Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Högviktarna vann trots vinterbana

8 januari 2016

Mellan jul och nyår kom kylan till Mälardalen och vid årets första tävlingar betecknades banan som något tung, vilket också bekräftades av tiderna i de nio loppen, där bara en enda favorit lyckades infria spelarnas förhoppningar.

 

funinthesandjan16

Spännande duell mellan Jimmy Mack och invändige segraren Funinthesand.

Dagens toppnummer var Vinterstayern över 2400 meter, som utmynnade i en spännande duell mellan skånska gästen Funinthesand och svenskuppfödda hemmahästen Jimmy Mack. Den senare såg ut att ha säkrat vinsten när 200 meter återstod av loppet, men Shane Karlsson på Funinthesand hade en sparad pollett som han släppte ner kort före mål och vann med hals. Sedan var det hela 9 längder ner till tredjehästen och spelfavoriten Tam O’Final.

Hans-Inge Larsen tränar vinnaren på Jägersro åt Stall Mix.

-Det här var jättekul, en fin start på året. Funinthesand kom lite för tidigt till ledningen men han fick en påminnelse på slutet som gjorde susen, konstaterade tränaren.

 

Skånskt igen

lordofpersiajan16

Det blev skånsk seger även i loppet efter, där Lord of Persia och Fanny Olsson trots innerspår (som hästen inte lär trivas med) segrade säkert med två längder före forne Rikshästen Shepherd Gate och Qigong.

-Mina ridorder var att hitta en bra rygg att gå i och sedan styra ut på upploppet, och det fungerade, berättade den framgångsrika lärlingen Fanny Olsson, som fått ritten av Peter Jardby. Hästen ägs av Stall Doncaster HB.

Loppets favorit Zamir pullade hårt inledningsvis och drabbades av en framåtglidande sadel, där ridande Lewis Davies fick koncentrera sig på att hålla sig kvar och bevaka den fjärdeplats som han fick dela med Magnetic South.

 

Dubbel till Stall Kvisla

 outlawjan16

Roy Arne Kvisla hade två hästar till start under dagen och båda vann. Mest imponerade kanske Outlaw som under markerade toppvikten 66 kg besegrade favoriten Muspelheim och Ta Ajabb i första hand. Per-Anders Gråberg red vinnaren åt ägaren Super Veloce Racing.

-Vi provade med flexibla blinkers idag, vilket fungerade bra. Tidigare har han haft en tendens att stanna när han kommer till front, förklarade ryttaren.

-Han fick rätt förutsättningar idag, kort distans och tung bana, kompletterade tränare Kvisla.

 chuky3jan16

Nyblivne treåringen Chuky, ägd av Stall Doll, var också duktig under toppvikten 60 kg när han satte huvudet före Madeleine Smiths trio Redcoat, Mr Naughty Boy (favorit) och Javeline.

-Fabienne (De Geer) gav honom en fin resa och han vann nog på att det kom en utmanare utvändigt på slutet som han kunde svara upp. Nu ska han få en välbehövlig vintervila, summerade tränare Roy Arne Kvisla.

 

Vann med 67 kg

 blazingtarajan16

Överlag gick högviktarna bra trots den tunga banan, och den högsta segervikten under dagen bars av Blazing Tara i V4:ans avslutning, där Christopher Roberts red med 67 kg och säkert höll undan för 21-oddsaren Borzakovski och nästfavoriten Etasha.

-Hon kan vara lite långsam från start men idag var hon bra med, och även om vi kom lite tidigt till ledningen så höll det bra hem, påpekade ryttaren.

Frida Krantz både äger, tränar och har fött upp dottern till Eagle Day och Red Blazer, som även hon ”gick på alla distanser”.

-Det kändes som om hon stod på tur för vinst idag. Hon kommer att starta på i vinter och om hon tar det här loppet bra kommer hon ut redan nästa vecka, kommenterade tränaren.

 

Äntligen första segern

 spiritriverjan16

De nyblivna treåringarna gjorde även upp i ett lopp över 1200 meter och här fick ”den evige tvåan” Spirit River äntligen sin första fullträff, med hjälp av Fredrik Janetzky, och med Label och Hunter Jack närmast bakom. Layman-sonen, uppfödd av Jan Hansson, köptes för 10.000 kr på åringsauktionen 2014 och har nu tjänat närmare en kvarts miljon.

Göran Schillström äger och tränar fuxen på Angarns Träningscamp.

-Spirit River har verkligen jobbat ihop till den här segern, men jag är glad att han har fått den sortens uppladdning med många placeringar, i stället för att komma ut och gå upp som en sol och ned som en pannkaka. Nu har han fått tjäna fina pengar och lärdomar och ändå kunnat stanna i sin klass. Härligt med den extra bonusen också; ska jag köpa någon mer unghäst så blir det en svenskuppfödd, underströk tränaren.

 

Kortare var bättre

 senshijan16

Patrick Wahl sadlade ut ett knippe hästar under dagen och Senshi var väl inte på förhand hans bästa segerchans, men tillsammans med Elin Rödjare vann hon mycket lätt amatörloppet med fyra längder tillgodo på Zamway och ytterligare 2,5 på Cool Luke.

-Det är nog distansbytet – det var faktiskt Elione Chaves som föreslog att testa henne på 1600 meter, så det får jag tacka för. Hon har varit till salu ett tag men idag steg väl hennes aktier, så jag får lyssna med ägarna hur de vill göra, menade tränaren, som managerar vinnaren åt Hubertus Racing.

 

Vann med ”fel” häst

 goldenartlinejan16

Henrik Engblom hade två hästar med i en novislöpning över 1200 meter, men medan spelarna trodde mest på Red Williams, så var det 16-oddsaren Golden Artline och Nathalie Mortensen som passerade linjen först, med The Olympus Man närmast efter, och stallets andrahäst på sista trioplats.

-Golden Artline slog på sig i somras och fick en paus då, och jag sa till ägaren att om vi tar det lugnt nu så har vi igen det i vinter. Han har också vuxit en hel del i höst och mognat lite i både kropp och huvud, han var lite hetsig tidigare, berättade tränaren.

Golden Artline är svenskuppfödd av sina ägare i Diva Belle och fallen efter Mingun.

 

Dolorous drog

 doloriousjan16

I dagens sista löpning var det nära att bli en andra favoritseger, men den orutinerade och lite gängliga Double Cat nådde inte ända fram till Dolorous, som gick till front från starten vid 2000 meter och inte lät sig hejdas för ett ögonblick, riden av Jessica Lindberg, och vann till 20 ggr pengarna med en halv längd. Nästfavoriten Enjoy The Life blev trea två längder ner.

Johanna Ericsson tränar och äger vinnaren genom Ericsson Racing Stable och Hovslageri.

-Hon har känts väldigt fin i träning och idag prövade vi en ny distans. Planen är att hon ska får starta på i vinter, bekräftade Johanna om brittiskan, som här fick sin allra första seger.

Nadja Bellander

 

Fler bilder från tävlingsdagen finner du på vårt SmugMug-konto. Se länk till höger.

 

 

Fler nyheter, artiklar och annonser

Galapriser DSC_9617.jpg
Galapriser DSC_9617.jpg

Så här i smällkalla februari kommer Galoppgalan säkert som ett värmande inslag för alla galoppvänner. På lördag är det äntligen dags att hylla 2025 års främsta fyrbenta profiler i ett flertal olika kategorier. Dessutom avslöjas vilken stjärna som tar hem galoppens tyngsta titel; Årets Häst 2025. Under lördagens festligheter ska självfallet även våra tvåbenta champions firas efter ett fantastiskt fjolår. Läs mer

30 januari 2026 | Notis Dansk dundersuccé i Dubai

Det blev en riktig jubelkväll för skandinavisk och dansk galopp i Dubai på fredagen. Först levererade Sören Jensen-tränade Taifuu en klockren prestation under Oliver Wilson. Lite senare på kvällen lämnade Great Wish från Bent Olsens stall motståndarna bakom sig i Listed-löpningen Dubai Sprint.

Danskuppfödda Taifuu, som i höstas spurtade hem både Appel Au Maitre Svealandlöpning och Mr Ascot Vinterfavoriternas Pris på Bro Park, hade konserverat sin fina vinnarform på bästa sätt. Efter en perfekt ritt signerad Oliver Wilson lade Japan-dottern i en extra spurtväxel över de sista 200 meterna och säkrade en ny komfortabel viktoria i Mawj Stakes för treåriga ston. En prestation som belönades med hela 300 000 AED, motsvarande drygt 700 000 SEK.

Bakom Taifuu skar Veronika Jandova-tränade Sweet Sunshine mållinjen som sexa och Surpreme Shine från Oscar Berneklints stall slutade på en trettondeplats.

Den danska segereuforin blev naturligtvis inte mindre när Bent Olsens sprinter Great Wish gick ut och levererade sin livs prestation i Listed-löpningen Dubai Sprint. Franska toppjockeyn Mickael Barzalona hade fuxen perfekt positionerad redan från start och när Night of Thunder-avkomman fick marschorder drygades segergreppet snabbt ut till närmare två längder. Även den här prestationen var värd 300 000 AED.

I Dubai Sprint gjorde även Rebel’s Gamble sin första start för tränare Oscar Berneklint. Med Silvestre De Sousa vid tyglarna skar fyraåringen mållinjen som elva. Fredrik Reutersköld-tränade Lamborghini BF ströks dessvärre tidigare i veckan.

Från fredagens tävlingar på Meydan noterar vi även att:

  • Niels Petersens norska Derbyvinnare War Socks svarade för en riktigt fin insats som trea i den avslutande handicapen. Silvestre De Sousa red fyraåringen.
  • Oscar Berneklint-tränade Nocutsnobuts fick nöja sig med en niondeplats under Sandro De Paiva i kvällens inledande lopp, där Niels Petersen-tränade Bruce Almighty för övrigt var struken.
  • En sjätte- respektive niondeplats blev det för Niels Petersens Doc Holliday och Fredrik Reuterskiölds Ferrari BF bakom en överlägsen vinnare i en maidenlöpning för treåringar.

> Fullständiga resultat, lopprepriser och målfoton finns på emiratesracing.com

På fredag kväll startar inte mindre än elva skandinaviska hästar på den stora galoppbanan Meydan i Dubai. Ur svensk synvinkel ser Dubai Sprint (L), med en samlad prispott på motsvarande 1,2 miljoner kronor, lite extra intressant ut.

Här gör nämligen Fredrik Reuterskiöld-tränade Lamborghini BF sitt första framträdande i ökenlandet och får vår egen championjockey Elione Chaves i sadeln. I samma lopp sadlar Oscar Berneklint ut nyförvärvet Rebel’s Gamble. Den fyraåriga irlandsimporten kommer att ridas av toppjockeyn Silvestre De Sousa. De två svensktränade hästarna möter hela 13 konkurrenter i den 1 200 meter långa uppgörelsen, bland annat Great Wish från Bent Olsens stall i Danmark.

Redan i fredagens inledande treårslöpning på gräsbanan sadlar Oscar Berneklint ut Nocutsnobuts. Irlandsimporten, som segrade i Manoustielöpning på Jägersro i höstas, rids av Sandro De Paiva och möter bland annat Bruce Almighty från Niels Petersens stall.

Fredrik Reuterskiöld och Hästgruppen i Lund har ytterligare en starthäst i Ferrari BF. Tillsammans med Elione Chaves går treåringen ut i kvällens andra uppgörelse, en maidenlöpning för treåringar. USA-importen möter bland annat Niels Petersen-tränade Doc Holliday, som i vanlig ordning rids av Carlos Lopez.

Tre skandinaviska ston ställer upp i aftonens tredje löpning. Oscar Berneklint-tränade Surpreme Shine har nu fått ett lopp i kroppen och får precis som i förra starten Rebecca Stålhandske i sadeln. Danska tränaren Sören Jensen sadlar ut Taifuu, vinnare av både Mr Ascot Vinterfavoriternas Pris och Appel Au Maitre Svealandlöpning i höstas. Oliver Wilson rider det danskuppfödda stoet. Den skandinaviska trion fullbordas med Sweet Sunshine från Veronika Jandovás stall.

Nu har vi nämnt tio skandinaviska hästar och det återstår alltså ytterligare en. Det är Niels Petersen-tränade War Socks, som startar i fredagens avslutande handicap över 1 600 meter. Silvestre De Sousa rider fjolårets norska Derbyvinnare.

Tävlingarna på Meydan börjar klockan 14.30 svensk tid (17.30 lokalt). Startlistor till samtliga lopp finns som vanligt på emiratesracing.com.