Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Göteborg nästa för Senator Sam

11 september 2013

Idag startanmäldes Stall Medeas Senator Sam till Göteborg Galopp nu på lördag den 24 augusti. Han startar i lopp 6, en treårslöpning över 2400 meter gräsbana. Senator Sam får sällskap i startboxarna av ytterligare två riksgaloppörer, Stall Artemis Romanoff och Stall Pans Dreams Cape.

Senator_SamSenator Sam jagar sin femte seger på lördag kväll.

Samlad prissumma i loppet är 100 000 kronor vilket innebär att det är dubbel poäng i Riksgaloppligan.

– Vi vill försöka att ta över ledningen i Riksgaloppligan och det finns inga lämpliga lopp på Täby med dubbel poäng. Därför satsar vi nu på att starta i Göteborg trots att det bara blir en vecka mellan loppen, säger hans tränare Madeleine ”Malle” Smith.

Senator Sam har inte startat på gräs förut i Sverige men det har han däremot gjort i sitt gamla hemland England. Dessutom är det första gången han reser och med endast en vecka mellan starterna vilket inte alltid är optimalt för alla hästar.

– Vi får hålla tummarna för att allt klaffar. Senator Sam är pigg och glad och verkar ha tagit loppet i lördags på allra bästa sätt. Han hade besök idag av fyra glada ägare som gav honom morötter och gräs vilket han verkligen uppskattar. Han är en mycket klok och snäll häst och han njuter av all uppmärksamhet. Nu får han ta han det lugnt någon dag till och sedan kommer han att jogga lite i veckan innan det är dags att åka till Göteborg, avslutar Malle.

Fler nyheter, artiklar och annonser

Ledvolt Jägersro 2023
Ledvolt Jägersro 2023

Den värmebölja som präglat väderläget på kontinenten under de senaste dagarna har nu även nått Sverige. Under onsdagen väntas temperaturer upp mot 32 grader i Skåne. Läs mer

Karla With AK och Ami De Vega - veckosvep 27 top
Karla With AK och Ami De Vega - veckosvep 27 top

Efter en intensiv helg med storlopp på både Bro Park och Övrevoll ser de närmaste dagarna lite lugnare ut i Skandinavien. Jägersro tävlar onsdag morgon och Göteborg Galopp söndag eftermiddag. På lördag rids Jydsk Derby för de treåriga hästarna. Ute i den stora galoppvärlden avgörs det tyska Derbyt i Hamburg och i England är det fullt fokus på Coral Eclipse Stakes. Läs mer

Karla With A K - JK Grand Prix TOP
Karla With A K - JK Grand Prix TOP

Heja Sverige! Storloppsdag på Bro Park och hemmatränarna dominerade. Karla With A K vann Jockeyklubbens Grand Prix, Aurinko vann Challenge Stakes (L) och Espen Hill var tillbaka som kung när han vann Kapplöpningssällskapets Stora Pris. Läs mer