Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Hi Fling krossade motståndet

17 juni 2013

Tränare Madeleine Smith ser ut att ha hittat en riktigt fin häst i Hi Fling. Den fyraårige englandsimporten forcerades till ledningen i första sväng och därefter var loppet i praktiken avgjort. Hi Fling var bara överlägsen och segermarginalen skrevs till 5,5 längder.

Hi Fling
Madeleine Smith-tränade Hi Fling visade vara åtminstone en klass bättre än sina konkurrenter i lördagens TrioKomb på Täby Galopp.

Att starta från spår 14 över 2 000 meter på Täbys dirttrackoval är ingen enkel uppgift. Men tränare Madeleine Smith visste vad hon hade att åka med den här soliga lördagseftermiddagen.

Efter en frisk startrusning sände hon fram egentränade Hi Fling till spets i ingången till första sväng. Därefter drog Oasis-sonen upp ett rejält tempot och skaffade sig ganska snart ett ordentligt försprång till sina konkurrenter.

I slutet av den bortre långsidan hade ekipaget som mest en ledning på cirka tio längder. Trots den tuffa öppningen visade Hi Fling inga större tecken på att mattas över upploppet.

Madeleine kikade bakåt ett par gånger för att kontrollera att ingen närmade sig bakifrån och Hi Fling skar till slut mållinjen med 5,5 övertygande längder före fint avslutande Hawk And I med Ambroise Reilly på ryggen.

Wise Choice och Leonard Rios fullföljde fint som trea och fastställde triooddset till 78,60. Rätt komb betalade 22,64.

Hi Fling tog här sin andra raka segern i den tredje starten för tränare Madeleine Smith.

Fler nyheter, artiklar och annonser

Grandpa's Prince
Grandpa's Prince

Det började med en kärlek till hästen – alla typer av hästar. Det gav också en spänning och en häftig upplevelse. På söndag kan Rainer Ström få en riktig pulshöjare då han har Grandpa’s Prince i Svenskt Derby. Läs mer

Svep 28 TOP
Svep 28 TOP

Årets mest spännande vecka är här! Det råder Derbyfeber i Malmö och spekulationerna om vem som ska vinna söndagens prestigefyllda lopp är i full gång. Men det händer så klart mycket mer i vår fascinerande sport. Ett litet axplock finner du i veckans “svep”. Läs mer

Zakopane TOP
Zakopane TOP

2024 fungerade allt och Schamyl vann både det Svenskt Derby och Norskt Derby, 2025 har det varit precis tvärt om. Hela Jan-Erik Neuroths stall har varit drabbat av virus och det är en tränare som ligger lågt inför söndagens Jockeyklubben Svenskt Derby på Jägersro. Läs mer