Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Gråberg, Castro och Sandrup dominerade lunchen

11 september 2013

Efter förra veckans Derbyfest arrangerade Jägersrogaloppen ett lite lättare lunchprogram i onsdags. Landets regerande jockeychampion Per-Anders Gråberg hade en bra dag och tog tre segrar inom V4-ramen. Francisco Castro och Vanja Sandrup var framgångsrikast bland tränarna med vardera två besök i vinnarcirkeln.

Darcy

Förra årets vann Darcy Dansk Derby på Klampenborg och sprang in dryga halvmiljonen till ägargänget i Stald Seaside. I år har karriären inte varit lika lukrativ för Francisco Castros adept. Men att det fortfarande finns tid att vända den trenden visade Darcy med en snygg seger i V4-omgångens inledande White Week-löpning på hemmabanan Jägersro i onsdags.

Per-Anders Gråberg sände genast fram den danskfödde fyraåringen till spets i den 2 200 meter långa uppgörelsen. Från den positionen hade ekipaget inga bekymmer att reglera sina blott fem konkurrenter fram till mållinjen. Pulverize (E Chaves) som skuggat ledaren från start gjorde ett litet försök att utmana över de avslutande 200 meterna men fick ganska snart rikta in sig på andraplatsen.

- Darcy är en praktfull häst som vann Dansk Derby för oss ifjol. Därefter hade han all otur i den svenska upplagan då han miste ryttaren. Det är härligt att se honom tillbaka, sade Mikael och Peter i Stall Seaside.

Fancisco Castro var säkert både glad och lättad efter den fina prestationen.

- Darcy har vuxit mycket sedan fjolårssäsongen. Nu ser han fin ut och kan förhoppningsvis vinna ytterligare ett par lopp innan säsongen är slut.

Förhandstippade Energia Prince ströks kort före start på grund av ett utrustningsfel.

Intiango plockade ner favoriten
Intiango

Per-Anders Gråberg behövde inte vänta länge på nästa seger. I V4-2, ytterligare en löpning över stayerdistans, parkerade han Torbjörn Nobel-tränade Intiango i draget bakom ledande Tranell (E Chaves), tog upp jakten i början av upploppet och avgjorde relativt lätt i slutvinjetten.

Intiango har verkligen gått från klarhet till klarhet i år. Detta var hennes tredje seger i sjätte starten.

- Intiango har haft en fantastisk säsong i år. Eftersom hon inte har ätit ordentligt på sistone och dessutom satt lite päls misstänkte jag att hon hade tappat formen och trodde inte på seger idag. Men det räckte tydligen ändå, sade Torbjörn Nobel om Sabiango-dottern som är uppfödd av Benny Carlsson.

Drygt två längder bakom vinnaren höll favoritspelade Tranell godkänt till andraplatsen.

Cross The Creek bröt rakt ut i banan när startboxgrindarna gick upp och utgick nästan omedelbart ut loppet. Enligt Fredrik Johansson gick fuxen inte att styra.

Mersmakande sverigedebut för Vanjas nyförvärv
Spykes_Bay

I V4-3 presenterade Vanja Sandrup ett mycket intressant nyförvärv som kan vara värt att lägga på minnet framöver. Trots ett utvändig startspår och en ganska vid resa runt kurvan visade sig Spykes Bay vara klassen bättre än sina konkurrenter över de 1 200 meterna.

Under Valmir de Azeredo tog fuxen över ledningen från stallkamraten Lady Stomboli (S Karlsson) i utgången av slutsvängen och accelererade ifrån till en övertygande triumf.

- Innan jag köpte Spykes Bar talade jag en del med hästens tidigare tränare Karl Burkes, som berättade att de länge hade höga förväntningar på hästen. Efter tips från Lars Kelp har vi ändrat lite på träningsrutinerna och de senaste veckorna har Spykes Bar sett bra ut i jobben, sade Vanja Sandrup om Paul och Susanne Tengquists USA-import.

2,5 längder bakom vinnaren knep Margaux (F Johansson) andraplatsen före Cat Of Egypt (E Chaves), som legat med i tätgruppen från start.

Promise tog fjärde årssegern
Promise

Västkusttränaren Susanne Sivrup-Rosenqvist har fått en riktigt fin reklamhäst i Promise. I V4-avslutningen tog Jeune Homme-sonen sin fjärde seger på tio starter i år. I sadeln satt Per-Anders Gråberg, som därmed red sin tredje vinnare inom V4-ramen.

Från det yttersta startspåret avancerade fuxen snabbt fram utvändigt om Riverdance (M Stott), tog över taktpinnen i början av upploppet och hade sedan inga större problem att hålla undan för gott avslutande What Legend (M Martinez).

- Promise växte och blev mer muskulös under vintern. Därefter har han hållit formen under hela säsongen. I träning är han lite av en Dr Jekyll och Mr Hyde, som hittar på många tokigheter och hyss, sade Susanne.

Promise ägs av Sven Rosenqvist och Anita Sivrup. Uppfödare är HorseNature KB.

Trots att ingen av de fyra vinnarna betalade ett odds över fem gånger pengarna blev V4-utdelningen hyggliga 2 447 kronor fördelat på 500 rätta system.

Borgen övertygade i debuten
Borgen

Francisco Castro och norska stall EOS kan ha en tvååring utöver det vanliga i irlandsimporten Borgen. Fuxens debut lämnade i vilket fall inte så mycket i övrigt att önska.

Under Valmir de Azeredo gled Borgen fram invändigt om Valencia (S Karlsson) i ingången till kurvan och när Footstepsinthesand-sonen ökade farten i början av upploppsrakan var saken klar. Segermarginalen skrevs till tre komfortabla längder före innerspårets Goldstep (Rafael Schistl). Därefter var det hela tio längder ner till Momse (E Chaves), stall Castros andra häst i fältet.

- Borgen ropade jag själv in på Irland. Senare fick jag kontakt med Tom i Stall EOS som köpte hästen av mig. Det är en väldigt talangfull häst som har framtiden för sig. Idag gjorde han det riktigt bra mot flera goda och rutinerade tvååringar. Närmast åker vi till The Heatherwold Cup på Övrevoll och senare i höst siktar vi på loppen i Derbyserien, sade Francisco Castro.

Utöver de 33 000 kronorna i förstapris bärgade även stall EOS den sista Racing Post-bonusen för i år, värd 10 000 pund.

Seger efter fem andraplatser
Ligety

Hjoviallöpning för treåriga maidens över fullvuxna 2 400 meter utmynnade i en hård och jämn upploppsduell mellan Ligety (S Karlsson) och storfavoriten IKC Sweet Candy (M Martinez). Den sistnämnde anförde fältet fram till upploppsrakan men blev alltmer ansatt av Ligety över de avslutande 200 meterna och strax före linjen var favoritfallet ett faktum

- Efter många andraplatser fick Ligety äntligen vinna. Hon är en väldigt långgalopperad häst som haft en tendens att bromsa varje gång hon fått hästar utvändigt om sig. Idag var det istället Shane som red utvändigt och då gick det tydligen bättre, sade Vanja Sandrup.

Academy Award-dottern Ligety ägs av Klågerups Gård AB och är uppfödd av Stuteri Hagen och Göran Åsheim.

Snabb revansch för Johan
Vestibule

Johan Reuterskiöld fick snabb revansch efter andraplatsen med IKC Sweet Candy. I Summer Fillies, V5-3, serverade Martin Rodriguez Vestibule en fin resa strax bakom tätduon Mozaika (E Chaves) och Quiteria (S Karlsson). I början av upploppet sökte sig fuxan ut i spåren och efter en bra avslutning bärgade hon till slut förstapriset värt goda 42 000 kronor med en halv längd tillgodo till Quiteria.

Vestibule startade på Täby Galopp så sent som i lördags då hon kom i mål som god tvåa bakom Girl From Ipanema.

- Vestibule har inte gjort så mycket sedan starten i lördags. Eftersom dagens distans egentligen var i längsta laget var taktiken att försöka få henne att slappna av så länge som möjligt. På pappret var hon ju den bästa hästen i fältet. Nästa uppgift för Vestibule blir en ny treårssprint på Täbys gräsbana den sista augusti, sade Johan Reuterskiöld om Kheleyf-dottern som ägs av Stall Hall of Fame.

Efter tre avdelningar var V5-värdet 272 kronor.

Noble Time bröt benet

I Summer Fillies inträffade dessvärre även en otäck olycka med dödlig utgång. Mindre än 100 meter kvar till mål störtade Noble Time till marken och tog med sig jockey Manuel Santos i fallet. Hästen blev liggande under innerrailen och kunde inte resa sig upp. Banveterinär Claes Nydahl var omedelbart på plats och kunde snabbt konstatera att Noble Time hade en stor fraktur på vänster framben. Nobileo-dotterns liv gick inte att rädda och hon fick somna in på olycksplatsen. Manuel Santos undkom utan några skador.

Otama Obama med en nos
Otama_Obama

Marie Lustig-tränade Otama Obama har väl inte riktigt lyckats leva upp till den fina form han visade under fjolårssäsongen. Då bokförde USA-importen fyra segrar på 14 starter. Men i V5-4 fick Bernstein-sonen äntligen spräcka årets segernolla.

Under Dayerson De Barros fick Otama Obana en fri löpning utvändigt om ledaren, skaffade sig ett litet grepp en bit in på upploppsrakan och även om Smart Endeavour (M Friberg) blev rejält närgången sista biten in mot mål lyckades han hålla undan med en nos.

- Otama Obama var väldigt lätt att rida och det löste sig perfekt för oss, sade Dayverson De Barros, som till vardags jobbar hos Hans-Inge Larsen.

Marie Lustigs Grytåsa Ridcenter äger Otama Obama tillsammans med Lindgren, Rosenkjaer och Malmqvist.

Bosun’s Whistle och Sara avslutade bäst
Bosun_Whistle

När hästarna svängde in på upploppsrakan amatörryttarnas avslutande Öresundlöpning hade She’s So Nice (M Hallenheim) tagit över kommandot från startrusarna Half Girl (Nathalie Johnsson) och Walkinthesun (Yasmine Nilsson).

Men över de sista 150 meterna började även She’s So Nice (Martina Hallenheim) kippa efter andan samtidigt som flera hästar närmade sig bakifrån. Allra bäst avslutade treårige Bosun’s Whistle, som under Sara Nilsson avvisade Fine Lion (William Segovia) med en halv längd. She’s So Nice höll till tredjeplatsen.

- Vi låg långt bak i fältet fram 1000 meter kvar, sedan var det bara att börja gå. Bosun’s Whistle är en ganska grön häst som fortfarande inte förstår allt. Han vinglade en del sista biten, men höll i vilket fall farten hela vägen in i mål, sade Sara Nilsson om Bosun’s Watch-sonen som tränas av Annika Delinder och är uppfödd av Irja Solner Wittsell.

Rätt V5-rad gav 3 587 kronor till 86 rätta system. Dagens totalomsättning kom upp i 4 444 907 kronor och 612 520 kronor delades ut i prispengar.

Fler nyheter, artiklar och annonser

Galapriser DSC_9617.jpg
Galapriser DSC_9617.jpg

Så här i smällkalla februari kommer Galoppgalan säkert som ett värmande inslag för alla galoppvänner. På lördag är det äntligen dags att hylla 2025 års främsta fyrbenta profiler i ett flertal olika kategorier. Dessutom avslöjas vilken stjärna som tar hem galoppens tyngsta titel; Årets Häst 2025. Under lördagens festligheter ska självfallet även våra tvåbenta champions firas efter ett fantastiskt fjolår. Läs mer

30 januari 2026 | Notis Dansk dundersuccé i Dubai

Det blev en riktig jubelkväll för skandinavisk och dansk galopp i Dubai på fredagen. Först levererade Sören Jensen-tränade Taifuu en klockren prestation under Oliver Wilson. Lite senare på kvällen lämnade Great Wish från Bent Olsens stall motståndarna bakom sig i Listed-löpningen Dubai Sprint.

Danskuppfödda Taifuu, som i höstas spurtade hem både Appel Au Maitre Svealandlöpning och Mr Ascot Vinterfavoriternas Pris på Bro Park, hade konserverat sin fina vinnarform på bästa sätt. Efter en perfekt ritt signerad Oliver Wilson lade Japan-dottern i en extra spurtväxel över de sista 200 meterna och säkrade en ny komfortabel viktoria i Mawj Stakes för treåriga ston. En prestation som belönades med hela 300 000 AED, motsvarande drygt 700 000 SEK.

Bakom Taifuu skar Veronika Jandova-tränade Sweet Sunshine mållinjen som sexa och Surpreme Shine från Oscar Berneklints stall slutade på en trettondeplats.

Den danska segereuforin blev naturligtvis inte mindre när Bent Olsens sprinter Great Wish gick ut och levererade sin livs prestation i Listed-löpningen Dubai Sprint. Franska toppjockeyn Mickael Barzalona hade fuxen perfekt positionerad redan från start och när Night of Thunder-avkomman fick marschorder drygades segergreppet snabbt ut till närmare två längder. Även den här prestationen var värd 300 000 AED.

I Dubai Sprint gjorde även Rebel’s Gamble sin första start för tränare Oscar Berneklint. Med Silvestre De Sousa vid tyglarna skar fyraåringen mållinjen som elva. Fredrik Reutersköld-tränade Lamborghini BF ströks dessvärre tidigare i veckan.

Från fredagens tävlingar på Meydan noterar vi även att:

  • Niels Petersens norska Derbyvinnare War Socks svarade för en riktigt fin insats som trea i den avslutande handicapen. Silvestre De Sousa red fyraåringen.
  • Oscar Berneklint-tränade Nocutsnobuts fick nöja sig med en niondeplats under Sandro De Paiva i kvällens inledande lopp, där Niels Petersen-tränade Bruce Almighty för övrigt var struken.
  • En sjätte- respektive niondeplats blev det för Niels Petersens Doc Holliday och Fredrik Reuterskiölds Ferrari BF bakom en överlägsen vinnare i en maidenlöpning för treåringar.

> Fullständiga resultat, lopprepriser och målfoton finns på emiratesracing.com

På fredag kväll startar inte mindre än elva skandinaviska hästar på den stora galoppbanan Meydan i Dubai. Ur svensk synvinkel ser Dubai Sprint (L), med en samlad prispott på motsvarande 1,2 miljoner kronor, lite extra intressant ut.

Här gör nämligen Fredrik Reuterskiöld-tränade Lamborghini BF sitt första framträdande i ökenlandet och får vår egen championjockey Elione Chaves i sadeln. I samma lopp sadlar Oscar Berneklint ut nyförvärvet Rebel’s Gamble. Den fyraåriga irlandsimporten kommer att ridas av toppjockeyn Silvestre De Sousa. De två svensktränade hästarna möter hela 13 konkurrenter i den 1 200 meter långa uppgörelsen, bland annat Great Wish från Bent Olsens stall i Danmark.

Redan i fredagens inledande treårslöpning på gräsbanan sadlar Oscar Berneklint ut Nocutsnobuts. Irlandsimporten, som segrade i Manoustielöpning på Jägersro i höstas, rids av Sandro De Paiva och möter bland annat Bruce Almighty från Niels Petersens stall.

Fredrik Reuterskiöld och Hästgruppen i Lund har ytterligare en starthäst i Ferrari BF. Tillsammans med Elione Chaves går treåringen ut i kvällens andra uppgörelse, en maidenlöpning för treåringar. USA-importen möter bland annat Niels Petersen-tränade Doc Holliday, som i vanlig ordning rids av Carlos Lopez.

Tre skandinaviska ston ställer upp i aftonens tredje löpning. Oscar Berneklint-tränade Surpreme Shine har nu fått ett lopp i kroppen och får precis som i förra starten Rebecca Stålhandske i sadeln. Danska tränaren Sören Jensen sadlar ut Taifuu, vinnare av både Mr Ascot Vinterfavoriternas Pris och Appel Au Maitre Svealandlöpning i höstas. Oliver Wilson rider det danskuppfödda stoet. Den skandinaviska trion fullbordas med Sweet Sunshine från Veronika Jandovás stall.

Nu har vi nämnt tio skandinaviska hästar och det återstår alltså ytterligare en. Det är Niels Petersen-tränade War Socks, som startar i fredagens avslutande handicap över 1 600 meter. Silvestre De Sousa rider fjolårets norska Derbyvinnare.

Tävlingarna på Meydan börjar klockan 14.30 svensk tid (17.30 lokalt). Startlistor till samtliga lopp finns som vanligt på emiratesracing.com.