Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Hallå där, Bernita Hedman

5 december 2015

Som för 13:e året i rad hade med sina ponnygaloppekipage i shettisloppet under Stockholm International Horse Show och som på måndag fyller 50 år!

bernita hedman
Bernita Hedman

 

Bernita Hedman har, tillsammans med mamma Maud, pappa Tommy och syster Ulrika Lilla Rörby Gård på Angarn i Vallentuna. Där driver familjen en ponnyridskola som både har traditionella ridgrupper och galoppgrupper. Varje år är flera av ridskolans shettisar med och visar upp sig på shettisloppet under Stockholm International Horse Show. Filmen från årets lopp har fått ett helt galet genomslag via Gallop Magazines Facebooksida. I nuläget har den över 4000 delningar och 460 000 har sett filmen helt eller delvis.

-Det har varit en helt galen respons på filmen som har spridits som en löpeld på Facebook. Vi har märkt av ett ökat intresse och många har hört av sig om våra galoppgrupper. Tjejerna gick runt efter loppet och delade ut lappar om ridskolan och ponnygaloppen så man vet inte riktigt vilka som hör av sig pga filmen på Facebook och vilka som har sett våra lappar. Men vi har fått många intresseanmälningar och nu planerar vi en eller flera prova-på kurser i ponnygalopp på fem ridtillfällen. För de som sedan vill fortsätta startar vi upp en egen galoppgrupp. Det finns platser så om någon läser det här och är intresserad får de gärna kontakta oss, säger Bernita.

thilde smedberg loppan angarn ponnyläger
Bernita undervisar Thilde Smedberg på en galoppkurs ute på Angarn.

 

Under Stockholm International Horse Show har ridskolan även hästar med i flera andra shownummer.

-Vi får faktiskt mer och mer utrymme för varje år. Det är en fantastisk upplevelse att få vara med i showen och bakom kulisserna. Det är en härlig stämning och mycket mer plats nu när showen hålls på Friends istället för på Globen. Dessutom blir det lugnare ljudmässigt för ponnyerna på Friends, det är mycket publik men det blir inte lika ”hårt” ljud.

Bernita Hedman är sedan länge engagerad i galoppen. Hon började som lärling 1983 hos Kristina Lokrantz och hon slutade tvåa i Lärlings EM. Under den turneringen vann hon lopp både i Frankrike och i Tyskland. Hon spenderade också sex månader i Australien där hon fick chansen att rida fyra lopp med två tredjeplatser som bästa resultat. Totalt blev det blev uppemot 100 segrar och Bernita red sitt sista lopp 1999.

-Jag slutade att tävlingsrida då jag dels hade haft en hel del skador och dels ville göra något nytt. Jag började plugga och 2003 fick jag min dotter Elin. Men vi har alltid haft galopphästar inom familjen som jag har tränat och ridit. Sedan många år jobbar jag som nattreceptionist och har hästarna som hobby på dagarna.

genomgång amatörryttare ARK stugan bernita hedman
Bernita går igenom filmen från dagens amatörlöpning med koncentrerade ryttare
Foto: Alina Öhgren

 

Hon är fast medlem i startboxpersonalen på Täby och Bernita arbetar även sida vid sida med starter Tove Brandt under startboxträningarna varannan torsdag. Dessutom är det Bernita som har hand om genomgångarna efter amatörlöpningarna på Täby Galopp. Det är Bernita som tränar alla ridskolans ponnygaloppekipage så hon finns alltid på plats när det är ponnygalopp på Täby. Då arbetar hon som funktionär uppe vid startplatsen.

-Ridskolans ponnyer är nästan alltid med och tävlar på ponnygaloppen på Täby och då får ridskolans elever chansen att tävla ponnygalopp. Det är viktigt att barn vars föräldrar inte har möjlighet att köpa en ponny ges möjlighet att tävla. Det är vi och Veronicas Minirid på Ålspånga Säteri som satsar stort på ponnygalopp och jag tycker att vi båda gör en viktig insats, säger Bernita.

ponnygalopp fält strömsholm toppbild
Tre av familjen Hedmans ponnyer "in action" på Strömsholms gräsbana

 

Alla ridskoleponnyer får registreras gratis hos Svensk Galopp och dessutom har de haft en egen ridskoledel med separata prispengar under de år Dalva De Oliveira Ponnyserie och Stefan Friborg Memorial reds. Nästa år kommer serien inom ponnygaloppen att heta Jockeyklubben Cup, sponsrad av Jockeyklubben, och även i den ingår en ridskoledel med prispengar till lektionsponnyerna. En viktig stöttning och en bra morot för de ridskolor som satsar på ponnygaloppen och man kan hoppas att fler ridskolor hoppar på galopptåget.

På måndag fyller Bernita fyller 50 år och dagen innan reser hon med delar av familjen till Teneriffa för en veckas sol och bad. Alla galoppvänner gratulerar och vi önskar Bernita en härlig semester!

Lotta Malmborg

Se filmen om Lilla Rörby Gård och deras ponnygaloppskola här
.

 

 



 

Fler nyheter, artiklar och annonser

Veckosvepet 18
Veckosvepet 18

Den här galoppveckan kan vi se fram emot ett minst sagt fullspäckat veckoslut. På lördag inleder Klampenborg den klassiska cirkusen i Skandinavien med stonas Mowerinaløb. Jägersro följer upp med årets första svenska Listed-löpning på söndag. Ute i den stora galoppvärlden rids dubbla Guineas-löpningar på brittiska Newmarket och i USA avgörs Kentucky Derby. Läs mer

Twirling Ghost
Twirling Ghost

På söndag är det dags för årets första stora kraftmätning när Irish Thoroughbred Marketing Spring Mile (L) avgörs på Jägersro Galopp. Startfältet är klart och förväntningarna är höga. Läs mer

Svepet 17-25 TOPP
Svepet 17-25 TOPP

Nu är det full rulle på galoppbanorna runt om i Skandinavien. Jägersro inleder veckan med lunchtävlingar och därefter är det säsongsstart på Övrevoll. Klampenborg bjuder in till fina storlopp på lördag och till dessert blir det söndagsgalopp på Bro Park. Läs mer