Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Hög klass på söndagens tävlingar

27 april 2018

På söndag tävlas det på Jägersro och vi får se en rad fina klasshästar som säker kommer att vara med och slåss om dom riktigt stora pengarna framöver under året.

Johnnybegood square
Johnnybegood och Josephine Ingvarsson efter seger på Jägersro ifjol. På söndag gör Johnnybegood årsdebut med en annan lärling i sadeln, Kajsa Lindsjö.

 

Det är bara tio veckor kvar. Vintern har släppt sitt grepp och galoppsäsongen börjar ta fart på allvar. På söndag visar några av de mest intressanta hästarna inför Svenskt Derby upp sig på Jägersro.

Snackhästen framför alla andra förra året var Johnnybegood – ni vet han som hette John O’Kelly från början men fick byta namn och som har travprofilen Lutfi Kolgjini som en av delägarna – är redo för årsdebut.  Johnnybegood avsluta förra året med en tredjeplats i Skånelandlöpning som Barade vann.

Jag hade misslyckats lite med träningen, kanske varit lite för snäll mot honom. Han var slagen av två bra hästar och en av dem gick ju till Frankrike och vann ett Listedlöp, säger Jägersrotränaren Hans Adielsson och fortsätter:

Han har tagit vinterträningen väldigt bra, han jobbar starkt och jag är jättenöjd med honom. Stora ord för att komma från den annars så lågmälde Adielsson.

Han är ett väldigt tidigt streck i loppet och hästen är bra i ordning.

 

Höga tankar om Couples

Couples square
Couples

 

I samma lopp, V4–1 på söndag 29 april, kommer Francisco Castro med två intressanta Derbykandidater och vi undrar direkt om Couples som gick ett kanonjobb förra veckan:

Det stämmer, säger Castro och ler. Den hästen har inte fått den utdelning som han är värd. Han är halvbror till Stricker och från en god familj. Hans pappa Helmet har också lämnat en Dubai World Cup vinnare. Tankar om söndagens start?

– Han är en av de hästar som jag tror mest på i stallet. Han ser bra ut så vi får se vad han gör i sin årsdebut.

Francisco Castro sadlar även ut Shake the Disease i samma lopp:

Han har gjort det fint och är en bra häst, Han har ett lågt i formtal, men tror han kan bättre. En god chans.

Men när Svenskt Derby kommer på tal så vill Francisco Castro gärna nämna Balen (lopp 5).

Han passar på lång distans och ska bara starta där. En favorit till Derbyt om allt går bra och han tränar super-super bra.

 

Publikfavoriten Brownie

Brownie SQ
Brownie och Oliver Wilson efter en av ekipagets segrar tillsammans

 

Till sista några rader om Norra Skånska Regementets Minneslöpning (L). Ett kanonlopp där fjolårets Prammsvinnare Brownie gör årsdebut.

Han är på väg uppåt i form och jag tror att den ska vara på topp till Pramms. Han bör ha god chans här, hälsar tränaren Bent Olsen.

De svenska färgerna försvaras av Red Hot Chili från Patrick Wahls stall och Victor Kalejs som tränas av Roy Arne Kvisla – men de är i första hand outsiderbud i ett lopp med fyra hästar över 90 i tal.

Anders Engman

 

 

 

Fler nyheter, artiklar och annonser

Danska stjärnskottet Taifuu fick dessvärre se sin fina segerrad bruten som femma i lördagens Jumeirah 1000 Guineas (L) på Meydan. Istället var Sweet Sunshine den klarast lysande skandinaviska stjärnan i den 1 600 meter långa stolöpningen.

Efter en spårsnål resa signerad Francisco Goncalves avslutade Veronika Jandovas adept lysande och skar mållinjen som trea, endast en halv längd bakom segraren Piana.

Great Wish från Bent Olsens stall kom från en mäktig skrällseger i slutet av januari. I lördagens Grupp 3-löpning över 1 200 meter svarade irlandsimporten åter för en klart gedigen prestation som fyra under Kieran Shoemark.

Lördagens fjärde skandinaviska hopp var Fredrik Reuterskiölds stallstjärna Lamborghini BF, som nu gjorde sin första start sedan segern i Bro Park Sprint i september. Med Elione Chaves vid tyglarna kom femåringen iväg bra från start. Därefter tappade han några positioner över upploppsrakan och slutade sjua i det tio hästar starka startfältet.

> Fullständiga resultat och lopprepriser finns på emiratesracing.com

Den här veckan arrangeras ”Super Saturday” på Meydan-banan i Dubai. Som namnet antyder är både klassen och prissummorna högre jämfört med fredagskvällarna tidigare i år. I startfälten hittar vi fem hästar från Skandinavien, bl a Fredrik Reuterskiölds stallstjärna Lamborghini BF, som tillsammans med Elione Chaves tar sig an nio motståndare i en 1 200 meter lång Grupp 3-löpning med motsvarande tre miljoner kronor i samlad prissumma.

Det här blir Lamborghini BF:s första start sedan segern i Bro Park Sprint (L), då han besegrade sprinterstjärnan Aphelios med närmare två längder. För en dryg vecka sedan finslipade Hästgruppen i Lunds irlandsimport formen i en trial på Meydan och avverkade kilometern på tiden 59,72. Motståndet i lördagens Grupp 3-löpning är naturligtvis respektingivande. Baserat på handicaptalet är Lamborghini BF rankad sjua i fältet.

Topprankad är däremot Sören Jensen-tränade Taifuu i Jumairah 1000 Guineas för treåriga ston med en samlad prispott på motsvarande två miljoner svenska kronor. Precis som vid den strålande segern på Meydan i slutet av januari är det Oliver Wilson som rider den danskuppfödda Japan-dottern. I det åtta hästar starka startfältet finns ytterligare en häst från Danmark; LT Racings Sweet Sunshine, tränad av Veronika Jandova.

Från Danmark kommer även Great Wish. Bent Olsens adept svarade för sin livs främsta prestation när han tillsammans med stjärnjockeyn Mickael Barzalona lämnade motståndarna bakom sig i en Listed-löpning på Meydan den 30:e januari. Nu spänner den femåriga fuxen bågen ytterligare ett snäpp och möter 14 konkurrenter i en Grupp 3-löpning. Uppgiften ser inte omöjlig ut. Med en ”rating” på 109 är Great Wish faktiskt tredjerankad i fältet.

Under ”Super Saturday” rids även tre Grupp 2-löpningar, samt Jumeirah 2000 Guineas. Startlistor till samtliga lopp hittas som vanligt på emiratesracing.com.

Norska Derbyvinnaren War Socks svarade än en gång för en riktigt stark prestation när han tillsammans med Silvestre De Sousa slutade god trea i Dubai. Därmed var Niels Petersens adept den klarast lysande stjärnan i den skandinaviska kvartett som startade i samband med fredagens tävlingar på Meydan.

War Socks fick en fin start och tog tidigt positionen utvändigt om ledaren, Stockholm Cup-tvåan Claymore. Mitt på upploppsrakan övertog The JC Organizations fux kommandot och höll starkt innan han tvingades sträcka vapen mot hästarna Dividend och Masai Moon.

För de resterande tre skandinaviska hästarna blev det lite mer blandade resultat:

  • Med Elione Chaves vid tyglarna hittade Fredrik Reuterskiölds debutant Willoch snabbt en bra position bakom tätgruppen. Över upploppsrakan blev fältet rejält utdraget och USA-importen skar till slut mållinjen som sjua.
  • Efter två starter på gräset testade Oscar Berneklint-tränade Rebel’s Gamble dirttracken. Med Rebecca Stålhanske i sadeln låg fyraåringen initialt positionerad som utvändig fyra. Men redan genom svängen började skimmeln tappa fart och var sist i mål.
  • Sist över mållinjen var även det norska stoet Capitana Bling i Grupp 2-löpningen Balanchine. Under Manuel Martinez anförde Silja Störens adept fältet fram till ca 600 meter kvar. Därefter kunde hon inte längre freda sig mot konkurrenterna.

Fullständiga resultat och lopprepriser finns på emiratesracing.com.