Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Jägersro söndag: Ska Carlos Lopez ta seger nummer 100 i år i Skandinvien?

20 november 2015

Jockey Carlos Lopez har ett fantastiskt år och i nuläget har han 99 segrar totalt i Skandinavien. Tar Carlos seger nummer 100 på Jägersro på söndag?

carlos lopez square
Carlos Lopez

 

Carlos Lopez är redan klar jockeychampion på Övrevoll i år med 48 segrar, i nuläget 26 fler än tvåan Elione Chaves. I Sverige ligger han trea i ligan med 35 segrar och i Danmark tog han under året 16 segrar. Carlos har alltså inför söndagens tävlingar 99 segrar i Skandinavien 2015.

Carlos har bara tre ritter på Jägersros söndagstävlingar; Funinthesand, Poppapp och tvååriga Sierra Law. Ingen av hästarna är någon het vinnarkandidat enligt programmets förhandstips men inom galoppen kan allt hända och ibland slår en outsider till och vinner lopp.

Elione Chaves har redan passerat 100 segrar i Skandinavien i år. Han har vunnit åtta lopp i Danmark, 22 lopp i Norge och hela 86 vinnare i Sverige. Totalt ligger Chaves på 116 segrar i Skandinavien.

 

Ska Kate hålla undan i Wendes Artilleriregementes Cup?

Petite Gemme
Kate Alvesparr i vinnarcirkeln med Petite Gemme

Wendes Artilleriregementes Cup är en serie för amatörryttare som årligen rids på Jägersro. Inför finalen, som rids på Jägersro på söndag, ligger Kate Alvesparr i ledningen med 24 poäng före Josefin Landgren, 20 poäng och Nathalie Johnsson, 19 poäng. Dessvärre har ingen i trion någon ritt i finalloppet.

Bakifrån lurar Martina Hallenheim (15 poäng) och Andreas Tapia Dalbark (13 poäng). Vinner någon av dessa loppet så tar de också hem slutsegern i serien. För Martina gäller också att om hon kommer in på en andraplats och Andreas inte vinner loppet så hamnar hon på samma poäng som Kate Alvesparr.

Andreas Tapia Dalbark är tippad etta i loppet, han rider jämna Rossmos Secret medan Martina sitter upp på Special Moon som var knappt slagen tvåa i senaste starten. Bra chanser för utmanarna alltså och det blir säkert nervöst för Kate att se loppet från backen på söndag!

Lotta Malmborg

 

Fler nyheter, artiklar och annonser

Ami De Vega Oslo Cup TOP
Ami De Vega Oslo Cup TOP

På söndag arrangerar Bro Park årets största tävlingsdag med Grupp 3-löpningen Stockholm Cup International som givet huvudnummer. Därutöver rids ytterligare tre löpningar med Listed-status. Nedan finner du startfälten till de fyra Black Type-löpningarna. Ett klick på respektive häst leder dig vidare till galopp-appen med massor av information. Läs mer

Veckosvep 37 top
Veckosvep 37 top

Med mindre än två veckor kvar till den stora Stockholm Cup-söndagen på Bro Park tävlas det på fyra skandinaviska galoppbanor de närmaste dagarna. På de brittiska öarna avgörs både engelska och irländska St Leger i veckoslutet. Och redan på torsdag rids det klassiska kraftprovet i Norge. Läs mer

No Surrender
No Surrender

No Surrender, My Fortune och Bruce Almighty har en sak gemensamt; alla är uppfödda på Stutteri Hjortebo i Danmark. På söndagen triumferade trion i de penningstinna Breeders Trophy-löpningarna för två- tre- och fyraåriga hästar på Bro Park. De två förstnämnda reds dessutom till seger av Oliver Wilson. Läs mer