Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Fina framgångar för Reliable Man

19 oktober 2017

I Köln den gångna helgen reds Preis des Winterfavoriten (Gr3). Loppet vanns av Reliable Mans son Erasmus i överlägsen stil med åtta längder.

Reliable Man
Reliable Man

 

Erasmus räknas nu som en av de tunga favoriterna till det tyska Derbyt 2018. Han ägs av sin uppfödare, Gestüt Rottgen och tränas av Markus Klug.

Reliable Man har även  bland andra lämnat Narella som vann ett Grupp 3 lopp i fjol och Main Stage som är en av favoriterna till VCR Derby efter segern i VRC Listed UCI Stakes i Australien. Reliable Man ägs delvis av flera svenskar och han har en hel del avkommor i Skandinavien.

 

 

 

Fler nyheter, artiklar och annonser

Spring Mile
Spring Mile

Den här veckan stundar en fullspäckad weekend i Skandinavien. Både Klampenborg och Övrevoll tävlar på lördag. Därefter vänder vi blickarna mot en kvalitativ söndag på Jägersro med bland annat Pramms Memorial (L) och Jägersro Sprint. Ute i den stora galoppvärlden rids bland annat Preakness Stakes (G1). Läs mer

Havandi Spring Mile TOP
Havandi Spring Mile TOP

Flera av Skandinaviens främsta milers samlas på söndag när det är dags för en av årets mest prestigefyllda löpningar: Pramms Memorial (L) på Jägersro Galopp. Nu är startlistan klar och det är ett riktigt intressant fält som gör upp över 1730 meter på dirttrack. Läs mer

NDG 2024 Del 1-578
NDG 2024 Del 1-578

Under torsdagens tävlingar på norska Övrevoll var jockeyn Ulrika Holmquist med om en olycka i samband med lopp 6 när hästen hon red föll. Många undrar hur det är med Ulrika och nu efter fem dagar är hon redo att gå ut med flera positiva besked. Läs mer