Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Hallå där, Sandra Larsen!

24 juni 2014

Amatörtränare från Hörby som i lördags vann på Klampenborg med Alicia In My Dream och dessutom tränar tvåan i mål i samma lopp, Van Ruymbeke.


Det var Alicia In My Dreams tredje raka seger, berätta om hästen!

-Alicia In My Dreams är ett femårigt sto efter Shawdon som vi köpte av Christer Schildt som åring, men hon är uppfödd av Per Persson. Egentligen skulle vi bara ha henne som sällskapshäst men vi tänkte om och började träna henne för galopp istället. Hon debuterade i april som treåring 2012 och vann sitt första lopp i juli samma år på Klampenborg.

-Sedan startade hon på utan att vinna under fjolåret men i år har det gått bättre och nu har hon tre raka segrar, alla på Klampenborg. Två i proffslöp med Rafael De Oliveira och i lördags i en amatörlöpning med Yasmine Nilsson i sadeln.

 

Vem är Sandra Larsen?

-Jag är 29 år och bor i Hörby med sambo och sonen Liam, 1,5 år. Jag har fem hästar i träning som står på mina föräldrars gård. Själv bor jag bara någon kilometer från gården. Jag började rida när jag var 11 år på Tommy Ahlbecks ridskola i Höör (Tommy Ahlbeck är även han amatörtränare, förf. anm.) Sedan fick jag hjälpa till i stallet hos Tommy och både jag och mina föräldrar blev bitna av galoppsporten.

-2008 tog jag ut min amatörtränarlicens och jag har även provat på att rida löp. Totalt red jag nio lopp, de flesta på Teletubbie, men tyvärr utan framgång.

 

van ruymbeke
Team Larsen med Van Ruymbeke efter seger på Jägersro.                                                                              

 

Vad arbetar du med till vardags?

-I mitt civila arbete jobbar som lokalvårdare. Jag städare en högstadieskola. Jag är mycket tacksam över all hjälp jag har av mina föräldrar och stalltjejer. Vi är ett bra team och utan dem hade det inte varit lika lätt att hinna med allt.

 

Vad har du för framtidsdrömmar?

-Mitt mål är att bli proffstränare. Jag har bara själva proffstränarkursen kvar och jag hoppas att hitta ägare som vill sätta hästar i träning hos mig.

-Jag har ingen speciell träningsfilosofi utan jag tränar hästarna efter hur de är som individer. Sedan går det självklart mycket ute i hagen och hästarna verkar trivas med det, avslutar Sandra.

 

Lotta Malmborg

 

Fler nyheter, artiklar och annonser

Veckosvepet 18
Veckosvepet 18

Den här galoppveckan kan vi se fram emot ett minst sagt fullspäckat veckoslut. På lördag inleder Klampenborg den klassiska cirkusen i Skandinavien med stonas Mowerinaløb. Jägersro följer upp med årets första svenska Listed-löpning på söndag. Ute i den stora galoppvärlden rids dubbla Guineas-löpningar på brittiska Newmarket och i USA avgörs Kentucky Derby. Läs mer

Twirling Ghost
Twirling Ghost

På söndag är det dags för årets första stora kraftmätning när Irish Thoroughbred Marketing Spring Mile (L) avgörs på Jägersro Galopp. Startfältet är klart och förväntningarna är höga. Läs mer

Svepet 17-25 TOPP
Svepet 17-25 TOPP

Nu är det full rulle på galoppbanorna runt om i Skandinavien. Jägersro inleder veckan med lunchtävlingar och därefter är det säsongsstart på Övrevoll. Klampenborg bjuder in till fina storlopp på lördag och till dessert blir det söndagsgalopp på Bro Park. Läs mer