Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Ingen lycka för de svenska i helgen

3 november 2014

Tre svensktränade hästar provade lyckan utomlands i helgen men tyvärr uteblev framgångarna.

Jonna Gustafsson startade sin egen och K-J Sörgren och R Lindquists Fanchory i Frankfurt, Tyskland med Andrasch Starke i sadeln. Ekipaget slutade näst sist i fältet. 

Maria Hagman-Eriksson startade sina egenägda araber Al Janoob och GE Qadir, som debuterade,   i Holland på Racetrack Duindigt. Båda hästarna reds av Ninni Westerlund.

Ninni Westerlund berättar om loppen:

GE Qadir gjorde ett kanon lopp mot bra hästar, vittrade pengar länge men kroknade på slutet på det mjuka långa upploppet. Han uppförd sig superbra och fick en riktigt bra genomkörare i ett tight lopp och kommer väl förberedd till Derbyt om några veckor.

Al Janoob var en riktig besvikelse. Sadeln gled bakåt redan i starten så vi hade maximal otur, riktigt frustrerande. Han kämpade dock hela vägen hem i ett tufft lopp som var både trångt och buffligt.

Lotta Malmborg

 

Fler nyheter, artiklar och annonser

Veckosvep 37 top
Veckosvep 37 top

Med mindre än två veckor kvar till den stora Stockholm Cup-söndagen på Bro Park tävlas det på fyra skandinaviska galoppbanor de närmaste dagarna. På de brittiska öarna avgörs både engelska och irländska St Leger i veckoslutet. Och redan på torsdag rids det klassiska kraftprovet i Norge. Läs mer

No Surrender
No Surrender

No Surrender, My Fortune och Bruce Almighty har en sak gemensamt; alla är uppfödda på Stutteri Hjortebo i Danmark. På söndagen triumferade trion i de penningstinna Breeders Trophy-löpningarna för två- tre- och fyraåriga hästar på Bro Park. De två förstnämnda reds dessutom till seger av Oliver Wilson. Läs mer

Kanons Kawasaki
Kanons Kawasaki

Anna Kanons första tanke när det lilla fölet föddes var; Vad är det här? Ranglig och långbent, sned och vint överallt. Men nu har han växt till sig, ätit upp sig och på söndag startar Kanons Kawasaki i Tommy Gustafsson Memorial med aktningsvärda 400 000 kronor till vinnaren. Läs mer