Josephine Chini, som i fjol vann hela Fegentriserien, hade ingen tur i Rom. Hennes häst levererade inte och då hjälper det inte att det sitter en världsmästare i sadeln.
-Min häst var snäll och trevlig och vi fick en perfekt invändig resa. Mina order var att hoppa ut ur startboxarna och låta honom galoppera in sig i loppet. När vi skulle avancera så fanns det tyvärr inget kvar i tanken, berättar en besviken Josephine från Rom.
Men det är bara att ta nya tag och nästa Fegentrilopp för Chini är den 9 juni i USA. Josephine behåller sin fjärdeplats i tabellen med 48 poäng, bara fyra poäng efter trean Celina Weber, Schweiz.. Leder tabellen gör fransyskan Lara Le Geay med 69 poäng före tvåan Hanna Jurankova, Österrike med 58 poäng.
Lotta Malmborg