Fredagsbloggen cover 21 maj.png

Niclas Cronberg bloggar om bland annat Duca Di Como den här veckan.

Fredagsbloggen: En fullspäckad galopphelg

21 maj 2021 10:42

Tävlingar på fyra banor inom loppet av tre dagar - vi har en fullspäckat skandinavisk galopphelg att se fram emot! Galoppexperten Niclas Cronberg bloggar om veckans höjdpunkter och om vad vi har att se fram emot under helgen. Läs om bland annat Duca Di Como, dubbla hindersegrar, Norges säsongsstart och Jan-Erik Neuroths comeback i den här veckans blogg.

Är Duca Di Como tillbaka?

Det är dags för de två Listed-löpningarna Pramms Memorial och Jägersro Sprint på söndag. Hela tävlingsdagen får det att vattnas i munnen på en galoppälskare. Lovande treåringar står på startlinjen, fyraåringar som är på väg uppåt möter den äldre eliten och så har vi så klart de två huvudloppen.

Duca Di Como, förra årets vinnare av Pramms, gick inte att känna igen i sin årsdebut i april och åkte på förlust. Personligen har jag svårt att se Duca Di Como förlora igen och han är min vinnare av Pramms, men självklart måste man ha med i beräkningen att loppet inte gick som planerat senast. Segern då gick till Stormy Ocean före Couples och skulle Duca Di Como inte leverera på topp så kan en av dessa båda mycket väl vara vinnaren. Tidigare Pramms-vinnaren Plata O Plomo blir bortglömd - han kan överraska. Men jag tror trots allt att den främsta utmanaren till Duca Di Como i Pramms Memorial 2021 är Jazz Explosion.

Foto: Stefan Olsson/Svensk Galopp
Duca Di Como 2382.jpg

Duca Di Como och Elione Chaves slutade trea i säsongspremiären på Jägersro Galopp. Det är första gången som de blivit besegrade på Malmö-ovalen.

Nyblivna fyraåringar möter eliten i Jägersro Sprint

När det gäller Jägersro Sprint (L) på söndag är saknaden av att inte få se fantastiska I Kirk på startlinjen stor, men startfältet är bra.

Läckra Nocentsinkentucky gör tävlingsdebut för Fredrik Reuterskiöld och kvalade på ett bra sätt häromveckan. Gulfstream Tiger såg ut som en miljon i årsdebuten vid en lekande lätt seger i en handicap. Nu får dessa båda nyblivna fyraåringarna möta den äldre sprintereliten i form av bland annat Es Raco som värmt upp inför säsongen med bra insatser i Dubai, samt Mystic Town och Breakdancer som duellerade för en månad sedan. Den gången var Mystic Town ett huvud före Breakdancer.

Foto: Stefan Olsson/Svensk Galopp
Nocentsinkentucky 9310 på Jägersro.jpg

"Han har talangen och kan vara den snabbaste häst som jag tränat" säger tränare Fredrik Reuterskiöld om Nocentsinkentucky. Kan det bli seger i Jägersro Sprint på söndag?

Victor Kalejs visade härlig fighting spirit

Så här i Pramms-tider så noterades den tidigare Pramms-vinnaren Victor Kalejs, tränad av Roy Kvisla, göra en mersmakande årsdebut i Upplandslöpning på Bro Park i onsdags. Med kämpaglöd och stort fighterhjärta tog han sig förbi Plantstepsdream strax innan mållinjen. I sadeln satt Per-Anders Gråberg.

Victor Kalejs mål

Fighting spirit! Victor Kalejs med Per-Anders Gråberg i sadeln (närmast kameran) tar sig förbi Plantstepsdream på Bro Park.

Jan-Erik Neuroth tillbaka som en vinnare

Mer från Bro Park: Miss Haven som tränas av Wido Neuroth måste vara något för de större treårsloppen i Skandinavien. Hon såg ut att ha massor med krafter kvar vid målgång och vann enkelt under Jan-Erik Neuroth. Jan-Erik gjorde comeback på Bro Park efter nästan ett års uppehåll på grund av skada och han behövde bara en ritt innan han var tillbaka i vinnarcirkeln.

Miss Haven

Miss Haven och Jan-Erik Neuroth på väg mot seger på Bro Park.

Hinderdubbel för Kuszli och Lovén

Årets första steeplechaselöpningar avgjordes på Bro Park i onsdags. Mutafaddeq, tränad av Karen Kuszli, vann Jockeyklubbens Stora Pris. I sadeln satt Niklas Lovén. Kombinationen Kuszli/Lovén tog en dubbel då de i loppet innan vann med Londonia. Nybakade tränaren Kuszli har nu vunnit tre lopp den här månaden.

Londonia

Londonia och Niklas Lovén i vinnarcirkeln med tränare Karen Kuszli på Bro Park i onsdags.

Snowfoot intressant för större uppgifter

Treåriga Snowfoot fortsätter att övertyga och i onsdags blev det tredje segern på fyra starter. Här har, som jag tidigare nämnt, tränare Caroline Malmborg en klart intressant treåring för större uppgifter senare i år. Ridande Gustavo Solis tog en dubbel då han också satt i sadeln på Henrik Engblom-tränade Jane.

Foto: Elina Björklund/Svensk Galopp
Snowfoot DSC_1986.jpg

Snowfoot och Gustavo Solis i vinnarcirkeln.

Engblom i toppform

Jag noterar att Henrik Engbloms stall fått en bra start på året med fem segrar på 18 starter. Han har inte bara bra tränarform - i söndags på Göteborg Galopp så red han två hästar för Kahlil De Burca, Liars Corner och Wontgetfooledagen, och det slutade med två överlägsna segrar. Båda var 16 längder före övriga motståndare.

Apropå Göteborg - en treårslöpning för ston lockade ett litet men intressant startfält. Tränare Roger Osberg har hållit Alderaan högt, och i en spännande upploppsstrid som det ofta blir på Göteborg Galopp så höll Alderaan med Annie Nilsson-Lindahl undan före Cutie.

Annie Nilsson Lindahl tog för övrigt en dubbel då hon även segrade på Queen Of Skara - som tränas av Henrik Engblom.

Foto: Stefan Olsson/Svensk Galopp
Queen of Skara 3073.jpg

Stall Engblom har inlett året med en imponerande segerprocent. Här är tränare Henrik Engblom med Queen of Skara och jockey Annie Nilsson Lindahl på Göteborg Galopp i söndags.

Fullspäckad skandinavisk helg

Härliga nyheter - Övrevoll verkar på gång! Planen är att man på lördag ska rida sina första lopp för året. Startlistorna är fyllda av intressanta hästar inför resten av säsongen bland annat ska Privilegiado och Master Bloom mötas.

Ovrevoll.no: Information och banprogram 22 maj

På lördag så tävlar man också på Klampenborg. Jag noterar att just nu så leder vår egen Per-Anders Gråberg jockeyligan på banan med 5 segrar så här långt.

Galopbane.dk: Program 22 maj

På måndag rids Jydsk Derby i Aarhus och stor favorit till att vinna loppet är Ian Archers obesegrade treåring Smooth N Royal med Frederick Salvador i sadeln.

Jvb-aarhus.dk: Banprogram 24 maj (pdf)

Foto: Anders Kongsrud/Hesteguiden.com
6 Privilegiado.jpg

Privilegiado vinner Norsk 2000 Guineas på Övrevoll år 2019. Han vann även Norsk Derby och Norsk St Leger och fullbordade därmed Triple Crown.

Rachael Blackmore rider svenska Ajas i Frankrike

På söndag håller jag tummarna för Rachael Blackmore i Grade 1-löpningen Grand Steeple-Chase de Paris över 6000 meter. Då ska hon nämligen rida svenskägda Ajas som tränas av David Cottin.

Startlista: Grand Steeple-Chase de Paris

På tal om Franrike: Förra lördagen fick vi se Joakim och Pia Brandt-tränade Policy of Truth göra en väldigt bra insats som fyra i den franska motsvarigheten till 2000 Guineas. Det ska bli intressant att se var treåringen startar nästa gång.

Foto: Stefan Olsson/Svensk Galopp
Ajas 6115.jpg

Ulf Sjöberg har fött upp och äger Ajas, som startar i Grand Steepe-Chase de Paris på söndag. Ajas var tidigare i träning hos Tobias Hellgren i Mellerud och tog två segrar i Skandinavien.

Fler nyheter, artiklar och annonser

Celtic Lullaby - Stott - Lensvik
Celtic Lullaby - Stott - Lensvik

Vi har samlat några av årets bästa bilder från galoppbanan! Våra fotografer delar sina favoriter, med allt från de största ögonblicken till härliga scener från vardagen på tävlingsbanan. Ta en titt och återupplev 2025 genom kamerans lins! Läs mer

Inte mindre än fem skandinavisktränade hästar var ute i hetluften i samband med fredagskvällens tävlingar på Meydan-banan i Dubai. Dessvärre blev det inga framskjutna placeringar för kvintetten. Bäst gick det för Niels Petersen-tränade Doc Holliday, som skar mållinjen som god sexa under Carlos Lopez.

För Oscar Berneklint och Rebecca Stålhandske var det ett lite extra stort ögonblick. Det äkta paret gjorde nämligen sina första framträdanden på den mytomspunna kapplöpningsbanan - som tränare respektive jockey.

De två treåringarna Surpreme Shine (R Stålhandske) och Nocutsnobuts (S De Paiva) mötte jämnåriga hästar som hävdat sig i Grupp-löpningar under fjolåret. Motståndet var med andra ord riktigt tufft och de båda stallkamraterna hade svårt att hänga med de topprankade konkurrenterna sista biten. Segern i den 1 200 meter långa uppgörelsen gick till brittiska hästen Flying Comet, som tillsammans med Silvestre De Sousa betvingade Charlie Applebys duo Worlds of Truth och Maximized.

Långt slagen var även Dark Stream från Veronika Jandovas stall i Danmark. Under Sandro De Paiva anförde sexåringen fram till upploppets början, därefter tog krafterna slut.

Något bättre gick det då för Niels Petersens treåring Doc Holliday. Efter en spårsnål resa signerad Carlos Lopez höll Appel Au Maitre-avkomman starkt till en sjätteplats.

Senare på kvällen red Carlos Lopez även stallkamraten Mr Pirelli, som fick kämpa för att hänga med i det höga tempot över de avslutande 400 meterna.

Bent Olsen-tränade Great Wish var dessvärre struken i en handicap över 1 200 meter.

> Fullständiga resultat från kvällen och lopprepriser finns på emratesracing.com

Inte mindre än sex skandinaviska hästar, varav två från Oscar Berneklints stall, finns med i startlistorna inför fredagens tävlingar på Meydan-banan i Dubai.

Oscar Berneklints båda treåringar Nocutsnobuts och Surpreme Shine möter jämnåriga hästar i Al Wasl Stakes, en uppgörelse över snabba 1 200 meter på den raka gräsbanan. I slutet av oktober segrade Nocutsnobuts i Manoustielöpning över samma distans på Jägersro. På fredag är det Sandro De Paiva som rider El Kabeir-avkomman. Rebecca Stålhandske sitter upp på stoet Surpreme Shine, som avlade sitt maidenship på Klampenborg i början av september.

Motståndet ser inte lätt ut på pappret. Topprankad i fältet är Words of Truth, tränad av Charlie Appleby och riden av William Buick. Lope De Vega-avkomman segrade i Grupp 2-löpningen Mill Reef Stakes på Newbury i september.

Norska stortränaren Niels Petersen har redan hunnit göra en handfull starter på Meydan, dock utan några framskjutna placeringar. På fredag sadlar han ut två hästar. Den danskuppfödda hingsten Doc Holliday går ut i en treårsmaiden över 1 600 meter på dirttracken. Senare på aftonen startar fyraåriga Mr Pirelli i en handicap över snabba 1 000 meter på gräset. Båda hästarna rids av Carlos Lopez.

Bent Olsen-tränade Great Wish var tvåa i både Challenge Stakes (L) och Zawawi Sprint Cup (L) under fjolårssäsongen. På fredag är han en av de högre viktade hästarna i en 1 200 meter lång handicap på dirttracken. Den femåriga irlandsimporten får den brittiska toppjockeyn Kieran Shoemark i sadeln.

Från Veronika Janovas stall Danmark kommer Dark Stream, som tillsammans med Maikel Narvaez Bravo startar i kvällens inledande handicap. Sexåringen, som huvudsakligen tränades av Flemming Paulsen ifjol, har redan hunnit göra två starter på Meydan.

> Fullständiga startlistor och resultat från Dubai finns på emiratesracing.com