Foto: Elina Björklund/Svensk Galopp
Ponnygaloppjul

Söta ponnygaloppörer med sina duktiga ryttare!

God jul och gott nytt år önskar Svensk Galopp!

22 december 2024 13:40

Vi på Svensk Galopp vill rikta ett stort tack till alla som gjort 2024 till ett minnesvärt år för galoppsporten. Från ryttare och tränare till hästägare, uppfödare, medarbetare, funktionärer, stallpersonal, spelare, besökare och fans – tillsammans bygger vi den unika gemenskap som är galoppsporten.

Under året har vi fått njuta av spännande lopp, imponerande prestationer och ögonblick som vi kommer att minnas länge. Nu blickar vi framåt mot ett nytt år fyllt av nya möjligheter inom galoppsporten.

Vi önskar er alla en riktigt god jul och ett gott nytt år! Ta hand om varandra och era fyrbenta stjärnor – vi ses på banorna 2025!

Fler nyheter, artiklar och annonser

Hasse Skarplöth_26
Hasse Skarplöth_26

Styrelsen för AB Trav och Galopp (ATG) har i dag slutit en överenskommelse med Hasse Lord Skarplöth som innebär att Hasse Lord Skarplöth slutar som vd för ATG. Läs mer

På fredag kväll är ett antal skandinaviska galoppörer åter ute i hetluften på Meydan-banan i Dubai. Oscar Berneklint-tränade Rebel’s Gamble tar sig an fjorton motståndare i en kvalitativ handicap över 1 400 meter på gräsbanan – aftonens femte uppgörelse.

Rebel’s Gamble gjorde sin första start för Oscar Berneklint för två veckor sedan. Då blev det en elfteplats bakom danske Great Wish i en 1 200 meter lång Listed-löpning. Den fyraåriga Dark Angel-sonen kommer säkert att vara framsatt med ett lopp i kroppen och nu är det alltså en handicap med lite andra förutsättningar. Den här gången får Rebel’s Gamble den brasilianska jockeyn Bernardo Pinheiro i sadeln.

Tränare Niels Petersen har två starthästar den här kvällen och båda kommer att ridas av Carlos Lopez. Rock of Cashel är först ut i kvällens tredje lopp, en handicap över 2 000 meter. Senare startar även Grey Tycoon i en handicap över korta 1 200 meter.

Ytterligare två skandinavisktränade hästar står som reserver inför fredagens tävlingar; Sunday Fudge och Mr Pirelli.

> Fullständiga startlistor finns på emiratesracing.com

Att svenskuppfödda fullblod vinner lopp i England hör sannerligen inte till vanligheterna. Men på Wolverhamton i måndags kväll trillade polletten plötsligt ner. I sin sjunde start i livet spräckte fyraåriga Belle Amie segernollan i sin första start för tränaren David Simcock.

Belle Amie är uppfödd av Therese Staffanssons Gunntorp Stall & Avel i Östergötland och segrade i en löpning över 2 000 meter på allvädersbanan. Prestationen var värd drygt 3 000 engelska pund.

Bellardo-dottern är undan det franskfödda Soldier of Fortune-stoet Corpus Chorister. Hennes äldre halvsyskon Caius Chorister segrade fem gånger som treåring och som femåring mötte hon några av världens främsta hästar i Grupp 1-löpningar på bl a Ascot och Longchamp.

I höstas såldes Belle Amies yngre halvsyskon Al Ghouti på Bro Parks åringsauktion för 50 000 kronor till Stall Direkt. Moohaajim-dottern är i träning hos Patrick Wahl.