Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Grand National: Andra raka för Don’t Push It?

3 juli 2013

 Fjolårsvinnaren Don’t Push It har stärkt sina aktier bland spelarna de senaste dagarna. Mycket talar för att den elvaårige valacken kommer att axla favoritskapet när hästarna flaggas av inför en lika stor som entusiastisk publik på Aintree. Precis som ifjol är det publikfavoriten Tony McCoy som sköter tyglarna.

Många hästar har försökt försvara titeln i Grand National tidigare, men väldigt få har lyckats. Om Don’t Push It bärgar den ärofyllda segern idag blir han den första hästen som går i land med den uppgiften sedan Red Rum 1974.

- Min häst är i strålande form och fick en bra uppladdning på Cheltenham senast, säger hästens irländske tränare Jonjo O’Neill.

Utmanare finns det naturligtvis gott om. Närmare bestämt 39 stycken.

Tioårige The Midnight Club har inte gjort några större fel sedan årsdebuten i slutet av januari och rids av rutinerade Ruby Walsh.

What A Friend från den flerfaldige championtränaren Paul Nicholls kommer från en överraskande stark fjärdeplats i prestigefyllda Cheltenham Gold Cup och är definitivt ett namn att räkna med.

Grand National rids klockan 17.15 svenskt tid. Bor du i Stockholm kan du se loppet på The Regents Pub, Regeringsgatan 88. Sändningen börjar redan klockan 14.15.

Fler nyheter, artiklar och annonser

Red Mantel och Mazikeen svep
Red Mantel och Mazikeen svep

En fullmatad galoppvecka återstår innan den skandinaviska galoppsporten så sakteliga börjar varva ner inför vinteruppehållet. I helgen är det nämligen säsongsfinaler på både Jägersro och Klampenborg. Men först är det tävlingar på Bro Park och Övrevoll. Läs mer

Ledvolt Bro Park Galopp
Ledvolt Bro Park Galopp

Svensk Galopp kan nu presentera tävlingskalendern för 2026. Totalt blir det 54 tävlingsdagar, vilket är det samma som i fjol om man bortser från två sponsrade dagar i 2025. Läs mer

Nocutsnobuts och Espen Hill
Nocutsnobuts och Espen Hill

Jägersro är den enda svenska galoppbanan som tävlar den här veckan. I helgen får vi istället följa tävlingarna från Klampenborg och Övrevoll. På den internationella arenan riktas allt fokus på Breeders’ Cup i USA, där inte mindre än 14 Grade 1-löpningar avgörs under fredagen och lördagen. Läs mer