA har dock varit ute hos Stig H Johansson på Stora Alby två gånger och förberett sig inför söndagens batalj. Totalt har Gråberg kört tio hästar på varierande banor.

-Jättekul att få chansen att köra ett travlopp. Jag har varit ute hos Stig H och fått förmånen att köra med honom ett antal turer. Jag fick  prova på att köra i en tävlingssulky och det tyckte jag faktiskt var lättare än att köra i en större träningssulky. Man kommer närmare hästen och får bättre feeling. Den största utmaningen blir nog att försöka att stötta hästen om den blir trött. , säger Per Anders Gråberg.

Jacob Johansen har tränat i travmeckat Vomb där Kolgjini, Lars I Nilsson och Ola Samuelsson håller till. Där har han lärt sig allt om hur det går till att köra häst.

- Det svåraste är avståndsbedömningen till hästen framför men det känns spännande och roligt att köra häst, menar Jacob.

 

jacob johansen trav sulky
Jacob i sulkyn efter en träningsrunda

 

För de tre travkuskarna är läget självklart lugnt.
Jag är jätteladdad, det ska bli riktigt roligt, säger Lutfi ”Ludde” Kolgjini.

Travloppet har döpts till Utmaningen 2015 och körs cirka klockan 14.40, mellan lopp 4 och 5. Loppet körs över 2140 autostart.

Startlista:
1. Pure Vacation (Ung Jägersro) – Joakim Lövgren
2. Pilevallas Krabat (Cecilia Ahlborg) – Jacob Johansen
3. Jobis Crown (Robert Andersson) – Lutfi Kolgjini
4. Prince Of Laddy  (Robert Andersson) – Per Anders Gråberg
5. Maja Lisa (Cecilia Ahlborg) – Johnny Takter
6. Royal Viking (Robert Andersson) – Peter Jardby

 

Lotta Malmborg

 

Fler nyheter, artiklar och annonser

Bakom kulisserna header long
Bakom kulisserna header long

Det tar i runda slängar 1,40 – alltså 100 sekunder – för en hygglig galopphäst att springa 1600 meter. Det är ungefär så mycket som den genomsnittlige åskådaren uppfattar av sporten. Men sanningen är att tiden på tävlingsbanan är det lilla i sammanhanget – det visade inte minst Jessica och Padraig Long när de öppnade upp stall Rancho för besökare. Läs mer

Veckosvepet 18
Veckosvepet 18

Den här galoppveckan kan vi se fram emot ett minst sagt fullspäckat veckoslut. På lördag inleder Klampenborg den klassiska cirkusen i Skandinavien med stonas Mowerinaløb. Jägersro följer upp med årets första svenska Listed-löpning på söndag. Ute i den stora galoppvärlden rids dubbla Guineas-löpningar på brittiska Newmarket och i USA avgörs Kentucky Derby. Läs mer

Twirling Ghost
Twirling Ghost

På söndag är det dags för årets första stora kraftmätning när Irish Thoroughbred Marketing Spring Mile (L) avgörs på Jägersro Galopp. Startfältet är klart och förväntningarna är höga. Läs mer