Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Hög kvalitet i stallet hos Junior

9 april 2014

Sist ut i vår stallgång inför kommande säsong är Lennart Jr Reuterskiöld. Junior hade en strålande säsong 2013 då bland annat Stall Zadas Hurricane Red som tjänade nästan två miljoner och som vann sex av sina sju starter med segern i Svenskt Derby som kronan på verket.

lennart jr reuterskiöld square
Lennart Jr Reuterskiöld

 

Hur ser det ut i de största stallarna inför årets säsong och vilka jockeys kommer att knytas till vilka stallar? Hur ser de på fjolårets resultat och vad förväntar de sig av årets säsong? Jag har valt att lyfta fram de tio svenska tränare som slutade främst på championlistan i Sverige 2013.

Lennart Jr Reuterskiöld, eller Junior som han oftast kallas, är liksom sina bröder Fredrik och Johan född in i sporten. Han var en framgångsrik ryttare, både på hinder och slätt, och tog totalt 81 segrar i sin ryttarkarriär.

Efter att ha gått i pappa Lennart Sr Reuterskiölds lära under många år tog han ut sin licens 1999. Efter en trög inledning, det blev bara en vinnare det första året, lossade det och sedan dess är Junior stadigt befäst i den övre tränartoppen. Han har två tränarchampionat i Sverige och flera Jägersrochampionat.

Två gånger har Junior tränat Listed-vinnare i Europa. Med Alcohuaz har det blivit seger både i Baden Baden och i Paris. Totalt har det blivit åtta klassiska segrar till stallet.

En häst som säkert har betytt mycket för stallet är Peas And Carrots som vann många storloppsegrar och som totalt under sin karriär tjänade cirka 6,2 miljoner kronor. Peas And Carrots vann de flesta storlopp över medel och stayerdistans och avslutade sin karriär med seger i Skandinavisk Grand Prix i augusti 2012.

2013 var ett bra år för Junior och han slutade tvåa på den svenska championlistan. Nu är det alltså dags att titta in i stallet hos Junior och se hur förutsättningarna ser ut inför 2014.

Namn: Lennart Jr Reuterskiöld
Träningsort: Jägersro

Placering på Championtränarlistan i Sverige 2013: 2:a (främst bland de svenska tränarna)
Pengar intjänade till stallet 2013 i Skandinavien:: 7 220 066 kronor
Antal segrar 2013/segerprocent i Skandinavien:: 35/23%

Höjdpunkt 2013: Självklart var segern i Svenskt Derby höjdpunkten i fjol Men hela säsongen med Hurricane Red var fantastisk. Matchningen av hästen höll och alla segrar var otroligt häftiga. Även hans tredjeplats i Stockholm Cup mot den äldre eliten, där han tyvärr hade lite otur men flög fram den sista biten, var rolig.

Hurricane_Red
Hurricane Red i vinnarcirkeln efter segern i Svenskt Derby 2013

 

Antal hästar i träning: cirka 30
Varav tvååringar: 8

Jag har åtta tvååringar vilket jag egentligen tycker är lite för få till antalet. Men det är en kvalitativt sett en stark årgång med en mix av svenskfödda och importer och jag är nöjd med dem så här långt.


Varav treåringar: 11

Treåring med högst handicap i stallet: Talk My Talk, 79 kg i handicap

Talk My Talk är jag nöjd med och jag hoppas att han går en trevlig säsong till mötes. Jag har ingen start inplanerad för honom ännu men jag tippar på att det blir någon gång i början av maj.

talk my talk
Talk My Talk

 

Övriga treåringar?

Comprehensive är hittills obesegrad vilket alltid är spännande. Han vann de två starter han gjorde i fjol på ett fint sätt.

Pink Sensation (USA) (U S Ranger – Gaye´s Blossom / Thirty Six Red) debuterar på Jägersro nu på söndag. Det är en häst jag tror mycket på under året.

I övrigt har jag många fina treåringar men jag gillar inte att sätta in dem i fack eller försöka att bedöma dem inför säsongen. Mina treåringar är anmälda i de flesta stora lopp då jag anser att det är en tränare och ägares skyldighet att göra det. Jag skulle gråta blod om jag tränade en häst som var bäst i årgången men som till exempel inte var anmäld i Derbyt. Överlag kan jag bara säga att det känns som om jag har fina treåringar i år.

Äldre intressanta hästar i stallet:
Hurricane Red siktar på Pramms Memorial och Stockholms Stora Pris till att börja med. Jag är nöjd med honom och vi får se hur långt det räcker. Jag har inte bestämt när han ska göra sin årsdebut ännu.

Även på den äldre sidan ser det mycket bra ut inför säsongen. Men jag ligger gärna lite lågt och gillar inte att ranka hästarna inför säsongen. Att vara galopptränare är ett svårt yrke och nu kör vi på så får vi se hur långt det räcker.

Alcohuaz
Alcohuaz

 

Stalljockey 2014:
 Elione Chaves kommer att fortsätta som stalljockey även under 2014.

Förhoppningar inför 2014:
Att hästarna ska springa in en stor summa pengar åt sina ägare och att de får vara friska.

 

Lotta Malmborg

 

 

 

 


 

Fler nyheter, artiklar och annonser

Skärmbild 2026-03-02 141505
Skärmbild 2026-03-02 141505

Återupplev höjdpunkterna och andra stora och viktiga händelser från året som gått i årskrönikan Galoppåret 2025. Läs mer

Danska stjärnskottet Taifuu fick dessvärre se sin fina segerrad bruten som femma i lördagens Jumeirah 1000 Guineas (L) på Meydan. Istället var Sweet Sunshine den klarast lysande skandinaviska stjärnan i den 1 600 meter långa stolöpningen.

Efter en spårsnål resa signerad Francisco Goncalves avslutade Veronika Jandovas adept lysande och skar mållinjen som trea, endast en halv längd bakom segraren Piana.

Great Wish från Bent Olsens stall kom från en mäktig skrällseger i slutet av januari. I lördagens Grupp 3-löpning över 1 200 meter svarade irlandsimporten åter för en klart gedigen prestation som fyra under Kieran Shoemark.

Lördagens fjärde skandinaviska hopp var Fredrik Reuterskiölds stallstjärna Lamborghini BF, som nu gjorde sin första start sedan segern i Bro Park Sprint i september. Med Elione Chaves vid tyglarna kom femåringen iväg bra från start. Därefter tappade han några positioner över upploppsrakan och slutade sjua i det tio hästar starka startfältet.

> Fullständiga resultat och lopprepriser finns på emiratesracing.com

Den här veckan arrangeras ”Super Saturday” på Meydan-banan i Dubai. Som namnet antyder är både klassen och prissummorna högre jämfört med fredagskvällarna tidigare i år. I startfälten hittar vi fem hästar från Skandinavien, bl a Fredrik Reuterskiölds stallstjärna Lamborghini BF, som tillsammans med Elione Chaves tar sig an nio motståndare i en 1 200 meter lång Grupp 3-löpning med motsvarande tre miljoner kronor i samlad prissumma.

Det här blir Lamborghini BF:s första start sedan segern i Bro Park Sprint (L), då han besegrade sprinterstjärnan Aphelios med närmare två längder. För en dryg vecka sedan finslipade Hästgruppen i Lunds irlandsimport formen i en trial på Meydan och avverkade kilometern på tiden 59,72. Motståndet i lördagens Grupp 3-löpning är naturligtvis respektingivande. Baserat på handicaptalet är Lamborghini BF rankad sjua i fältet.

Topprankad är däremot Sören Jensen-tränade Taifuu i Jumairah 1000 Guineas för treåriga ston med en samlad prispott på motsvarande två miljoner svenska kronor. Precis som vid den strålande segern på Meydan i slutet av januari är det Oliver Wilson som rider den danskuppfödda Japan-dottern. I det åtta hästar starka startfältet finns ytterligare en häst från Danmark; LT Racings Sweet Sunshine, tränad av Veronika Jandova.

Från Danmark kommer även Great Wish. Bent Olsens adept svarade för sin livs främsta prestation när han tillsammans med stjärnjockeyn Mickael Barzalona lämnade motståndarna bakom sig i en Listed-löpning på Meydan den 30:e januari. Nu spänner den femåriga fuxen bågen ytterligare ett snäpp och möter 14 konkurrenter i en Grupp 3-löpning. Uppgiften ser inte omöjlig ut. Med en ”rating” på 109 är Great Wish faktiskt tredjerankad i fältet.

Under ”Super Saturday” rids även tre Grupp 2-löpningar, samt Jumeirah 2000 Guineas. Startlistor till samtliga lopp hittas som vanligt på emiratesracing.com.