Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Grönt ljus för tävlingarna på Bro Park idag

16 december 2018

Söndagens tävlingar på Bro Park kommer att avhållas som planerat. Det har blivit betydligt mildare över natten och vi bedömer att banan är i tävlingsmässigt skick.

Varmt välkommen på tävlingarna idag. Fyra löpningar står på schemat med första start klockan 12.45. Vi bjuder alla besökare på pepparkakor och glögg och i restaurangen dukas det upp till julbord.

Fler nyheter, artiklar och annonser

På fredag väntar en ny intressant kväll för de skandinaviska hästarna i Dubai. Capitana Bling, War Socks, Hans Andersen och Grey Tycoon är fyra välbekanta namn som startar den här aftonen.

Lite extra intressant är Capitana Blings start i kvällens huvuduppgörelse; Grupp 2-löpningen Cape Verdi med motsvarande 2,1 miljoner svenska kronor i prispotten. Silja Störens adept, som under fjolåret bl a segrade i Norskt 1000 Guineas och Lanwades Stud Stakes (L), möter endast sex motståndare och är den fjärde högst rankade hästen i startfältet. Manuel Martinez rider Invincible Army-dottern.

Niels Petersen har hela fyra hästar till start den här kvällen, varav tre rids av Carlos Lopez.

  • War Socks gör sin första start sedan triumfen i Norskt Derby i slutet av augusti och möter 14 motståndare i en handicap över 1 600 meter gräs.
  • Grey Tycoon tar sig an 13 konkurrenter i en handicap över 1 400 meter på gräset.
  • Karma Bling, som endast var slagen med en nos av Nocutsnobuts i Manoustielöpning på Jägersro i höstas sadlas ut i en uppgörelse för endast treåriga ston
  • I kvällens avslutande handicap startar stall Petersen den tidigare Aidan O’Brien-tränade Wootton Bassett-avkomman Rock of Cashel. Kieran Shoemark rider fyraåringen.

Danska tränaren Veronika Jandová startar Stockholms Stora Pris-fyran Hans Andersen i en 2 200 meter lång handicap. Francisco Leandro Goncalves rider sexåringen. Stallets Sunday Fudge står även som reserv i kvällens inledande handicap.

> Startlistor, resultat och lopprepriser finner du på emiratesracing.com

Celtic Lullaby - Stott - Lensvik
Celtic Lullaby - Stott - Lensvik

Vi har samlat några av årets bästa bilder från galoppbanan! Våra fotografer delar sina favoriter, med allt från de största ögonblicken till härliga scener från vardagen på tävlingsbanan. Ta en titt och återupplev 2025 genom kamerans lins! Läs mer

Inte mindre än fem skandinavisktränade hästar var ute i hetluften i samband med fredagskvällens tävlingar på Meydan-banan i Dubai. Dessvärre blev det inga framskjutna placeringar för kvintetten. Bäst gick det för Niels Petersen-tränade Doc Holliday, som skar mållinjen som god sexa under Carlos Lopez.

För Oscar Berneklint och Rebecca Stålhandske var det ett lite extra stort ögonblick. Det äkta paret gjorde nämligen sina första framträdanden på den mytomspunna kapplöpningsbanan - som tränare respektive jockey.

De två treåringarna Surpreme Shine (R Stålhandske) och Nocutsnobuts (S De Paiva) mötte jämnåriga hästar som hävdat sig i Grupp-löpningar under fjolåret. Motståndet var med andra ord riktigt tufft och de båda stallkamraterna hade svårt att hänga med de topprankade konkurrenterna sista biten. Segern i den 1 200 meter långa uppgörelsen gick till brittiska hästen Flying Comet, som tillsammans med Silvestre De Sousa betvingade Charlie Applebys duo Worlds of Truth och Maximized.

Långt slagen var även Dark Stream från Veronika Jandovas stall i Danmark. Under Sandro De Paiva anförde sexåringen fram till upploppets början, därefter tog krafterna slut.

Något bättre gick det då för Niels Petersens treåring Doc Holliday. Efter en spårsnål resa signerad Carlos Lopez höll Appel Au Maitre-avkomman starkt till en sjätteplats.

Senare på kvällen red Carlos Lopez även stallkamraten Mr Pirelli, som fick kämpa för att hänga med i det höga tempot över de avslutande 400 meterna.

Bent Olsen-tränade Great Wish var dessvärre struken i en handicap över 1 200 meter.

> Fullständiga resultat från kvällen och lopprepriser finns på emratesracing.com