Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Henrik Engblom - satsar mot 50 segrar

13 februari 2014

Henrik Engblom har sitt huvudstall i Mellerud och en filial på Täby. Henrik hade sin bästa säsong någonsin i fjol då hans hästar totalt tjänade nästan 3,6 miljoner kronor. Henrik startar sina hästar flitigt på alla galoppbanor i Sverige men han besöker även Övrevoll frekvent.

Hur ser det ut i de största stallarna inför årets säsong och vilka jockeys kommer att knytas till vilka stallar? Hur ser dessa på fjolårets resultat och vad förväntar de sig av årets säsong? Jag har valt att lyfta fram de tio svenska tränare som slutade främst på championlistan i Sverige 2013.

 

paid square
Henrik Engblom med Paid och jockey Martin Rodriguez efter segern i Breeders Mile 2013

Namn: Henrik Engblom
Träningsort: Mellerud/Täby

Placering på championtränarlistan i Sverige 2013: 5:a
Pengar intjänade till stallet i Sverige 2013: 2 701 332 kronor
Pengar intjänade totalt 2013, alla länder: 3 594 655 kronor

Antal segrar i Sverige 2013/segerprocent: 18/5,7%
Antal segrar totalt 2013, alla länder/segerprocent: 28/6%

Höjdpunkt 2013: Segern i Breeders Trophy Mile med Paid på Täby i slutet av juli rankar jag högst.

Antal hästar i träning: 48

Varav tvååringar: 8
Jag tror att tvååringarna Red Williams (Eishin Dunkirk-Just A Dancer), Golden Artline (Mingun-Victorian Art) och Red Glory (Philomatheia-Raise The Rhythm) blir tidigast av mina tvååringar.

Varav treåringar: 10
Treåring med högst handicap i stallet: Needwood Va Bene, 71 kg
Jag har även en ostartat valack, Ikatex (Nobileo-Eko Normandy) som jag tror mycket på. Desert Chicory visade goda takter på gräset i fjol och Night Of Saint George har löpt grönt som tvååring men jag tror på stor utveckling från hans sida under året.

 john keats nathalie mortensen
Nathalie Mortensen är sambo med Henrik och rider ofta stallets hästar i löp.

Stalljockey 2014: Jag kommer att använda NathalieMortensen och Elione Chaves i första hand.

Förhoppningar inför 2014: Att stallet ska komma upp i 50 segrar totalt i år och självklart hålla det under åren framöver. Dessutom hoppas jag på att hästarna ska springa in ytterligare minst 500 000 kronor mot fjolårets siffror.
 

Lotta Malmborg

Fler nyheter, artiklar och annonser

Ledvolt Jägersro 2023
Ledvolt Jägersro 2023

Den värmebölja som präglat väderläget på kontinenten under de senaste dagarna har nu även nått Sverige. Under onsdagen väntas temperaturer upp mot 32 grader i Skåne. Läs mer

Karla With AK och Ami De Vega - veckosvep 27 top
Karla With AK och Ami De Vega - veckosvep 27 top

Efter en intensiv helg med storlopp på både Bro Park och Övrevoll ser de närmaste dagarna lite lugnare ut i Skandinavien. Jägersro tävlar onsdag morgon och Göteborg Galopp söndag eftermiddag. På lördag rids Jydsk Derby för de treåriga hästarna. Ute i den stora galoppvärlden avgörs det tyska Derbyt i Hamburg och i England är det fullt fokus på Coral Eclipse Stakes. Läs mer

Karla With A K - JK Grand Prix TOP
Karla With A K - JK Grand Prix TOP

Heja Sverige! Storloppsdag på Bro Park och hemmatränarna dominerade. Karla With A K vann Jockeyklubbens Grand Prix, Aurinko vann Challenge Stakes (L) och Espen Hill var tillbaka som kung när han vann Kapplöpningssällskapets Stora Pris. Läs mer