Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Fina ston i Bloomers' Vase (L)

16 juni 2017

På måndag är det dags för en stjärnspäckad storloppskväll på Bro Park med första start klockan 17.50. Här kan du läsa Fredrik Otters analys av fina stoloppet Bloomers' Vase där drottningen Icecapada utmanas av bland andra uppstickaren Seaside Song.

Bloomers’ Vase (L) har som vanligt samlat den skandinaviska stoeliten över milerdistans. På den norska Nationaldagen var 7 Icecapada förkrossande överlägsen där hon slog 2 Angel Love över 1800 meter. Icecapada tränas av Niels Petersen och Carlos Lopez som red senast sitter upp igen. AngelLove tränas av Wido Neuroth och får hoppas på att hon är mer gynnad av dagens distans, 1600 meter, än vad urstarka Icecapada är.

Angel Love skaffade sig ett lopp till i kroppen inför detta genom att gå ut i Jockeyklubbens
stolöpning här på Bro Park senast. Då fick hon sträcka vapen för treåriga 3 Seaside Song
som med hjälp av sin åldersvikt enkelt kunde besegra Angel Love. Seaside Song har lovat mycket ända sedandebuten och i höstas krossade hon tex Stureplan.  Seaside Song tränas på Bro Park av Lars Kelp och vi har ännu inte sett botten i henne.

1 Elektra Art tränas av Bent Olsen på Klampenborg och var trea bakom Icecapada
och Angel Love senast på Övrevoll. Elione Chaves har ett perfekt utgångsläge och kan
välja hur han vill ligga med från innerspåret. Fjolårsvinnaren 5 Ray segrade direkt i årsdebuten. Benny Anderssons toppsto Mondschein är mamma till Ray, vilket innebär syskon som Beatrice Aurore, Sibelius, Vigelere, idel ädel adel. Det är förstås Jessica Long som tränar Ray och flera av Rays syskon nådde sina toppar som fem och sexåringar.

4 Cordelia och 6 Willochra är två ston som ligger en bit efter eliten. Cordelia var ifjol femma i Dianalöpning så dagens förutsättningar passar perfekt. Willochra är utklassad på pappret, men osvuret är bäst och hon gick bra i en bättre handicap näst senast. Gräset passar fint och det är inte många att slå för att få pengar.

Fältet i Bloomers' Vase (L) 2017

 

Jens Haugaards
1. Elektra Art
Tränare: Bent Olsen, Danmark
Jockey: Elione Chaves

Elektra Art
Elektra Art

 

Stall Perlen AB:s
2. Angel Love
Tränare Wido Neuroth, Norge
Jockey: Jan-Erik Neuroth

Angel Love square
Angel Love

 

Stall Irish Coffee -Easy:s
3. Seaside Song
Tränare: Lars Kelp
Jockey: Eduardo Pedroza

Seaside Song
Seaside Song

 

Stall Klirr:s
4. Cordelia
Tränare: Caroline Malmborg
Jockey: Fredrik Janetzky

 cordelia
Cordelia

 

Chess Racing AB:s
5. Ray
Tränare: Jessica Long
Jockey: Nelson De Souza

ray de souza long klampenborg
Ray
Foto: Burt Seeger

 

Anna Meiers
6. Willochra
Tränare: Anna Meier
Jockey: Fanny Olsson

Willochra
Willochra

 

Stall Bonne Nuits
7. Icecapada
Tränare: Niels Petersen, Norge
Jockey: Carlos Lopez

icecapada square
Icecapada

 

 

 

 

Fler nyheter, artiklar och annonser

Red Mantel och Mazikeen svep
Red Mantel och Mazikeen svep

En fullmatad galoppvecka återstår innan den skandinaviska galoppsporten så sakteliga börjar varva ner inför vinteruppehållet. I helgen är det nämligen säsongsfinaler på både Jägersro och Klampenborg. Men först är det tävlingar på Bro Park och Övrevoll. Läs mer

Ledvolt Bro Park Galopp
Ledvolt Bro Park Galopp

Svensk Galopp kan nu presentera tävlingskalendern för 2026. Totalt blir det 54 tävlingsdagar, vilket är det samma som i fjol om man bortser från två sponsrade dagar i 2025. Läs mer

Nocutsnobuts och Espen Hill
Nocutsnobuts och Espen Hill

Jägersro är den enda svenska galoppbanan som tävlar den här veckan. I helgen får vi istället följa tävlingarna från Klampenborg och Övrevoll. På den internationella arenan riktas allt fokus på Breeders’ Cup i USA, där inte mindre än 14 Grade 1-löpningar avgörs under fredagen och lördagen. Läs mer