Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Ingen lycka för Viscount Barfield igår på Meydan

12 januari 2018

Det blev tyvärr ingen framgång för Niels Petersen första starthäst på Meydan i år. Viscount Barfield slutade sist i fältet.

Atle Walgren äger numera femåriga Viscount Barfield (GB) (Raven's Pass) som köptes från Andrew Baldings stall i fjol. Viscount Barfield har hittills tagit fem segrar med segern i SportingBet City Plate Stakes (L) på Chester som främsta merit.

Igår gjorde Viscount Barfield sin första start i Niels Petersens regi och det var Martin Harley som red valacken i loppet. Viscount Barfield slutade sist i det 16 hästar stora fältet, slagen med 22 längder.

Nästa tävlingsdag på Meydan är nästa torsdag den 18 januari.

Länk till resultatlistan där du även kan se reprisen av loppet, klicka här

Lotta Malmborg

Fler nyheter, artiklar och annonser

Havandi Spring Mile TOP
Havandi Spring Mile TOP

Vårvärmen är här, gräset grönskar och på söndag är det säsongspremiär på Göteborg Galopp. På Bro Park är det lunchgalopp med årets första hinderlöpningar. Från den internationella scenen noterar vi att Godolphin Racing fullständigt dominerade i de stora årgångsloppen på Newmarket och Churchill Downs. Läs mer

Kinsman 0567
Kinsman 0567

Jockeyn Annie Nilsson Lindahl hade precis kommit hem från ett vinteräventyr i Nya Zeeland när telefonen ringde. Det var championtränaren Lennart Reuterskiöld Jr som ringde och undrade om hon ville komma och rida turer i stallet. Och svaret var givet. Läs mer

Veckosvepet 18
Veckosvepet 18

Den här galoppveckan kan vi se fram emot ett minst sagt fullspäckat veckoslut. På lördag inleder Klampenborg den klassiska cirkusen i Skandinavien med stonas Mowerinaløb. Jägersro följer upp med årets första svenska Listed-löpning på söndag. Ute i den stora galoppvärlden rids dubbla Guineas-löpningar på brittiska Newmarket och i USA avgörs Kentucky Derby. Läs mer