Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Irish Trilogy och Red Cactus till start på Meydan

8 januari 2019

På torsdag tävlas det på Meydan och den här veckan är det Irish Trilogy från Andrew Kidneys stall och Bent Olsen-tränade Red Cactus som startar på Dubai-banan.

Irish Trilogy
Irish Trilogy i vinnarcirkeln efter segern i Mr Ascot Vinterfavoriternas Pris på Bro Park i oktober

 

Irish Trilogy, ägd av 360 North Horse Racing och tränad av Andrew Kidney, gör sin första start på Meydan i Dubai torsdagseftermiddagen. Irish Trilogy är anmäld till Dubai Trophy över 1400 meter på Meydans gräsbana och han får den skandinaviske championjockeyn Carlos Lopez i sadeln.

Irish Trilogy har skött träningen i Dubai på bästa sätt tillsammans med Nina Lensvik. Treåringen, som förra säsongen vann Vinterfavoriternas på Bro Park och Dansk Galops Auktionslöp på Klampenborg har inlett karriären med tre segrar på fyra starter,. Han blir inte favorit utan det är istället Sporting Chance som sticker ut. Sporting Chance är en Grupp–3 vinnare som tränas av Simon Crisford och som på papperet står inför en lämplig uppgift. Men bakom Sporting Chance är det väldigt jämnt och Irish Trilogy kan med lite tur vara med och slåss om fina pengar bakom favoriten. Den totala prissumman i loppet är 100 000 dollar (60 000 till vinnaren) och det 16 hästar stora fältet har sex prisplaceringar att slåss om. Irish Trilogy startar 19.05 lokal tid vilket är 16.05 svensk tid.

Noterbart är också att Bent Olsen tar ut fjolårets vinnare av Svealandlöpning, Red Cactus i Guineas Trail. Även han rids av Carlos Lopez.

Anders Engman

 

Relaterade länkar:

Klicka här för att läsa startlistorna

Här kan du se tävlingarna
 

 

Fler nyheter, artiklar och annonser

Inte mindre än fem skandinavisktränade hästar var ute i hetluften i samband med fredagskvällens tävlingar på Meydan-banan i Dubai. Dessvärre blev det inga framskjutna placeringar för kvintetten. Bäst gick det för Niels Petersen-tränade Doc Holliday, som skar mållinjen som god sexa under Carlos Lopez.

För Oscar Berneklint och Rebecca Stålhandske var det ett lite extra stort ögonblick. Det äkta paret gjorde nämligen sina första framträdanden på den mytomspunna kapplöpningsbanan - som tränare respektive jockey.

De två treåringarna Surpreme Shine (R Stålhandske) och Nocutsnobuts (S De Paiva) mötte jämnåriga hästar som hävdat sig i Grupp-löpningar under fjolåret. Motståndet var med andra ord riktigt tufft och de båda stallkamraterna hade svårt att hänga med de topprankade konkurrenterna sista biten. Segern i den 1 200 meter långa uppgörelsen gick till brittiska hästen Flying Comet, som tillsammans med Silvestre De Sousa betvingade Charlie Applebys duo Worlds of Truth och Maximized.

Långt slagen var även Dark Stream från Veronika Jandovas stall i Danmark. Under Sandro De Paiva anförde sexåringen fram till upploppets början, därefter tog krafterna slut.

Något bättre gick det då för Niels Petersens treåring Doc Holliday. Efter en spårsnål resa signerad Carlos Lopez höll Appel Au Maitre-avkomman starkt till en sjätteplats.

Senare på kvällen red Carlos Lopez även stallkamraten Mr Pirelli, som fick kämpa för att hänga med i det höga tempot över de avslutande 400 meterna.

Bent Olsen-tränade Great Wish var dessvärre struken i en handicap över 1 200 meter.

> Fullständiga resultat från kvällen och lopprepriser finns på emratesracing.com

Inte mindre än sex skandinaviska hästar, varav två från Oscar Berneklints stall, finns med i startlistorna inför fredagens tävlingar på Meydan-banan i Dubai.

Oscar Berneklints båda treåringar Nocutsnobuts och Surpreme Shine möter jämnåriga hästar i Al Wasl Stakes, en uppgörelse över snabba 1 200 meter på den raka gräsbanan. I slutet av oktober segrade Nocutsnobuts i Manoustielöpning över samma distans på Jägersro. På fredag är det Sandro De Paiva som rider El Kabeir-avkomman. Rebecca Stålhandske sitter upp på stoet Surpreme Shine, som avlade sitt maidenship på Klampenborg i början av september.

Motståndet ser inte lätt ut på pappret. Topprankad i fältet är Words of Truth, tränad av Charlie Appleby och riden av William Buick. Lope De Vega-avkomman segrade i Grupp 2-löpningen Mill Reef Stakes på Newbury i september.

Norska stortränaren Niels Petersen har redan hunnit göra en handfull starter på Meydan, dock utan några framskjutna placeringar. På fredag sadlar han ut två hästar. Den danskuppfödda hingsten Doc Holliday går ut i en treårsmaiden över 1 600 meter på dirttracken. Senare på aftonen startar fyraåriga Mr Pirelli i en handicap över snabba 1 000 meter på gräset. Båda hästarna rids av Carlos Lopez.

Bent Olsen-tränade Great Wish var tvåa i både Challenge Stakes (L) och Zawawi Sprint Cup (L) under fjolårssäsongen. På fredag är han en av de högre viktade hästarna i en 1 200 meter lång handicap på dirttracken. Den femåriga irlandsimporten får den brittiska toppjockeyn Kieran Shoemark i sadeln.

Från Veronika Janovas stall Danmark kommer Dark Stream, som tillsammans med Maikel Narvaez Bravo startar i kvällens inledande handicap. Sexåringen, som huvudsakligen tränades av Flemming Paulsen ifjol, har redan hunnit göra två starter på Meydan.

> Fullständiga startlistor och resultat från Dubai finns på emiratesracing.com

elin-elione-emelie
elin-elione-emelie

Galoppåret 2025 är över och om bara några dagar skriver vi in 2026 i kalendern. Här kan du se vilka två- och fyrbenta favoriter som under den gångna säsongen galopperade hela vägen till championtitlarna i sina respektive kategorier. Ett stort grattis till alla champions! Läs mer