Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Flott trippel för Olsen i Jockey Club Cup (L)

8 maj 2017

På Klampenborg tävlingar i lördags tog Bent Olsen en snygg trippel i Jockey Club Cup med Jubilance, Falconet och Call Of Duty. Det blev en svensk seger, Torbjörn Nobels Vestibule.

På Klampenborg i lördags var huvudnumret Dansk Hesteforsikring Jockey Club Cup(L) över 1800 meter. Det blev storslam för hemmatränare Bent Olsen som sadlade ut tre hästar i loppet vilka tog hand om samtliga pallplatser.

Bäst var Lone Kaj-Nielsens Jubilance som med Jan-Erik Neuroth i sadeln vann före samma ägares Falconet (Johansen) och Squires Racings Call Of Duty (Chaves). Det var endast ett huvud som skiljde ettan och tvåan i mål och sedan var det en hals ner till trean, alla tre hästarna hade faktiskt samma tid i mål!

Totalt gick 155 000 av den totala prispotten på 180 000 danska kronor till Bent Olsens stall. Fyra i mål, en längd bakom Olsens trio kom Suspicious Mind (Petersen/Gråberg) och Berling (Long/Landgren) slutade femma.

 

Lätt seger för Vestibule

vestibule nobel
Torbjörn Nobel tar emot sin Vestibule och Per Anders Gråberg efter segern på Klampenborg.
Foto. Burt Seeger

Dagens sista vinnare blev Pepe's Bodegas Vestibule som tränas av Torbjörn Nobel i Båstad. Vestibule vann en handicap över 1300 meter och det sjuåriga stoet tog här sin första seger i år. Vestibule vann med tre lätta längder före Bayonet. Segern var värd 12 500 danska kronor.

Vestibule reds till seger av Per Anders Gråberg som även vann med Christian Usingers Starka. Även Nicolaj Stott och Sören Jensen tog en dubbelseger med Sir Herman och Seatown.

Lotta Malmborg

 

Fler nyheter, artiklar och annonser

Admiral De Vega
Admiral De Vega

Det är tätt mellan storloppen just nu. Lelles Open Mile är söndagens stora huvudnummer på Bro Park. Fem hästar ställer upp i Listed-löpningen, som har en samlad prispott på 400 000 kronor. Läs mer

Celtic Lullaby Svenskt Derby IMG_6828

13 juli 2025 | Nyhet

Svensk segerglädje i Derbyt

Celtic Lullaby Svenskt Derby IMG_6828

Svenskfödd, svenskägd och en hemmahäst. Det blev ett stort jubel när Celtic Lullaby, tränad av Nina Lensvik, vann Jockeyklubben Svenskt Derby – elegant framlotsad av Nicolaj Stott. Läs mer

Nathalie, Nina och Yasmine - montage
Nathalie, Nina och Yasmine - montage

De är framtiden. En ny, ung, generation som tar för sig. På söndag kommer Yasmine Nilsson, Nathalie Johnsson och Nina Lensvik att följa Jockeyklubben Svenskt Derby med extra stort intresse. Och det är oerhört stort för alla tre att finnas med i det finaste som Svensk Galopp kan erbjuda. Läs mer