Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Hindersporten sörjer ung ryttartalang

4 juli 2013

Den brittiske hinderjockeyn Campbell Gillies avled under tragiska omständigheter i samband med en semesterresa i Grekland tidigare i veckan. Gillies hann aldrig bli 22 år gammal.

Omoto SandoCampbell Gillies i sadeln på Omoto Sando efter segern i H M Drottningens Pris 2011.

Gillies var en av Storbritanniens mest lovande hinderryttare och red över 50 vinnare för tränare Lucinda Russell. Totalt hade han 131 segrar på sin meritlista.

Campbell Gillies största seger var ombord på hästen Brindisi Breeze i Albert Bartlett Novices’s Hurdle i samband med Cheltenham-festivalen tidigare i år.

Gillies hann göra ett par gästspel i både Sverige och Norge. Många minns säkert hans seger på Arnfinn Lund-tränade Omoto Sando i H M Drottningens Pris på Täby Galopp förra året.

På onsdag skulle Gillies fylla 22 år.

Fler nyheter, artiklar och annonser

Veckosvep 37 top
Veckosvep 37 top

Med mindre än två veckor kvar till den stora Stockholm Cup-söndagen på Bro Park tävlas det på fyra skandinaviska galoppbanor de närmaste dagarna. På de brittiska öarna avgörs både engelska och irländska St Leger i veckoslutet. Och redan på torsdag rids det klassiska kraftprovet i Norge. Läs mer

No Surrender
No Surrender

No Surrender, My Fortune och Bruce Almighty har en sak gemensamt; alla är uppfödda på Stutteri Hjortebo i Danmark. På söndagen triumferade trion i de penningstinna Breeders Trophy-löpningarna för två- tre- och fyraåriga hästar på Bro Park. De två förstnämnda reds dessutom till seger av Oliver Wilson. Läs mer

Kanons Kawasaki
Kanons Kawasaki

Anna Kanons första tanke när det lilla fölet föddes var; Vad är det här? Ranglig och långbent, sned och vint överallt. Men nu har han växt till sig, ätit upp sig och på söndag startar Kanons Kawasaki i Tommy Gustafsson Memorial med aktningsvärda 400 000 kronor till vinnaren. Läs mer