Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Inaya vann Skandinavisk Grand Prix

21 september 2015

I lördags tog Jessica Long-tränade Inaya, ägd av Chess Racing AB, hem Skandinavisk Grand Prix på Klampenborg riden av Elione Chaves.

Inaya klampenborg grand prix chaves square
Inaya vinner Skandinavisk Grand Prix 2015 med Elione Chaves i sadeln.
Foto: Burt Seeger

Inaya vann ganska överlägset med tre komfortabla längder före Call Of Duty och Falconet, båda tränade av Bent Olsen.

Inaya stortrivs på Klampenborgs gräsbana där hon tidigare har vunnit Dansk Oaks, Dansk St Leger, Dansk Breeders' Cup coh Mingun Fawzia Stakes. Nu var hon det enda stoet i loppet men hon satte alla hingstar och valacker på plats väl understödd av Elione Chaves.

Jessica Long tränar Inaya som både ägs och är uppfödd av Chess Racing AB. Hon tog här sin åttonde seger i karriären och hon har till dags dato tjänat drygt 1,6 miljoner kronor.

Lotta Malmborg

 

 


 

Fler nyheter, artiklar och annonser

Grandpa's Prince
Grandpa's Prince

Det började med en kärlek till hästen – alla typer av hästar. Det gav också en spänning och en häftig upplevelse. På söndag kan Rainer Ström få en riktig pulshöjare då han har Grandpa’s Prince i Svenskt Derby. Läs mer

Svep 28 TOP
Svep 28 TOP

Årets mest spännande vecka är här! Det råder Derbyfeber i Malmö och spekulationerna om vem som ska vinna söndagens prestigefyllda lopp är i full gång. Men det händer så klart mycket mer i vår fascinerande sport. Ett litet axplock finner du i veckans “svep”. Läs mer

Zakopane TOP
Zakopane TOP

2024 fungerade allt och Schamyl vann både det Svenskt Derby och Norskt Derby, 2025 har det varit precis tvärt om. Hela Jan-Erik Neuroths stall har varit drabbat av virus och det är en tränare som ligger lågt inför söndagens Jockeyklubben Svenskt Derby på Jägersro. Läs mer