Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Höioms arabgaloppör fyra i brittisk Grupp 1

11 september 2013

Tränare Pia Höiom har under flera år haft ett framgångsrikt samarbete med den irakiske storhästägaren Mohammed Al Nujaifi. På torsdagen sadlade teamet ut Al Asad i Grupp 1-löpningen Jebel Ali Racecourse Zaabeel International Stakes på brittiska Newbury.

Den femårige fuxhingsten mötte åtta konkurrenter i den 1 200 meter långa uppgörelsen och skar mållinjen som god fyra under jockeyn Jean-Baptiste Hamel. Prestationen belönades med 1 555 Euro, motsvarande ca 13 000 svenska kronor.

Loppet vanns av den fransktränade hästen Al Mouhannad, som tillsammans med Roberto-Carlos Montenegro besegrade Sahlambo med drygt två längder. Båda hästarna ägs av Royal Cavalry Oman.

Fler nyheter, artiklar och annonser

Albarella TOP
Albarella TOP

Elione Chaves var den stora segerherren i samband med söndagens säsongsfinal på Jägersro. Elione tog inte bara hem huvudlöpningen Appel Au Maitre Svenskt Kriterium i sadeln på Lea Olsen-tränade Albarella. Han avgjorde även jockeychampionatet på banan genom att först lotsa King Cooper till en övertygande triumf i Valley Chapel Janos Tandaris Minne och sedan ordna ytterligare en storloppsseger tillsammans med storspurtande Bay Princess i Jockeyklubbens Avelslöpning. Läs mer

Red Mantel och Mazikeen svep
Red Mantel och Mazikeen svep

En fullmatad galoppvecka återstår innan den skandinaviska galoppsporten så sakteliga börjar varva ner inför vinteruppehållet. I helgen är det nämligen säsongsfinaler på både Jägersro och Klampenborg. Men först är det tävlingar på Bro Park och Övrevoll. Läs mer

Ledvolt Bro Park Galopp
Ledvolt Bro Park Galopp

Svensk Galopp kan nu presentera tävlingskalendern för 2026. Totalt blir det 54 tävlingsdagar, vilket är det samma som i fjol om man bortser från två sponsrade dagar i 2025. Läs mer