Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Fegentriseger för Tina Henriksson i Istanbul

28 juni 2013

Tina Henriksson hade en framgångsrik helg då de kvinnliga Fegentriryttarna gästade Istanbul. Med en tredjeplats i lördags och seger på söndagen avancerade hon upp till medaljplats som trea i årets Fegentri World Championship for Lady Riders. Det var Tinas tredje Fegentriseger.

De sex främst rankade Fegentriryttarinnorna hade bjudits in till helgens International Racing Festival på Veliefendi-banan i Istanbul som lockade med tre Grupp 1- och 2-löpningar. Flera brittiska och andra västeuropeiska hästar deltog ridna av stjärnjockeys som Oliver Peslier, Jimmy Fortune, Kieron Fallon och Alan Munro.

Två Fegentrilöpningar reds, 1600 gräs på lördagen och 1500 m polytrack på söndagen. Bäst lyckades Catherine Burri från Schweiz som var etta och två. Poängmässigt ligger hon ändå kvar på sjätte plats. Ledande brittiskan Ruth Jefferson slutade som bäst femma. Norskan Catrine Engebretsen var oplacerad i båda starterna.

Efter 20 ridna löpningar har nu fyra ryttarinnor chans att vinna årets världscup. Det är väldigt jämnt, och endast 14 poäng skiljer ledande Ruth Jefferson och fjärdeplacerade Nina Wagner från Tyskland. Tina Henriksson är trea.

Två löpningar återstår. Det blir förhoppningsvis en löpning redan på söndag den 12 september på Duindigt i Nederländerna men det bestäms först vid startanmälan på tisdag. Avslutar gör i vilket fall som helst en löpning den 5 december på Champ de Mars-banan på Mauritius.

En svenska ryttarinna har tidigare vunnit Fegentris världscup, Annika Källse 2006.

Preliminär ställning i Fegentri World Championship Ladies 2010
Poäng Ryttare/land

150 Ruth Jefferson/Storbritannien
143 Pauline Boisgontier/Frankrike
141 Tina Henriksson/Sverige
136 Nina Wagner/Tyskland
107 Catrine Engebretsen/Norge
105 Catherine Burri/Schweiz

 

Fler nyheter, artiklar och annonser

Veckosvepet 18
Veckosvepet 18

Den här galoppveckan kan vi se fram emot ett minst sagt fullspäckat veckoslut. På lördag inleder Klampenborg den klassiska cirkusen i Skandinavien med stonas Mowerinaløb. Jägersro följer upp med årets första svenska Listed-löpning på söndag. Ute i den stora galoppvärlden rids dubbla Guineas-löpningar på brittiska Newmarket och i USA avgörs Kentucky Derby. Läs mer

Twirling Ghost
Twirling Ghost

På söndag är det dags för årets första stora kraftmätning när Irish Thoroughbred Marketing Spring Mile (L) avgörs på Jägersro Galopp. Startfältet är klart och förväntningarna är höga. Läs mer

Svepet 17-25 TOPP
Svepet 17-25 TOPP

Nu är det full rulle på galoppbanorna runt om i Skandinavien. Jägersro inleder veckan med lunchtävlingar och därefter är det säsongsstart på Övrevoll. Klampenborg bjuder in till fina storlopp på lördag och till dessert blir det söndagsgalopp på Bro Park. Läs mer