Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Fegentripremiär i Qatar på torsdag

24 februari 2016

Imorgon, torsdag, är det årets första tävling för damernas Fegentri 2016 där Josephine Chini kommer att representera Sverige i år.

josephine chini Special Danz square

 

Sveriges representant i år är återigen Josephine Chini som ju tog hem den åtråvärda Fegentrititeln 2015 och därmed är titelförsvarare. Hon rider imorgon, kl. 14.30 svensk tid,  i Qatar på hästen Sunley Pride (GB), en sjuårig valack som har gjort 50 starter under sin karriär med 6 segrar, 6 andraplatser och 5 tredjeplatser. Loppet rids över 1600 meter gräs. Sunley Pride har vunnit över 1100 och 1600 meter, både på dirttrack och gräs.

-Sunley Pride var trea i sin senaste start. Han brukar komma på speed. Enligt jockey Tadgh O’Shea, som tidigare har ridit hästen i lopp, hade han bra speed på slutet och var en jättefin ritt så det lovar gott, berättar Josephine som tillägger att många av hästarna i loppet har riktigt god form.

Sunley Pride tränas av den enda kvinnliga tränaren på banan, Deborah Mountain.

-Deborah Mountain kommer från England och jag känner till henne lite då jag träningsred i Qatar under en månad i fjol, avslutar Josephine som den 9 mars åker från Dubai till Rio De Janeiro för att rida nästa Fegentrilopp den 12 mars. Efter det återvänder Josephine till Dubai och stannar där till Dubai World Cup den 26 mars.

Lotta Malmborg

Mer info och live-tv från loppen i Qatar hittar du på:
(Josephines lopp rids kl. 14.30 svensk tid imorgon torsdag)
http://www.qrec.gov.qa

 

Fler nyheter, artiklar och annonser

Red Mantel och Mazikeen svep
Red Mantel och Mazikeen svep

En fullmatad galoppvecka återstår innan den skandinaviska galoppsporten så sakteliga börjar varva ner inför vinteruppehållet. I helgen är det nämligen säsongsfinaler på både Jägersro och Klampenborg. Men först är det tävlingar på Bro Park och Övrevoll. Läs mer

Ledvolt Bro Park Galopp
Ledvolt Bro Park Galopp

Svensk Galopp kan nu presentera tävlingskalendern för 2026. Totalt blir det 54 tävlingsdagar, vilket är det samma som i fjol om man bortser från två sponsrade dagar i 2025. Läs mer

Nocutsnobuts och Espen Hill
Nocutsnobuts och Espen Hill

Jägersro är den enda svenska galoppbanan som tävlar den här veckan. I helgen får vi istället följa tävlingarna från Klampenborg och Övrevoll. På den internationella arenan riktas allt fokus på Breeders’ Cup i USA, där inte mindre än 14 Grade 1-löpningar avgörs under fredagen och lördagen. Läs mer