Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Information från styrelsen

20 december 2017

Styrelsen har under senaste halvåret intensifierat arbete inför kommande spelavreglering och de stora förändringar som sporten står inför och vår framtida försörjningsförmåga därefter.

I tillägg finns det ett behov av att investera för att skapa förutsättningar för Göteborgs Galoppbanan likväl att säkerställa att arbetet med ny galoppbanan i Skåne tar fart, synnerhet då STS meddelat att de kommer anlägga ny verksamhet vilket kan få långtgående konsekvenser. Vidare är det väsentligt att vi fortsätter att färdigställa Bro Park även om allt inte kan genomföras närmaste åren.

I budgetarbetet konstateras att Galoppens långsiktiga intäkter väsentligt begränsas likväl som att kostnadsmassan måste tryckas ned och tillsammans med Svensk Galopps totala investeringsbehov så kan inte styrelsen motivera, eller ta ansvar för att anlägga hinderbanor på Bro Parks innerplan.

Med en begränsad investeringsbudget 2018 - 2019 så behöver vi prioritera hårt och fokusera på områden som ger sporten bästa förutsättningar att möta morgondagens utmaningar.

Investeringsbehov för hela Svensk Galopp är omfattande de kommande 2 åren och därför prioriteras följande huvudsatsningar:

- Ny galoppanläggning i Skåne
- Göteborg har under många år fått stå tillbaka både bana och anläggning.
- Bro Park behöver ytterligare utvecklas omläggning DT, maskin och spolhallar, huvudbyggnad/restaurang. I samband med köp av Önsta Gård har vi även förpliktelser att omhänderta fastigheterna på gården.
- Marknad, försäljning och kommunikation har prioriterats upp och under 2018 kommer vi behöva genomföra flera framåtriktade aktiviteter som kräver resurser.
- Separeringen från ATG inför 2019.

En kassabuffert för att möta övergången till licensmarknaden behöver också prioriteras så det finns medel till sporten även 2019.

Inom kort kommer vi att återkomma gällande utfall och status från förhandlingarna med TPAB.

Frågor besvaras av Per Larsson, 070-563 69 34, perlarsson@palmanagement.com

Stockholm 2017-12-19

Styrelsen för Svensk Galopp

 

Fler nyheter, artiklar och annonser

Straxefterstart.jpg
Straxefterstart.jpg

Styrelsen i Svensk Galopp har beslutat om steg ett i det program som har som syfte att vända den sportsliga utvecklingen i svensk galoppsport. Programmet ligger i linje med den strategiplan styrelsen presenterat tidigare i höst. De åtgärder vi nu föreslår är avsedda att uppnå en rad gynnsamma effekter och omfattar till att börja med åren 2026 – 2028, vilket garanterar en tydlig framförhållning för de aktiva i sporten. Läs mer

Maggan puff
Maggan puff

En liten organisation som Svensk Galopp behöver engagerade medarbetare för att få den dagliga verksamheten att fungera. Personer som brinner för sitt arbete och alltid ställer upp när det krävs. En sådan person är Margareta Östgård Svennehed. Med outtröttligt engagemang har hon sett till att galoppens maskineri snurrat i decennier. Lagom till jul går hon i pension efter ett långt yrkesliv i sporten. Läs mer

Hans Hansson har den 9 december valt att avgå ur Svensk Galopps styrelse.

Hans blev invald i Svensk Galopps styrelse i samband med årsstämman den 7 juni tidigare i år.

Styrelsens arbete fortsätter som vanligt.