Yamato och Melissa Juneskans på väg mot vinnarcirkeln på Bro Park
Vi har under 2016 sett de unga amatörryttarna Angelika Berg, Sofia Presits och Emma Nordin vinna sina första löp. I årets första amatörlöpning och i sin tolfte ritt tog 15-åriga Melissa Juneskans sin första seger.
Melissa Juneskans har ett framgångsrikt förflutet inom ponnygaloppen där hon har tagit en rad segrar med sin ponny EG Bernouilli. Hon är dotter till amatörtränaren Therese Juneskans som har tre hästar i träning. Hennes bästa häst är Oh My Rose som tog tre segrar och galopperade in nästan 170 000 kronor i fjol. Melissa Juneskansdebuterade inom den stora galoppen den 28 september och har sedan ridit flitigt under hösten. Igår var det dags att för första gången korsa mållinjen först då Melissa lotsade Team Schillströms Yamato till seger i en amatörhandicap över 1200 meter. Kul med nya, unga ansikten inom galoppen!
Tilläggas kan att årets två Fegentriryttare Elliot Öhgren och Elin Rödjare också fortfarande är tonåringar och började med ponnygalopp. Till listan kan även läggas Therese Karlsson och Kate Alvesparr och i proffsleden hittar vi Fanny Olsson, Malin Holmberg, Annie Nilsson Lindahl och Josefin Landgren som alla har ett förflutet inom ponnygaloppen.
Lotta Malmborg
Källa: ARK GaloppNytt / Hans Engblom