Ingen gemensam skandinavisk åringsauktion i år

8 juni 2023 14:31

I år var det tänkt att det skulle hållas en stor och gemensam skandinavisk åringsauktion på danska York Stutteri. Av olika anledningar har planerna inte riktigt gått i lås. Det betyder att det kommer att arrangeras en åringsauktion i Sverige även den här hösten.

- Vi nådde tyvärr inte hela vägen fram i vårt samarbete. Därför tar vi ett steg tillbaka och kör en åringsauktion på Bro Park i år, säger Roger Asp från SÅEF.

Datumet att lägga på minnet är tisdagen den 19 september. Det är två dagar efter den stora Stockholm Cup-dagen på Bro Park. Auktionen kommer att hållas runt ledvolten, ungefär enligt samma modell som på Täby Galopp förr i tiden.

Nyheten om auktionen har redan gått ut landets uppfödare. Ytterligare detaljer kring arrangemanget kommer att offentliggöras senare.

Fler nyheter, artiklar och annonser

På fredag väntar en ny intressant kväll för de skandinaviska hästarna i Dubai. Capitana Bling, War Socks, Hans Andersen och Grey Tycoon är fyra välbekanta namn som startar den här aftonen.

Lite extra intressant är Capitana Blings start i kvällens huvuduppgörelse; Grupp 2-löpningen Cape Verdi med motsvarande 2,1 miljoner svenska kronor i prispotten. Silja Störens adept, som under fjolåret bl a segrade i Norskt 1000 Guineas och Lanwades Stud Stakes (L), möter endast sex motståndare och är den fjärde högst rankade hästen i startfältet. Manuel Martinez rider Invincible Army-dottern.

Niels Petersen har hela fyra hästar till start den här kvällen, varav tre rids av Carlos Lopez.

  • War Socks gör sin första start sedan triumfen i Norskt Derby i slutet av augusti och möter 14 motståndare i en handicap över 1 600 meter gräs.
  • Grey Tycoon tar sig an 13 konkurrenter i en handicap över 1 400 meter på gräset.
  • Karma Bling, som endast var slagen med en nos av Nocutsnobuts i Manoustielöpning på Jägersro i höstas sadlas ut i en uppgörelse för endast treåriga ston
  • I kvällens avslutande handicap startar stall Petersen den tidigare Aidan O’Brien-tränade Wootton Bassett-avkomman Rock of Cashel. Kieran Shoemark rider fyraåringen.

Danska tränaren Veronika Jandová startar Stockholms Stora Pris-fyran Hans Andersen i en 2 200 meter lång handicap. Francisco Leandro Goncalves rider sexåringen. Stallets Sunday Fudge står även som reserv i kvällens inledande handicap.

> Startlistor, resultat och lopprepriser finner du på emiratesracing.com

Galoppgalan banner-2
Galoppgalan banner-2

Galoppgalan den 7 februari är en helkväll som du inte får missa. Tillsammans firar vi 2025 års alla två- och fyrbenta champions. Det finns fortfarande biljetter kvar - säkra din plats redan idag! Läs mer

Åringar på Stalemara
Åringar på Stalemara

Svensk Galopp påminner om att utländska resultat som bildar underlag för utbetalning av uppfödarpremier 2025 snarast ska inrapporteras. Läs mer