Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Gasen i botten för Niklas Lovén

16 maj 2019

Niklas Lovén har hittills haft ett intensivt 2019. Han har ridit hinderlopp både i Sverige och i en rad länder i Europa. På lördag rider han på Gyllene Hästen på Blommeröd och flyger sedan direkt vidare till Italien för att rida ett knippe hästar.

 Den femte augusti 1996 vann Niklas Lovén steeplechaseklassikern Gyllene Hästen på Täby med familjens Invisible Armour. Han räknar det som sin första storloppsvinst.
På lördag, knappt 23 år senare, har han chansen att vinna Gyllene Hästen igen, nu rids löpet på Blommeröd och Niklas sitter på Hades som är tränad av Jana Novakova i Tjeckien.

Men nu är Niklas etablerad och kuskar mer eller mindre Europa runt för att får rida över hinder. Så frågan är rätt given; vad har en snudd på 50 år gammal svensk hinderryttare eftersom han är efterfrågad i Polen, Frankrike, Tjeckien, Italien och givetvis hemma i Sverige?

– Det gäller att du är ”fit” och att du levererar, svarar han.

För Niklas har det alltid handlat om hästar. Föräldrarna hade ridskola, det blev både ponnygalopp och banhoppning. Så egentligen är det bara naturligt att han idag är en framstående hinderryttare med en otrolig erfarenhet. 1985 gjorde han, som 15-åring, debut som ryttare på fullblod, men det blev en tuff start. Det dröjde till i slutet av juli 1987 innan han kunde vinna sitt första löp. Det var på Jägersro och det var familjeägda Tudor Regent som bar honom till vinsten.

Det gick rätt segt i början, erkänner han med några års distans till starten av karriären. Jag fick väl inte rida de bästa hästarna, men så här i efterhand kan jag väl tycka att det var nyttigt och att jag lärde mig mycket.

Året efter kom första segern över hinder, det var i en Novis Häcklöpning som han lotsade Al’s Nap till vinst – och det var en skräll till över 63 gånger insatsen. Det var på Jägersros flisbana och då var det Lovéns första start på hinder. Sedan dess har det blivit ytterligare 183 segrar över hinder och han erkänner att det finns ett litet mål.

– Jag vill gärna upp till 200 segrar.

volo cat niklas loven square
Niklas Lovén och Volo Cat

 

På vägen har det givetvis blivit en hel del stora upplevelser. Högst av allt rankar han en tredjeplats. Den kom i stentuffa Velka Pardubice och den placeringen är den bästa som en svensk ryttare tagit. Han har ridit i Cheltenham, vunnit Svenskt Grand National och har massor av championat.

I år har Niklas ridit Lyon och Auteuil i Frankrike, i Polen, i Italien och i Pardubice. Direkt efter Blommeröd flyger han till Italien för att rida tre eller fyra hästar i italienska Merano på söndag.

Jag red fem löp i Pardubice förra veckan och det kändes efteråt, erkänner Niklas som är en riktig stålman.

Inte ett uns fett på kroppen, rider 66 kilo i Sverige och lite lättare om det är en bra häst i ett stort löp. I Italien är han nere på 64 kilo eftersom han får dra av ännu mer vikt för säkerhetsvästen.

Niklas har inte en tanke på att dra ner på tempot utan så länge han tycker det är kul, så länge han presterar och kroppen hänger med tänker han fortsätta. Och han är ju fortfarande rena ungdomen, fyller inte 50 förrän i september.

Noterbart från Gyllene Hästen på Blommeröd är också att fjolårets Grand Nationalvinnare Truckers Glory, som vann löpet förra året, gör årsdebut under Christopher Roberts.

Fotnot: Senast Niklas Lovén vann Gyllene Hästen var 2016 på Moss Cloud.

Anders Engman

 

 

 

 

 

Fler nyheter, artiklar och annonser

Skärmbild 2026-03-02 141505
Skärmbild 2026-03-02 141505

Återupplev höjdpunkterna och andra stora och viktiga händelser från året som gått i årskrönikan Galoppåret 2025. Läs mer

Danska stjärnskottet Taifuu fick dessvärre se sin fina segerrad bruten som femma i lördagens Jumeirah 1000 Guineas (L) på Meydan. Istället var Sweet Sunshine den klarast lysande skandinaviska stjärnan i den 1 600 meter långa stolöpningen.

Efter en spårsnål resa signerad Francisco Goncalves avslutade Veronika Jandovas adept lysande och skar mållinjen som trea, endast en halv längd bakom segraren Piana.

Great Wish från Bent Olsens stall kom från en mäktig skrällseger i slutet av januari. I lördagens Grupp 3-löpning över 1 200 meter svarade irlandsimporten åter för en klart gedigen prestation som fyra under Kieran Shoemark.

Lördagens fjärde skandinaviska hopp var Fredrik Reuterskiölds stallstjärna Lamborghini BF, som nu gjorde sin första start sedan segern i Bro Park Sprint i september. Med Elione Chaves vid tyglarna kom femåringen iväg bra från start. Därefter tappade han några positioner över upploppsrakan och slutade sjua i det tio hästar starka startfältet.

> Fullständiga resultat och lopprepriser finns på emiratesracing.com

Den här veckan arrangeras ”Super Saturday” på Meydan-banan i Dubai. Som namnet antyder är både klassen och prissummorna högre jämfört med fredagskvällarna tidigare i år. I startfälten hittar vi fem hästar från Skandinavien, bl a Fredrik Reuterskiölds stallstjärna Lamborghini BF, som tillsammans med Elione Chaves tar sig an nio motståndare i en 1 200 meter lång Grupp 3-löpning med motsvarande tre miljoner kronor i samlad prissumma.

Det här blir Lamborghini BF:s första start sedan segern i Bro Park Sprint (L), då han besegrade sprinterstjärnan Aphelios med närmare två längder. För en dryg vecka sedan finslipade Hästgruppen i Lunds irlandsimport formen i en trial på Meydan och avverkade kilometern på tiden 59,72. Motståndet i lördagens Grupp 3-löpning är naturligtvis respektingivande. Baserat på handicaptalet är Lamborghini BF rankad sjua i fältet.

Topprankad är däremot Sören Jensen-tränade Taifuu i Jumairah 1000 Guineas för treåriga ston med en samlad prispott på motsvarande två miljoner svenska kronor. Precis som vid den strålande segern på Meydan i slutet av januari är det Oliver Wilson som rider den danskuppfödda Japan-dottern. I det åtta hästar starka startfältet finns ytterligare en häst från Danmark; LT Racings Sweet Sunshine, tränad av Veronika Jandova.

Från Danmark kommer även Great Wish. Bent Olsens adept svarade för sin livs främsta prestation när han tillsammans med stjärnjockeyn Mickael Barzalona lämnade motståndarna bakom sig i en Listed-löpning på Meydan den 30:e januari. Nu spänner den femåriga fuxen bågen ytterligare ett snäpp och möter 14 konkurrenter i en Grupp 3-löpning. Uppgiften ser inte omöjlig ut. Med en ”rating” på 109 är Great Wish faktiskt tredjerankad i fältet.

Under ”Super Saturday” rids även tre Grupp 2-löpningar, samt Jumeirah 2000 Guineas. Startlistor till samtliga lopp hittas som vanligt på emiratesracing.com.