Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Grupp 3 start för Berling i Italien

14 oktober 2016

På söndag startar Chess Racing AB:s Berling, som tränas av Jessica Long, i Premio De Pizzale (Gr3) i Milano, Italien.

berling jessica long dina danekilde
Berling i Klampenborgs vinnarcirkel med tränarparet Jessica och Padraig Long och Dina Danekilde

 

Chess Racing AB:s Berling befinner sig sedan i onsdags i Lennart Hammers stall i Baden Baden, Tyskland. Där har han vilat upp sig inför den fortsatta resan till Milano imorgon lördag. Berling tränas av Jessica Long och har på resan med sig sin skötare Jessica Wadst. Ryttare blir Oisin Murphy som har vunnit 110 lopp i England i år.  

-Berling har rest jättebra och stortrivs i Baden Baden. Loppet rids på söndag och det tar bara sex timmar att köra från Baden Baden till Milano så Berling reser vidare till Italien tidigt imorgon bitti, berättar Jessica Long.

Loppet rids över 1800 meter och den totala prissumman är 64 900 euro. Det är nio hästar med i loppet och bland Berlings medtävlare hittar vi bland annat Diplomat från Mario Hofers stall som slutade femma i årets upplaga av Stockholms Stora Pris (Gr3) på Bro Park.

-Det är svårt att säga någon om Berlings chanser. Han är en humörshäst men om han har vaknat på rätt sida och förutsättningarna blir de rätta så tror jag att han kan göra ett bra lopp. Vi får bara hoppas att banan inte blir för blöt och tung, avslutar Jessica Long.

Lotta Malmborg

 

Fler nyheter, artiklar och annonser

Red Mantel och Mazikeen svep
Red Mantel och Mazikeen svep

En fullmatad galoppvecka återstår innan den skandinaviska galoppsporten så sakteliga börjar varva ner inför vinteruppehållet. I helgen är det nämligen säsongsfinaler på både Jägersro och Klampenborg. Men först är det tävlingar på Bro Park och Övrevoll. Läs mer

Ledvolt Bro Park Galopp
Ledvolt Bro Park Galopp

Svensk Galopp kan nu presentera tävlingskalendern för 2026. Totalt blir det 54 tävlingsdagar, vilket är det samma som i fjol om man bortser från två sponsrade dagar i 2025. Läs mer

Nocutsnobuts och Espen Hill
Nocutsnobuts och Espen Hill

Jägersro är den enda svenska galoppbanan som tävlar den här veckan. I helgen får vi istället följa tävlingarna från Klampenborg och Övrevoll. På den internationella arenan riktas allt fokus på Breeders’ Cup i USA, där inte mindre än 14 Grade 1-löpningar avgörs under fredagen och lördagen. Läs mer