Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

"Jag tror på ett bra år för Muteki"

25 mars 2019

Madeleine Smith har höga tankar om St Leger vinnaren Muteki. Här kan du se en intervju med Madeleine om stallets hästar inför årets galoppsäsong.

 Madeleine Smith
Madeleine Smith
Foto: Magnus Östh

 

Madeleine Smith har fyllt på stallet och vi hittar 24 hästar på träningslistan. Med tre tvååringar och tio treåringar har hon väl laddat med unghästar. Bland de äldre hästarna hittar vi St Leger vinnaren Muteki som hade ett mellanår i fjol på grund av strul men som enligt Madeleine ser spegelblank och fin ut inför året. 

Stallet ligger på Angarn i Vallentuna och då förutsättningarna inte har varit de bästa för banorna där, på grund av för lite snö,  så är hästarna väl grundtränade men ännu inte klara för start. Vi börjar att galoppera nu och väntar lite med start, vi har det som en sparad kaka, avslutar Madeleine med glimten i ögat. 

 

 

Här hittar du träningslistan för Madeleine Smith

Här kan du se intervjun med Madeleine Smith

Fler nyheter, artiklar och annonser

Veckosvepet 18
Veckosvepet 18

Den här galoppveckan kan vi se fram emot ett minst sagt fullspäckat veckoslut. På lördag inleder Klampenborg den klassiska cirkusen i Skandinavien med stonas Mowerinaløb. Jägersro följer upp med årets första svenska Listed-löpning på söndag. Ute i den stora galoppvärlden rids dubbla Guineas-löpningar på brittiska Newmarket och i USA avgörs Kentucky Derby. Läs mer

Twirling Ghost
Twirling Ghost

På söndag är det dags för årets första stora kraftmätning när Irish Thoroughbred Marketing Spring Mile (L) avgörs på Jägersro Galopp. Startfältet är klart och förväntningarna är höga. Läs mer

Svepet 17-25 TOPP
Svepet 17-25 TOPP

Nu är det full rulle på galoppbanorna runt om i Skandinavien. Jägersro inleder veckan med lunchtävlingar och därefter är det säsongsstart på Övrevoll. Klampenborg bjuder in till fina storlopp på lördag och till dessert blir det söndagsgalopp på Bro Park. Läs mer