Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Fyra svenskor nominerade till Darley Awards

30 mars 2017

Imorgon, fredag , går Darley Awards av stapeln på Dolby Theatre i Hollywood. Fyra svenskor är nominerade till priser; Anna Pilroth, Maria Hagman Eriksson, Josephine Chini och Elina Björklund.

pamills lipse anna pilroth square
Maria Hagman Eriksson tar emot Pamills Lipse och Anna Pilroth efter segern i Diar International Fillies & Mares Turf på Bro Park i höstas.
Foto: Elina Björklund, Svensk Galopp

 

Imorgon är det alltså dags för årets HH Sheikha Fatima Bint Mubarak Darley Awards på Dolby Theatre i Hollywood där de nominerar de bästa inom arabgaloppen. Förra året vann Fanny Olsson priset som bästa lärling och norska Dina Heggum blev bästa amatörryttare. I den senare kategorin var även Josefin Landgren nominerad ifjol. Totalt kommer 3000 personer att inta Dolby Theatre.

I år är Anna Pilroth nominerad i kategorin bästa kvinnliga amatör/lärling på arabhästar, Maria Hagman Eriksson är nominerad i kategorin till bästa tränare arabhästar, Josephine Chini nominerad i kategorin “the best TV presenter award” för de som i TV har gjort reklam för arabgaloppen och Elina Björklund som är nominerad till bästa fotograf.

Anna, Maria och Josephine kommer att närvara på Darley Awards men Elina Björklund hade tyvärr inte möjlighet att åka. Deltagarna kommer att bo på Four Seasons Beverly Hill Hotel på Rodeo Drive.

På lördag kommer alla nominerade i de 15 kategorierna att se loppen på Santa Anita Park där dagens höjdpunkt är HH Sheikha Fatima Bint Mubarak Darley Awards
Stake (Grade 1).
Söndagen avslutas med HH Sheikha Fatima Bint Mubarak Darley Awards Gala Dinner på  Beverly Hills Wilshire Rodeo Drive.

Lotta Malmborg

Fler nyheter, artiklar och annonser

atg-talang
atg-talang

Nu är det klart vilka som fått plats i den femte upplagan av ATG Talang – trav och galopp. 2026 års deltagare består av fem travtränare och galoppjockeyn Alina Öhgren. Läs mer

Straxefterstart.jpg
Straxefterstart.jpg

Styrelsen i Svensk Galopp har beslutat om steg ett i det program som har som syfte att vända den sportsliga utvecklingen i svensk galoppsport. Programmet ligger i linje med den strategiplan styrelsen presenterat tidigare i höst. De åtgärder vi nu föreslår är avsedda att uppnå en rad gynnsamma effekter och omfattar till att börja med åren 2026 – 2028, vilket garanterar en tydlig framförhållning för de aktiva i sporten. Läs mer

Nucutsnobuts  PUFF
Nucutsnobuts  PUFF

Den långa resan gick utmärkt. Nu har ytterligare ett gäng skandinaviska hästar landat i Dubai. Med på flyget fanns sex spännande namn från Oscar Berneklints och Fredrik Reuterskiöld stall i Skåne. Läs mer