Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Irish Trilogy och Red Cactus till start på Meydan

8 januari 2019

På torsdag tävlas det på Meydan och den här veckan är det Irish Trilogy från Andrew Kidneys stall och Bent Olsen-tränade Red Cactus som startar på Dubai-banan.

Irish Trilogy
Irish Trilogy i vinnarcirkeln efter segern i Mr Ascot Vinterfavoriternas Pris på Bro Park i oktober

 

Irish Trilogy, ägd av 360 North Horse Racing och tränad av Andrew Kidney, gör sin första start på Meydan i Dubai torsdagseftermiddagen. Irish Trilogy är anmäld till Dubai Trophy över 1400 meter på Meydans gräsbana och han får den skandinaviske championjockeyn Carlos Lopez i sadeln.

Irish Trilogy har skött träningen i Dubai på bästa sätt tillsammans med Nina Lensvik. Treåringen, som förra säsongen vann Vinterfavoriternas på Bro Park och Dansk Galops Auktionslöp på Klampenborg har inlett karriären med tre segrar på fyra starter,. Han blir inte favorit utan det är istället Sporting Chance som sticker ut. Sporting Chance är en Grupp–3 vinnare som tränas av Simon Crisford och som på papperet står inför en lämplig uppgift. Men bakom Sporting Chance är det väldigt jämnt och Irish Trilogy kan med lite tur vara med och slåss om fina pengar bakom favoriten. Den totala prissumman i loppet är 100 000 dollar (60 000 till vinnaren) och det 16 hästar stora fältet har sex prisplaceringar att slåss om. Irish Trilogy startar 19.05 lokal tid vilket är 16.05 svensk tid.

Noterbart är också att Bent Olsen tar ut fjolårets vinnare av Svealandlöpning, Red Cactus i Guineas Trail. Även han rids av Carlos Lopez.

Anders Engman

 

Relaterade länkar:

Klicka här för att läsa startlistorna

Här kan du se tävlingarna
 

 

Fler nyheter, artiklar och annonser

Skärmbild 2026-03-02 141505
Skärmbild 2026-03-02 141505

Återupplev höjdpunkterna och andra stora och viktiga händelser från året som gått i årskrönikan Galoppåret 2025. Läs mer

Danska stjärnskottet Taifuu fick dessvärre se sin fina segerrad bruten som femma i lördagens Jumeirah 1000 Guineas (L) på Meydan. Istället var Sweet Sunshine den klarast lysande skandinaviska stjärnan i den 1 600 meter långa stolöpningen.

Efter en spårsnål resa signerad Francisco Goncalves avslutade Veronika Jandovas adept lysande och skar mållinjen som trea, endast en halv längd bakom segraren Piana.

Great Wish från Bent Olsens stall kom från en mäktig skrällseger i slutet av januari. I lördagens Grupp 3-löpning över 1 200 meter svarade irlandsimporten åter för en klart gedigen prestation som fyra under Kieran Shoemark.

Lördagens fjärde skandinaviska hopp var Fredrik Reuterskiölds stallstjärna Lamborghini BF, som nu gjorde sin första start sedan segern i Bro Park Sprint i september. Med Elione Chaves vid tyglarna kom femåringen iväg bra från start. Därefter tappade han några positioner över upploppsrakan och slutade sjua i det tio hästar starka startfältet.

> Fullständiga resultat och lopprepriser finns på emiratesracing.com

Den här veckan arrangeras ”Super Saturday” på Meydan-banan i Dubai. Som namnet antyder är både klassen och prissummorna högre jämfört med fredagskvällarna tidigare i år. I startfälten hittar vi fem hästar från Skandinavien, bl a Fredrik Reuterskiölds stallstjärna Lamborghini BF, som tillsammans med Elione Chaves tar sig an nio motståndare i en 1 200 meter lång Grupp 3-löpning med motsvarande tre miljoner kronor i samlad prissumma.

Det här blir Lamborghini BF:s första start sedan segern i Bro Park Sprint (L), då han besegrade sprinterstjärnan Aphelios med närmare två längder. För en dryg vecka sedan finslipade Hästgruppen i Lunds irlandsimport formen i en trial på Meydan och avverkade kilometern på tiden 59,72. Motståndet i lördagens Grupp 3-löpning är naturligtvis respektingivande. Baserat på handicaptalet är Lamborghini BF rankad sjua i fältet.

Topprankad är däremot Sören Jensen-tränade Taifuu i Jumairah 1000 Guineas för treåriga ston med en samlad prispott på motsvarande två miljoner svenska kronor. Precis som vid den strålande segern på Meydan i slutet av januari är det Oliver Wilson som rider den danskuppfödda Japan-dottern. I det åtta hästar starka startfältet finns ytterligare en häst från Danmark; LT Racings Sweet Sunshine, tränad av Veronika Jandova.

Från Danmark kommer även Great Wish. Bent Olsens adept svarade för sin livs främsta prestation när han tillsammans med stjärnjockeyn Mickael Barzalona lämnade motståndarna bakom sig i en Listed-löpning på Meydan den 30:e januari. Nu spänner den femåriga fuxen bågen ytterligare ett snäpp och möter 14 konkurrenter i en Grupp 3-löpning. Uppgiften ser inte omöjlig ut. Med en ”rating” på 109 är Great Wish faktiskt tredjerankad i fältet.

Under ”Super Saturday” rids även tre Grupp 2-löpningar, samt Jumeirah 2000 Guineas. Startlistor till samtliga lopp hittas som vanligt på emiratesracing.com.