Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Gästerna från Skåne tog full pott!

13 september 2013

dorisKim Gudmundsson och Doris efter segern på Täby
Fotograf: Kent Åkesson

I går tävlades det i ponnygalopp på Täby Galopp i Dalva De Oliveira Ponnygaloppserie.
 

Vi hade tre hitresta gäster från Skåne som hade åkt den långa vägen upp till Stockholm. De åkte dock inte förgäves då alla tre tjejerna vann sina löp och resan hem gick säkert lätt. Grattis till Linda, Madeleine och Kim! Vi fick se flera spännande upplopp och flera av våra ponnyjockeys börjar nu förstå att man kan inleda loppet lugnt och sedan öka mot slutet. Det är ju ett mycket bättre upplägg för ponnyerna och gör att det blir mindre utdragna fält. Vi hoppas att fler ska upptäcka detta sätt att rida lopp på så att vi kan gå mer åt hur ponnygaloppen i England ser ut när det gäller taktik och loppupplägg.

Vi vill rikta ett stort tack till dagens sponsor Stefan Friborg och hans fru Dalva De Oliveira för deras generösa satsning inom ponnygaloppen. Vi vill redan nu be så många som möjligt att skicka in tackkort till Stefan och Dalva (gärna med ett kort på er själva och er ponny). Dessa skickar ni till Lotta eller Cicci så samlar vi ihop alla tackkort och skickar dessa vidare. Stefan och Dalva sponsrar, förutom hela Dalva De Oliveira Ponnyserie med alla priser, täcken och prissumma, även alla resebidrag så de är väl värda många tackkort och vi vet att dessa är mycket uppskattade!

Vi tackar också Lisbet på Clockers Corner som generöst bjuder alla vinnare på fika och Kent Åkesson som med kort varsel ställde upp som fotograf.

Följande extrapriser delades ut vid den gemensamma genomgången efter loppen:

Liloo Rygaard - stilpris
Malin Granelund - stilpris
Emma Nordin -stilpris
Isabella Safioti/Erik pris för fint presenterad ponny
Melissa Juneskans/Mr X pris för fint presenterad ponny
Tea Skippari/Atom pris för fint presenterad ponny

Fullständiga resultat från tävlingarna hittar du via länken längst ner på sidan. Bilder ligger på Svensk Galopps sida se länk nedan.

Filmerna ligger som vanligt på www.youtube.se men kommer inte ut förrän i mitten av veckan.

Från tävlingarna noterar vi följande:
Att Beatha Af Jäboruder är i toppform. Nu tog hon sin andra raka seger under Josefin Eleftherakis. Tvåa blev Almnäs Macarena och Julia Blom och trea Hagalyckans Cassandra med Vera Rockström

Att Jeff Åkesson efter en väl disponerad ritt tryckte gasen i botten och tog ännu en säker seger. Härlig strid om andraplatsen där Rowdy Boy med Amanda Bäckström drog det längsta strået före Maximus och Emma Nordin.

Att Linda Svensson red ett jättefint lopp på Merveilleux. Lugn inledning och sedan kom ekipaget med en flygande spurt över upploppet, snyggt! Tvåa blev Just My Easy Lover och Angelika Berg medan EG Bernouilli och Melissa Juneskans blev trea.

Att Poker Face och Madeleine Jardby tog en överlägsen seger i kategori D. Nio segrar på tio starter är facit hittills för det framgångsrika ekipaget. Tvåa blev jämna Bonacera med Felicia Hassleborg och trea blev Munsboro Ballybeg med Elliot Öhgren

Att Elliot Öhgren efter en avramling på väg till startplatsen svingade sig upp i sadeln genom att hoppa stillastående upp på hästen. En snygg uppsittning a la Latinamerikanska jockeyerna. Värt ett omnämnande!

Att Doris och Kim Gudmundsson tog en lätt seger i kategori A. Tvåa blev Moritz v Tobbenhof och Malin Granelund och trea Danstorps Manolito med Alexandra Lane.

Att proffstränaren Alex Mc Laren såg sista ponnyloppet på Tv:n i sitt stall och blev mycket imponerad av tvåan i mål, Malin Granelund. Han tog sig tiden och åkte upp till vår genomgång och gav Malin beröm för sin fina stil. All heder åt Alex för hans engagemang!

Länkar:
Här kan du läsa hela resultatet från tävlingarna.
Här kan du se bilderna från tävlingarna

Fler nyheter, artiklar och annonser

DSC_0362
DSC_0362

PONNYGALOPPENS HALL OF FAME. Det handlar om många hundra, kanske tusentals. Alla de ungdomar som fått lära sig rida ponnygalopp hos Bernita Hedman och sedan tagit steget ut i tävlingsvärlden. Få, om ens någon, har betytt så mycket för rekryteringen av nya ryttare. Läs mer

Svensk Galopp satsar under 2026 på ett nytt samarbete med tre drivna ponnyryttare som tillsammans ska inspirera fler barn att upptäcka ponnygaloppen. Mellan mars och augusti delar Astrid (9 år), Isolde (12 år) och Adriana (15 år) bland annat sin vardag, sina tävlingsförberedelser och sina tankar om sporten på Instagram och TikTok.

Genom äkta, lekfullt och vardagsnära innehåll vill vi visa att ponnygalopp är en sport där gemenskap, utveckling och glädje står i centrum. Målet är att väcka nyfikenhet, sänka trösklar och visa att det faktiskt går att ta steget – oavsett om du har egen ponny eller rider på ridskola.

– Vi vill att fler barn ska känna att ponnygalopp är något för dem. Det ska kännas nära, möjligt och roligt. När barn inspirerar barn skapas en trovärdighet och värme som är mer genuin och förhoppningsvis får fler att ta steget att börja, säger Mimmi Jarl, marknadskommunikationsansvarig på Svensk Galopp.

En viktig del av satsningen är en särskild aktivering under SM i ponnygalopp på Nationaldagsgaloppen den 6 juni. I ponnygaloppens eget tält får sporten extra fokus och vi skapar möjlighet att möta nya barn och familjer som är intresserade.

Vi uppmanar nu fler barn – tillsammans med sina föräldrar – att vara med och sprida glädjen i sociala medier. Dela bilder och videos från när ni är i stallet, på träningar och tävlingar. Och kom ihåg att tagga @svenskponnygalopp och använda hashtagsen #ponnygalopp och #svenskponnygalopp. Tillsammans kan vi öppna dörren för ännu fler att komma in i sporten!

Vill du engagera dig i årets satsning?

Du kan redan nu börja publicera på dina sociala medier men också engagera dig på plats den 6 juni om du inte tävlar i SM.

Kontakta Mimmi Jarl, ansvarig för satsningen, om du är intresserad eller vill veta mer via e-post mimmi.jarl@svenskgalopp.se.

Foto: Magnus Östh/Svensk Galopp
BLO03122
British Racing School Jockeyklubben Cup
British Racing School Jockeyklubben Cup

Vill du slipa tekniken på en av världens främsta galoppskolor? Triton delar nu ut ett stipendium för en tvådagarskurs på British Racing School i Newmarket den 18–19 juli. Allt ingår: resa, boende, mat och träning i världsklass! Läs mer