Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Fjärde årssegern för formstarke Moon Life

18 juni 2013

Moon Life, den självklara ”pappersvinnaren” i lördagens TrioKomb på Täby Galopp, hade inga problem att spurta hem sin andra seger på mindre än en vecka. Maria Sandh red den Vanja Sandrup-tränade sexåringen.

Moon Life
Moon Life klev undan till en lätt tvålängdersseger före länge ledande Smart Tiger.

Två kilos lärlingslättad och en ridvikt som var satt efter ett gammalt handicaptal gjorde att Moon Life stod hela fem kilo bättre till än flera av konkurrenterna i lördagens TrioKomb på Täby Galopp. Det övertaget förvaltade lärlingen Maria Sandh på bästa sätt genom att lotsa sexåringen till en säker spurtseger i den 1 600 meter långa uppgörelsen.

Smart Tiger och Lisa Magnusson tog genast hand om taktpinnen och ryckte ganska snart undan i ett par längder runt svängen. Moon Life tog det lite lugnare i inledningsskedet och placerades långt bak i det nio hästar starka startfältet. Först en bit in i slutsvängen lyfte Maria Sandh ut Chain of Life-sonen i spåren och gav marschorder. Moon Life svarade riktigt fint och plockade snabbt in ledarens försprång. Smart Tiger gjorde vad han kunde för att försvara sig, men fick ganska snart sträcka vapen mot Moon Life, som klev undan till en komfortabel tvålängderstriumf över de avslutande 100 meterna.

- Det löste sig helt perfekt för Moon Life idag. Jag bad Maria att bara ta det lugnt från start och inte sända fram honom för tidigt. Sedan var det naturligtvis tacksamt att han stod så fint till i handicapen. Jag var inte orolig för att söndagens segerlopp skulle sitta i benen för han kändes riktigt fin när jag red honom tidigare i veckan och långa resor bekommer honom inte, sade Vanja Sandrup.

Moon Life har verkligen lyft sig ett snäpp i år. Det här var valackens fjärde seger i den sjätte starten. Ytterligare 35 000 in på kontot betyder att han sprungit in drygt 125 000 kronor till ägare Tegelberga Dressyrstall sedan årsdebuten i slutet av maj.

- Det är kul när en häst som hunnit fylla sex år visar så fin utveckling. Med tanke på hur lätt han gjort det vid varje seger kommer det säkert fler fina chanser framöver, fortsatte Vanja, som genom lördagens seger skaffat sig en liten ledning i tränartävlingen ”bästa kombstallet”.

Smart Tiger höll fullt godkänt med tanke på den friska öppningen och bärgade andraplatsen med 1,5 längds marginal till trean Panduro (Reilly). Favoritspelade Knubble (Smith), som jagade sin sjunde årsseger, avslutade plusbetonat men den här gången fick han nöja sig med en fjärdeplats.

Rätt trio betalade drygt 138 gånger pengarna och Komben gav 30,79.

 

Fler nyheter, artiklar och annonser

Svep 28 TOP
Svep 28 TOP

Årets mest spännande vecka är här! Det råder Derbyfeber i Malmö och spekulationerna om vem som ska vinna söndagens prestigefyllda lopp är i full gång. Men det händer så klart mycket mer i vår fascinerande sport. Ett litet axplock finner du i veckans “svep”. Läs mer

Zakopane TOP
Zakopane TOP

2024 fungerade allt och Schamyl vann både det Svenskt Derby och Norskt Derby, 2025 har det varit precis tvärt om. Hela Jan-Erik Neuroths stall har varit drabbat av virus och det är en tränare som ligger lågt inför söndagens Jockeyklubben Svenskt Derby på Jägersro. Läs mer

Queen Azteca
Queen Azteca

På söndags avgörs den 108:e upplagan av Jockeyklubben Svenskt Derby på Jägersro. Tolv hästar gör upp om en samlad prispott på drygt 2,5 miljoner kronor i Sveriges mest prestigefyllda uppgörelse för den treåriga årgången. Men Derbydagen bjuder naturligtvis på mer än så. Traditionsenligt gör den äldre eliten upp i Listed-löpningarna Zawawi Cup och Valley Chapel Memorial. Läs mer