Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Galoppbanan på Djurgården provreds

2 juli 2013

De Stockholmare som tog sig en lunchpromenad eller motionsrunda på Djurgården i torsdags noterade säkert att allt inte såg ut som vanligt. Vita staket var uppsatta i en stor oval runt det stora vidsträckta fältet. Ganska snart dök även sex fullblodshästar upp med färgglada jockeys på ryggarna. Det här var dagen då Svensk Galopp provred huvudstadens nya galoppbana.

Galopp gärdetKapplöpning med Östermalm som bakgrund. I torsdags provreds Djurgårdsbanan.

Provridningen gick helt enligt plan och inga av hästarna hade några problem att ta sig runt banan. Efter att ha travat ett varv i lugn fart gick de sex ekipagen ytterligare ett varv i tävlingstempo.

Ryttarnas samlade bedömning var att Djurgårdsbanan på många sätt överträffade deras förväntningar samt att den uppfyllde de krav man kan ställa på den här typen av evenemangsbana.

Det finns en del detaljer som måste justeras. Runt svängarna är exempelvis underlaget fortfarande för hårt. Dessa brister kommer att vara åtgärdade inför premiärdagen som går av stapeln den 6 juni nästa år, det vill säga på den svenska nationaldagen.

Djurgårdsbanan som mäter 1 250 meter i omkrets kan med sina relativt snäva svängar naturligtvis inte helt mäta sig med de stora permanenta kapplöpningsovalerna i Skandinavien. Men är på många sätt är den jämförbar med de små provisbanorna i Danmark och slätloppsbanan på Strömsholm. Banor som det ridits kapplöpningar på i många år.

Trots att torsdagens provridning var helt oannonserad hade ett hundratal personer och representanter från bland annat DN, Aftonbladet och SVT sökt sig ut till Gärdet för att följa aktiviteterna.

Nationaldagsgaloppen kommer att bli ett spännande och årligt återkommande evenemang i huvudstaden. Syftet är att flytta in sporten till de centrala delarna av Stockholm och visa upp den för en hästintresserad allmänhet. I samband med evenemanget får Svensk Galopp även ett utmärkt tillfälle att marknadsföra den nya galoppbanan i Upplands-Bro, som planeras öppna 2015.

Att arrangera kapplöpningar på Gärdet är en tradition som sträcker sig långt tillbaka i tiden. Redan 1831 reds de första galopplöpningarna på Djurgården och lockade då mer än 30 000 åskådare. Målet är att lika många huvudstadsbor ska få ta del av världens snabbaste hästsport på nära håll de kommande åren.

Ryttarna som deltog i premiärridningen var Per-Anders Gråberg, Rebecca Colldin, Espen Ski, Jacob Johansen, Ninni Westerlund och Hillevi Ljungqvist.

Fler nyheter, artiklar och annonser

Ledvolt Jägersro 2023
Ledvolt Jägersro 2023

Den värmebölja som präglat väderläget på kontinenten under de senaste dagarna har nu även nått Sverige. Under onsdagen väntas temperaturer upp mot 32 grader i Skåne. Läs mer

Karla With AK och Ami De Vega - veckosvep 27 top
Karla With AK och Ami De Vega - veckosvep 27 top

Efter en intensiv helg med storlopp på både Bro Park och Övrevoll ser de närmaste dagarna lite lugnare ut i Skandinavien. Jägersro tävlar onsdag morgon och Göteborg Galopp söndag eftermiddag. På lördag rids Jydsk Derby för de treåriga hästarna. Ute i den stora galoppvärlden avgörs det tyska Derbyt i Hamburg och i England är det fullt fokus på Coral Eclipse Stakes. Läs mer

Karla With A K - JK Grand Prix TOP
Karla With A K - JK Grand Prix TOP

Heja Sverige! Storloppsdag på Bro Park och hemmatränarna dominerade. Karla With A K vann Jockeyklubbens Grand Prix, Aurinko vann Challenge Stakes (L) och Espen Hill var tillbaka som kung när han vann Kapplöpningssällskapets Stora Pris. Läs mer