Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Från vinnarcirkeln till kungahuset

23 augusti 2018

När Louise Arnshed tog sin första seger som amatörryttare den 24 juni så var det inte i vilken löpning som helst. Segern tillsammans med den Martin Persson-tränade valacken Bergheim på Klampenborg gav henne inte bara ett första besök i vinnarcirkeln, men också en inbjudan till Christiansborg Slot.

bergheim
Det är tradition att den vinnande ryttaren i amatörlöpningen HM Dronningens Ærespræmie besöker det danska kungshuset för att personligen tacka för priset.

I måndags togs Louise Arnshed och Nick Elsass från Dansk Galop emot av Kronprins Frederik vid en audiens på slottet.

Fler nyheter, artiklar och annonser

svep-topp-1
svep-topp-1

Efter ett längre vinteruppehåll är “veckosvepet” tillbaka i Svensk Galopps nyhetsflöde. Varje tisdag ger vi dig en kort summering av den senaste tidens främsta händelser - både nationellt och internationellt - samt vad som är på agendan de närmaste dagarna. Läs mer

Skärmbild 2026-03-02 141505
Skärmbild 2026-03-02 141505

Återupplev höjdpunkterna och andra stora och viktiga händelser från året som gått i årskrönikan Galoppåret 2025. Läs mer

Danska stjärnskottet Taifuu fick dessvärre se sin fina segerrad bruten som femma i lördagens Jumeirah 1000 Guineas (L) på Meydan. Istället var Sweet Sunshine den klarast lysande skandinaviska stjärnan i den 1 600 meter långa stolöpningen.

Efter en spårsnål resa signerad Francisco Goncalves avslutade Veronika Jandovas adept lysande och skar mållinjen som trea, endast en halv längd bakom segraren Piana.

Great Wish från Bent Olsens stall kom från en mäktig skrällseger i slutet av januari. I lördagens Grupp 3-löpning över 1 200 meter svarade irlandsimporten åter för en klart gedigen prestation som fyra under Kieran Shoemark.

Lördagens fjärde skandinaviska hopp var Fredrik Reuterskiölds stallstjärna Lamborghini BF, som nu gjorde sin första start sedan segern i Bro Park Sprint i september. Med Elione Chaves vid tyglarna kom femåringen iväg bra från start. Därefter tappade han några positioner över upploppsrakan och slutade sjua i det tio hästar starka startfältet.

> Fullständiga resultat och lopprepriser finns på emiratesracing.com