Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Hells Angel övertygade i Auktionsløb

2 juli 2013

Francisco Castro-tränade Hells Angel svarade för en femstjärnig prestation under Manuel Martinez i söndagens Brogaarden Dansk Galop’s Auktionsløb på Klampenborg. Stallkamraten och storfavoriten Summertime fick däremot nöja sig med en tredjeplats i Dansk Oaks.

Hells AngelHells Angel tjänade 250 000 kronor på Klampenborg i söndags. (arkivbild)

Hells Angel blixtrade som vanligt till från start och tog genast hand om taktpinnen för Manuel Martinez i den 1 400 meter långa uppgörelsen. Väl inne på den långa upploppsrakan visade Silca Legend-dottern inga som helst tecken på att mattas. Fuxan drygade snarare ut sitt övertag och när mållinjen skars skilde det hela fyra längder ner till tvåan Certino (E Ski).

Därmed tog Hells Angel sin tredje seger i sjätte starten och kunde lägga hela 250 000 danska kronor till sitt vinstkonto. Stoet både ägs och är uppfött av Light Valley Stud.

Hemmahoppet och storfavoriten Harmonia (R Schistl) visade inte samma gnista som vid sina tidigare segrar i år och fick nöja sig med en tredjeplats.

Favoritfall i Dansk Oaks

Efter andraplatsen i Dansk Derby och segern i Svenskt Oaks tidigare i år fick Francisco Castro-tränade Summertime axla ett tungt favoritskap Dansk Oaks. Men den här gången lyckades Binary File-dottern bara nå en tredjeplats under Manuel Martinez.

Förstpriset på 150 000 danska kronor gick istället till 27-oddsaren Victoria Nguyen. I en tät upploppskamp avvisade Academy Award-dottern Ole Larsen-tränade Madame Jane (E Chaves) med en hals. Därefter skilde det ytterligare en hals ner till Summertime.

Victoria Nguyen tränas av Tina Mortensen i Danmark och reds till seger av Per-Anders Gråberg som därmed fick en fin ”spare ride” efter att hästen ordinarie jockey Marc Stott inte klarat vikten.

Dubbelseger till Vivika Nilsson

Från eftermiddagens övriga lopp noterar vi att Vivika Nilsson tog en fin dubbel med hästarna Humble Star och Mr Melodyclub.

Den förstnämnde var egentligen bara tvåa för Emma Olsson i en dramatisk upplaga av amatörernas Domaine St. Michelle Skandinavisk Ladies Cup där Lea Olsen föll av favoriten Solo med 200 meter kvar.

Pia Höiom-tränade Daychan med Josefine Landgren i sadeln var klar etta i mål. Ekipaget blev emellertid nedflyttat till en tredjeplats. Segern gick därmed till Humble Star och det blev Emma Olsson som fick ta emot det något udda hederspriset bestående av Champagne motsvarande hennes vikt.

Redan i loppet därpå fick Vivika Nilsson göra ett nytt besök i vinnarcirkeln. Den här gången hette segervapnet Mr Melodyclub. Den sexårige valacken reds av den lovande lärlingen Naveen Lakshminarayan och avgjorde med en hals före Per Hallqvists Swedish Time med Anna Pilroth.

Familjen Jahreskog från Kungsbacka följde upp lördagens seger med Hidden Fairytale på hemmabanan Göteborg Galopp med en ny vinnare i Danmark. I eftermiddagens tionde och sista lopp lade Hidden Secret beslag på den översta pallplatsen. Martin Rodriguez red den femårige Nicolotte-sonen, som belönades med 10 00 danska kronor.

Fler nyheter, artiklar och annonser

Nucutsnobuts  PUFF
Nucutsnobuts  PUFF

Den långa resan gick utmärkt. Nu har ytterligare ett gäng skandinaviska hästar landat i Dubai. Med på flyget fanns sex spännande namn från Oscar Berneklints och Fredrik Reuterskiöld stall i Skåne. Läs mer

secret-royal-1632
secret-royal-1632

Tävlingssäsongen på Bro Park är slut för i år. Därmed är det dags att presentera alla champions på banan i 2025. Många hyllades i samband med Stockholm Galoppsällskaps championfest i tisdags kväll. Andra som inte kunde närvara tog emot sina priser redan under finaldagen i söndags. Läs mer

West Bengal
West Bengal

Den svenska och skandinaviska galoppsäsongen är slut för i år. Det betyder att även veckosvepet gör ett litet vinteruppehåll de närmaste månaderna. Men först passar vi bl a på att uppmärksamma några av höjdpunkterna från söndagens säsongsfinal på Bro Park. På den internationella scenen arrangeras det fantastiskt fin galoppsport i Hong Kong de närmaste dagarna och så är Dubai Racing Carnival igång. Läs mer