Fredrik Reuterskiöld tillbaka som tränare

3 februari 2021

En av Sveriges mest framgångsrika galopptränare gör comeback. För tre år sedan lämnade Fredrik Reuterskiöld in sin galopptränarlicens och blev vd för Svensk Galopp AB. I somras lämnade han vd-uppdraget och nu är han tillbaka som tränare på Jägersro Galopp.

 Fredrik Reuterskiöld. Foto: Magnus Östh

– Jag är ju galopptränare, by heart and soul.

Orden kommer från Fredrik Reuterskiöld som efter tre år tar upp sin träningsrörelse. Han återvänder till Jägersro och drar igång en verksamhet tillsammans med hustrun Lisa.

– Än har jag inga hästar att träna, men jag har ett stall och det är ju en bra början, sa han och skrattade när vi talades vid första gången.

Nu dröjde det förstås bara någon dag efter att han tagit ut sin licens innan de två första hästarna kom till stallet. Det handlar om Nocentsinkentucky och Newdogintown som välkände ägaren Bengt Thomasson satt i träning hos Fredrik.

– Naturligtvis jättespännande, säger Fredrik. Jag och Bengt har känt varandra i många år och haft fina framgångar tillsammans.

Fredrik Reuterskiöld är en av Sveriges främsta tränare genom tiderna och har för Thomasson format två Derbyvinnare; Mad Dog Slew och Swing that Cat. Dessutom har Fredrik Reuterskiöld vunnit Svenskt Derby med Zenato, han har totalt haft 33 hästar till start i Svenskt Derby och massor av andra topphästar genom åren. Fredrik har också haft stora internationella framgångar, är en av de inom svensk galoppsport med mest internationella kontakter och är snudd på nördigt intresserad av sporten. Men för tre år sedan stängde han alltså stalldörren, tackade ja till jobbet som vd för Svensk Galopp och bytte hästkläderna mot en kostym.

– För tre år sedan gick jag upp till banken och bad om att få låna 100 miljoner, nu står jag i ett stall och tvättar och målar.

Tre år som vd. Hur ser du tillbaka på de åren och jobbet som vd för Svensk Galopp?

– Det var helt enkelt skitroligt. När jag nu tittar tillbaka så är jag stolt över hur mycket vi hann uträtta. När jag tillträdde var Bro Park mer eller mindre ett kaos och arbetsmiljöverket hängde där titt som tätt. Mycket har hänt på de här åren. Separationen från ATG är ett annat projekt som ingen annan kommer att få vara med om. Vi gick från en monopolsituation till icke monopol och skulle vara konkurrensneutrala.

Men nu är den tiden över. Nu handlar det om att träna häst igen och Fredrik berättar att han verkligen startar från noll.

– Jag har varit med och byggt om Hästgruppen i Lund, jag har haft ett samarbete med Mr Ascot. Men det är ingen som stått och väntat på att jag ska komma tillbaka. Jag är publiktränare och vill någon sätta en häst i träning hos mig är de välkomna.

Vi måste fråga om dina intressen i Hästgruppen i Lund?

– För att slippa spekulationer kan jag berätta att jag har avyttrat mina andelar där. Det handlade om I Kirk, Plata O Plomo och Fancy Legend, de hästarna ska fortsätta att tränas av Susanne [Berneklint] så allt är frid och fröjd.

Inriktningen på rörelsen blir precis som tidigare på unghästar. Det har alltid lockat Fredrik och enligt honom är Svenskt Derby det största du kan vinna i Sverige.

– Unghästar är grunden, jag brinner verkligen för den delen av sporten. Jag har aldrig varit lockad av att träna handicaphästar.

Det finns 14 boxar i stallet (han har tagit över Jessica Longs stall precis vid infarten till stallbacken på Jägersro) och räkna med att det kommer att fyllas på snabbt.

– Tanken är i alla fall att ha en lite mindre rörelse än jag hade innan jag blev vd. Däremot är givetvis målet att det ska vara hög kvalitet.

Han säger det förstås inte rakt ut. Men jakten på en fjärde Derbyseger har startat.

Anders Engman

Toppbild: Nocentsinkentucky är nu i träning hos Fredrik Reuterskiöld. Foto: Stefan Olsson/Svensk Galopp

Fler nyheter, artiklar och annonser

På fredag väntar en ny intressant kväll för de skandinaviska hästarna i Dubai. Capitana Bling, War Socks, Hans Andersen och Grey Tycoon är fyra välbekanta namn som startar den här aftonen.

Lite extra intressant är Capitana Blings start i kvällens huvuduppgörelse; Grupp 2-löpningen Cape Verdi med motsvarande 2,1 miljoner svenska kronor i prispotten. Silja Störens adept, som under fjolåret bl a segrade i Norskt 1000 Guineas och Lanwades Stud Stakes (L), möter endast sex motståndare och är den fjärde högst rankade hästen i startfältet. Manuel Martinez rider Invincible Army-dottern.

Niels Petersen har hela fyra hästar till start den här kvällen, varav tre rids av Carlos Lopez.

  • War Socks gör sin första start sedan triumfen i Norskt Derby i slutet av augusti och möter 14 motståndare i en handicap över 1 600 meter gräs.
  • Grey Tycoon tar sig an 13 konkurrenter i en handicap över 1 400 meter på gräset.
  • Karma Bling, som endast var slagen med en nos av Nocutsnobuts i Manoustielöpning på Jägersro i höstas sadlas ut i en uppgörelse för endast treåriga ston
  • I kvällens avslutande handicap startar stall Petersen den tidigare Aidan O’Brien-tränade Wootton Bassett-avkomman Rock of Cashel. Kieran Shoemark rider fyraåringen.

Danska tränaren Veronika Jandová startar Stockholms Stora Pris-fyran Hans Andersen i en 2 200 meter lång handicap. Francisco Leandro Goncalves rider sexåringen. Stallets Sunday Fudge står även som reserv i kvällens inledande handicap.

> Startlistor, resultat och lopprepriser finner du på emiratesracing.com

Celtic Lullaby - Stott - Lensvik
Celtic Lullaby - Stott - Lensvik

Vi har samlat några av årets bästa bilder från galoppbanan! Våra fotografer delar sina favoriter, med allt från de största ögonblicken till härliga scener från vardagen på tävlingsbanan. Ta en titt och återupplev 2025 genom kamerans lins! Läs mer

Inte mindre än fem skandinavisktränade hästar var ute i hetluften i samband med fredagskvällens tävlingar på Meydan-banan i Dubai. Dessvärre blev det inga framskjutna placeringar för kvintetten. Bäst gick det för Niels Petersen-tränade Doc Holliday, som skar mållinjen som god sexa under Carlos Lopez.

För Oscar Berneklint och Rebecca Stålhandske var det ett lite extra stort ögonblick. Det äkta paret gjorde nämligen sina första framträdanden på den mytomspunna kapplöpningsbanan - som tränare respektive jockey.

De två treåringarna Surpreme Shine (R Stålhandske) och Nocutsnobuts (S De Paiva) mötte jämnåriga hästar som hävdat sig i Grupp-löpningar under fjolåret. Motståndet var med andra ord riktigt tufft och de båda stallkamraterna hade svårt att hänga med de topprankade konkurrenterna sista biten. Segern i den 1 200 meter långa uppgörelsen gick till brittiska hästen Flying Comet, som tillsammans med Silvestre De Sousa betvingade Charlie Applebys duo Worlds of Truth och Maximized.

Långt slagen var även Dark Stream från Veronika Jandovas stall i Danmark. Under Sandro De Paiva anförde sexåringen fram till upploppets början, därefter tog krafterna slut.

Något bättre gick det då för Niels Petersens treåring Doc Holliday. Efter en spårsnål resa signerad Carlos Lopez höll Appel Au Maitre-avkomman starkt till en sjätteplats.

Senare på kvällen red Carlos Lopez även stallkamraten Mr Pirelli, som fick kämpa för att hänga med i det höga tempot över de avslutande 400 meterna.

Bent Olsen-tränade Great Wish var dessvärre struken i en handicap över 1 200 meter.

> Fullständiga resultat från kvällen och lopprepriser finns på emratesracing.com