Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

”Frankrike och Sverige är goda exempel”

1 juli 2013

På onsdagen gästades Sverige och Solvalla av en riktig tungviktare inom den internationella hästsporten. Bertrand Bélinguier, styrelseordförande i Franska Galoppförbundet och tidigare mångårig vd för den franska hästsportens spelbolag PMU gjorde en blixtvisit i Sverige för att delta i ett möte på Solvalla tillsammans med ett 20-tal särskilt inbjudna beslutsfattare.

Bélinguier berättade om den franska omregleringen av spel som skedde 2010, och som skett på ett sätt som tagit stor hänsyn till de förutsättningar som råder inom trav- och galoppsporten.

Efter påpekanden från EU-kommissionen 2008 om att rådande spelmonopol var EU-rättsligt tveksamt var Frankrike ett av de snabbaste länderna med att göra förändringar som öppnade upp för fler operatörer. De franska förändringarna är begränsade till internetspel, och innebär att franska motsvarigheten till ATG, PMU, har fortsatt ensamrätt på spel på banor och hos ombud i fysiska butiker.

Men på internet är det idag öppet för fler aktörer och i dagsläget har åtta operatörer licens för att bedriva spel på hästar på internet i Frankrike. Samtliga aktörer som har licens för spel på hästar bedriver spel enligt totalisatormodell, vilket också möjliggör att de kan leva upp till det legala kravet att bidra med 8 procent av omsättingen till fransk hästsport.

Samtidigt som hästsportens spelbolag PMU inte längre har ensamrätt på spel på hästar på internet, har man i och med regeländringarna fått möjlighet att ge sig in på nya marknader med nya produkter, inte minst vadslagning på annan sport.

Sammantaget har de förändringar som gjorts i Frankrike inneburit att hästsportens spelbolag PMU kunnat hävda sig väl och fortsätta leverera resurser till en - i likhet med Sverige – omfattande hästsport.

Medan Frankrike var snabb med att förändra sin spelreglering efter EU-kommissionens påpekanden har Sverige tagit desto mer tid på sig, konstaterade Bélinguier. Vem som till sist kommer att ha valt den bästa vägen är dock en öppen fråga, fortsatte han.

När det gäller situationen inom EU hade Bélinguier ett mycket tydligt budskap:

- Hästsporten i både Sverige och Frankrike är goda exempel, men i många andra EU-länder är situationen en total katastrof. I exempelvis Italien har omsättningen på spel på hästar två år efter avregleringen mer än halverats. Det är en utveckling som helt enkelt beror på att regeringarna inte har förstått travsportens förutsättningar. Travet och galoppen måste därför bli bättre på att förklara vilken stor betydelse sporten och hästnäringen har.

 

Fler nyheter, artiklar och annonser

svep-topp-1
svep-topp-1

Efter ett längre vinteruppehåll är “veckosvepet” tillbaka i Svensk Galopps nyhetsflöde. Varje tisdag ger vi dig en kort summering av den senaste tidens främsta händelser - både nationellt och internationellt - samt vad som är på agendan de närmaste dagarna. Läs mer

Skärmbild 2026-03-02 141505
Skärmbild 2026-03-02 141505

Återupplev höjdpunkterna och andra stora och viktiga händelser från året som gått i årskrönikan Galoppåret 2025. Läs mer

Danska stjärnskottet Taifuu fick dessvärre se sin fina segerrad bruten som femma i lördagens Jumeirah 1000 Guineas (L) på Meydan. Istället var Sweet Sunshine den klarast lysande skandinaviska stjärnan i den 1 600 meter långa stolöpningen.

Efter en spårsnål resa signerad Francisco Goncalves avslutade Veronika Jandovas adept lysande och skar mållinjen som trea, endast en halv längd bakom segraren Piana.

Great Wish från Bent Olsens stall kom från en mäktig skrällseger i slutet av januari. I lördagens Grupp 3-löpning över 1 200 meter svarade irlandsimporten åter för en klart gedigen prestation som fyra under Kieran Shoemark.

Lördagens fjärde skandinaviska hopp var Fredrik Reuterskiölds stallstjärna Lamborghini BF, som nu gjorde sin första start sedan segern i Bro Park Sprint i september. Med Elione Chaves vid tyglarna kom femåringen iväg bra från start. Därefter tappade han några positioner över upploppsrakan och slutade sjua i det tio hästar starka startfältet.

> Fullständiga resultat och lopprepriser finns på emiratesracing.com