Galoppens tjuren Ferdinand trivs bäst ute på landet

18 september 2020

Galoppens tjuren Ferdinand. Han trivs bäst, om än inte att sitta under en korkek och lukta på blommorna, så ute på landet i stora, gröna, hagar. Han är svenskfödd, har framgång, ägs av ett ägargäng som har kul ihop och har 1,8 miljoner på bankkontot. Freestyler breddar galoppsporten och på söndag gör han sin andra start i Stockholm Cup International.

 freestyler klampenborg
Freestyler med Shane Karlsson i sadeln. Vid sidan Jessica och Padraig Long
Foto: Burt Seeger

 

Han är blank och fin och i sina två senaste jobb har han verkligen visat att formen finns där, säger tränaren Jessica Long.

Om vi tar det från början så startade hästägandet för många med andelar i Riksgalopphästar, andra fanns med på stjärnan Volatile och ett 20–tal delägare samlades sedan i Freestyler. Och svenskfödde Freestylers framgångar har skapat ytterligare intresse och engagemang.

Jag tror att samtliga delägare på Freestyler har andelar i andra hästar också, så det är jätteroligt, berättar Long.

Jessica Long köpte Freestyler på auktion i Danmark. Han är född hos Eva CS Pettersson på Tranbergs Gård strax utanför Bara, så Jessica (som bara bor någon mil från Bara) hade stenkoll på hästen när hon handlade. Jessica såg potentialen hos den unga hästen och tiden har gett henne rätt. Med 92 i tal och snart två miljoner intjänat handlar det om en av Skandinaviens bästa hästar. Men det ska förstås vara på hans villkor.

När Jessica flyttade verksamheten från gården i Klågerup till Jägersro så protesterade Freestyler. Han presterade sämre på banan och visade med små tecken att han inte trivdes.

– Han är en ”lantis” och ingen storstadsbo.

Hem igen, stora hagar och lantluft var precis vad Freestyler behövde. Det gjorde att han lyfte sig flera klasser förra sommaren/hösten – det gick så bra att ägarna betalade 60 000 kronor för att efteranmäla Freestyler till ”Cupen” förra året. Ni kanske minns hur det gick, Freestyler avslutade fenomenalt och tog en andraplats sju längder bakom Square de Luynes och fick 350 000 kronor för besväret.

Givetvis bor han kvar på landet, han trivs även om han måste åka in till Jägersro någon gång emellanåt för att träna. Men lastbilen väntar medan han tränar, sen är det ut på landet igen.

Samma sak när det är tävling, upp till Bro Park och Freestyler gör sitt bästa bara han får åka ut på landet igen.

– Om Square de Luynes är på topp går han inte att slå, men sen är det jämnt med de andra. Jag vet att jag har en bra häst, han gick bra i Marit Sveaas [femma] på lite för kort distans.

Så drömmen om en ny framgång finns där och sen får han förmodligen vintervila.

– Vi hade planer på att starta honom internationellt, men med rådande pandemiläge så verkar det svårt.

I klartext betyder det att Freestyler gör sitt bästa på söndag, sen har han blivit lovad myspys på landet igen.

Anders Engman

 


 

Fler nyheter, artiklar och annonser

Celtic Lullaby - Stott - Lensvik
Celtic Lullaby - Stott - Lensvik

Vi har samlat några av årets bästa bilder från galoppbanan! Våra fotografer delar sina favoriter, med allt från de största ögonblicken till härliga scener från vardagen på tävlingsbanan. Ta en titt och återupplev 2025 genom kamerans lins! Läs mer

Inte mindre än fem skandinavisktränade hästar var ute i hetluften i samband med fredagskvällens tävlingar på Meydan-banan i Dubai. Dessvärre blev det inga framskjutna placeringar för kvintetten. Bäst gick det för Niels Petersen-tränade Doc Holliday, som skar mållinjen som god sexa under Carlos Lopez.

För Oscar Berneklint och Rebecca Stålhandske var det ett lite extra stort ögonblick. Det äkta paret gjorde nämligen sina första framträdanden på den mytomspunna kapplöpningsbanan - som tränare respektive jockey.

De två treåringarna Surpreme Shine (R Stålhandske) och Nocutsnobuts (S De Paiva) mötte jämnåriga hästar som hävdat sig i Grupp-löpningar under fjolåret. Motståndet var med andra ord riktigt tufft och de båda stallkamraterna hade svårt att hänga med de topprankade konkurrenterna sista biten. Segern i den 1 200 meter långa uppgörelsen gick till brittiska hästen Flying Comet, som tillsammans med Silvestre De Sousa betvingade Charlie Applebys duo Worlds of Truth och Maximized.

Långt slagen var även Dark Stream från Veronika Jandovas stall i Danmark. Under Sandro De Paiva anförde sexåringen fram till upploppets början, därefter tog krafterna slut.

Något bättre gick det då för Niels Petersens treåring Doc Holliday. Efter en spårsnål resa signerad Carlos Lopez höll Appel Au Maitre-avkomman starkt till en sjätteplats.

Senare på kvällen red Carlos Lopez även stallkamraten Mr Pirelli, som fick kämpa för att hänga med i det höga tempot över de avslutande 400 meterna.

Bent Olsen-tränade Great Wish var dessvärre struken i en handicap över 1 200 meter.

> Fullständiga resultat från kvällen och lopprepriser finns på emratesracing.com

Inte mindre än sex skandinaviska hästar, varav två från Oscar Berneklints stall, finns med i startlistorna inför fredagens tävlingar på Meydan-banan i Dubai.

Oscar Berneklints båda treåringar Nocutsnobuts och Surpreme Shine möter jämnåriga hästar i Al Wasl Stakes, en uppgörelse över snabba 1 200 meter på den raka gräsbanan. I slutet av oktober segrade Nocutsnobuts i Manoustielöpning över samma distans på Jägersro. På fredag är det Sandro De Paiva som rider El Kabeir-avkomman. Rebecca Stålhandske sitter upp på stoet Surpreme Shine, som avlade sitt maidenship på Klampenborg i början av september.

Motståndet ser inte lätt ut på pappret. Topprankad i fältet är Words of Truth, tränad av Charlie Appleby och riden av William Buick. Lope De Vega-avkomman segrade i Grupp 2-löpningen Mill Reef Stakes på Newbury i september.

Norska stortränaren Niels Petersen har redan hunnit göra en handfull starter på Meydan, dock utan några framskjutna placeringar. På fredag sadlar han ut två hästar. Den danskuppfödda hingsten Doc Holliday går ut i en treårsmaiden över 1 600 meter på dirttracken. Senare på aftonen startar fyraåriga Mr Pirelli i en handicap över snabba 1 000 meter på gräset. Båda hästarna rids av Carlos Lopez.

Bent Olsen-tränade Great Wish var tvåa i både Challenge Stakes (L) och Zawawi Sprint Cup (L) under fjolårssäsongen. På fredag är han en av de högre viktade hästarna i en 1 200 meter lång handicap på dirttracken. Den femåriga irlandsimporten får den brittiska toppjockeyn Kieran Shoemark i sadeln.

Från Veronika Janovas stall Danmark kommer Dark Stream, som tillsammans med Maikel Narvaez Bravo startar i kvällens inledande handicap. Sexåringen, som huvudsakligen tränades av Flemming Paulsen ifjol, har redan hunnit göra två starter på Meydan.

> Fullständiga startlistor och resultat från Dubai finns på emiratesracing.com